Umivanje dojenčkove glave in las je lahko za starše pravi izziv, ampak ne skrbite, kot že marsikaj poprej boste tudi to kmalu obvladali. Pomembno je, da pristopite pomirjeno, saj se bo tako najlažje sprostil tudi vaš otrok.
Otroški lasje
Otroci so med seboj različni in tako so različni tudi njihove lasje. Še posebej v zgodnejših mesecih je rast lahko neenakomerna in nepravilna, medtem ko lahko pride tudi do izpadanja las. Sčasoma bodo lasje pridobivali, tako na dolžini kot na svoji pravi podobi. V obdobju odraščanja se lahko spremenita tekstura in barva las, ampak najpomembnejše je, da je lasišče zdravo. S skrbno in primerno nego poskrbite, da bo imel vaš otrok lepe lase.
Kako pogosto lahko otroku umivate glavo?
Za svojega otroka seveda želite samo najboljše, ampak nikar ne pretiravajte z umivanjem glave. Dovolj bo že dvakrat na teden oziroma glede na okoliščine, na primer, če se otroku zelo mastijo lasje in se poti zaradi vročine. Ko bo otrok že malce večji, jih lahko umivate tudi pogosteje, a kljub vsemu ne obremenjujte otroškega lasišča s šamponi in pretiranim čiščenjem.

Uporabljajte blage in nežne izdelke
Šampon in milo
Otrokova koža je bolj občutljiva, zato ne veljajo enaka pravila kot za odrasle. Kot prvo, ne uporabljajte svojega šampona, ampak blag šampon, ki je namenjen negi otroških las. Bodite pazljivi, da šampon ne bo prišel v stik z očmi, saj je to za najmlajše zelo neprijetno in lahko dobijo strah pred umivanjem glave. Vedno preverite tudi deklaracijo, kateri starosti je šampon namenjen. V prvih mesecih lahko uporabljate tudi trdo otroško milo. Po umivanju vedno splaknite vse ostanke mila ali šampona.
Glavnik in krtača
Na začetku so zelo priročne otroške mehke krtače, medtem ko lahko uporabite tudi otroški glavnik. Kar se tiče česanja, ni omejitev, prej nasprotno. Priporočljivo je, da mu vsakdan razčešete lasišče, saj boste izboljšali prekrvavitev lasišča, odstranili umazanijo in preprečili nabiranje temenic.
Kako otroku posušiti lase?
Z brisačo dobro osušite lase. Manj gosti lasje se bodo hitro posušili sami od sebe. Takrat bodite pozorni, da otrok ni izpostavljen prepihu ali nizkim temperaturam. Pri gostejših in daljših laseh boste morali uporabiti fen, ki ga prej pokažite otroku in povejte, kako deluje. Pri lasnih vrtincih lahko pri sušenju uporabite okroglo krtačo z gostimi in naravnimi ščetinami in jih sušite v smeri od korenin do konic v želeno smer.

Kako odpraviti temenice?
Najmlajši imajo lahko temenice, ki se jih nikar ne ustrašite, saj so nekaj popolnoma normalnega. Temenice nastanejo pri novorojenčku zaradi prisotnosti materinih hormonov, pri starejšem otroku pa zaradi nenehnega potenja oziroma čezmernega delovanja lojnic.
Odpravili jih boste z otroškim oljem, ki ga nežno vtrete v lasišče in pustite delovati nekaj časa. Po določenem času otroku nežno prečešete lasišče, še najbolje z gostim glavnikom. Na koncu mu glavico umijte z otroškim milom.
Kako odpraviti uši?
Naglavne uši so lahko zelo pogoste pri otrocih, ki obiskujejo vrtec. Večkrat se pojavi srbenje lasišča - kot reakcija na ugrize uši. Pomagate si lahko s posebnimi preparati, pri katerih obvezno upoštevajte stranske učinke in da so primerni starosti vašega otroka. Lase nato razčesite z gostim glavnikom in redno pregledujte lasišče, če je ostala še kakšna gnida ali uš. Najraje se zadržujejo na zatilju, za ušesi, včasih tudi na vrhu glave. Tudi, ko se jih boste znebili, poskrbite še za razkuževanje vseh pripomočkov.
Sponzorirana objava