Otrok od svojih prvih trenutkov opozarja na svoje razpoloženje z jokom, kričanjem in smehom. Sčasoma zmore vedno več glasov in tudi prve imitacije besed, kot so npr. mami, tati in podobno. Približno pri devetih mesecih se otrok začne bolj intenzivno odzivati na materni jezik v primerjavi z ostalimi jeziki.

Osnovni dejavniki, ki omogočajo razvoj
Razvoj govora temelji na zdravem živčnem sistemu, govornih organih in razvitih čutilih ter tudi na sposobnostih mišljenja, zaznavanja, pozornosti in spomina. Veliko vlogo imajo tudi starši, od katerih otrok povzema svoje prve besede in postopoma širi svoj besedni zaklad. Med otroki se lahko pojavijo individualne razlike, saj na osvajanje govora vplivajo tudi številni drugi dejavniki, kot sta temperament in osebnost otroka. Nekateri začnejo hitro čebljati, medtem ko jih drugi ujamejo kasneje.
Kaj lahko pričakujete od svojega otroka?
Prva tri leta
Do tretjega leta naj bi otrok poimenoval stvari, ki jih vsakodnevno uporablja, in se vedno bolj vključeval v krajše pogovore. Postavlja lahko že kratka vprašanja in nanje odgovarja z 2 ali 3 besedami. Poleg samostalnikov, glagolov bo osvojil še zaimke in osnovne predloge. Začel se bo čustveno odzivati, npr. na prepoved "ne", in tudi razumel bo določene besede, kot so nevarnost, malo, piti, kosilo …
Po tretjem letu
Lahko bo že pripovedoval zgodbe in povezano govoril o stvareh, ki se mu bodo pripetile. Povedi bodo postale daljše in večkrat se bo vključeval v pogovore. Besede bo ponavljal, da bi ga razumeli. Odzival se bo na zahteve, kot so "pojdi v sobo, prinesi žogo …". Začel bo prositi tudi za dovoljenje oziroma uveljavljati svojo voljo. Poznal bo svoje ime, starost in spol ter začel ločevati barve.

Od šestega leta naprej
Osvojil bo abstraktne pojme, kot so sreča, ljubezen in sovraštvo. Pri pripovedovanju bo že vključeval osebe in dogodke. Sposoben bo dolgih pogovorov in pravilnega slovničnega izražanja ter strukturiranja besed. Otrok bo že v celoti poznal črke in lahko bo začel pisati.
Spodbujanje razvoja
Komunikacija z otrokom
Pogovarjajte se s svojim otrokom od prvega trenutka, ko ga boste imeli v naročju. Zelo pomembno je, kako z njim govorite. Izražajte se jasno in razločno. Pripovedujte mu o stvareh in vzbujajte njegovo zanimanje za okolico. Na sprehodu mu razlagajte o stvareh, ki jih srečate na poti oziroma spoznajte ga z vsem, kar je zanj novo.
Uporabljajte igre za razvoj
Uporabljajte različne didaktične igre, kjer bo lahko razvijal svoj besedni zaklad. Motivirajte ga za jezikovne igrice, igre z glasovi, uganke in še in še. Sodelujte v različnih družabnih igrah, ki spodbujajo govor. Na trgu je veliko različnih pripomočkov, s katerimi si lahko pomagate.

Branje in pripovedovanje
V dnevno rutino vključite branje knjig, ki so primerne njegovi starosti. Vsak dan mu pripovedujte pravljice in ob tem pojasnite še predmete na sliki. Predvajajte mu pesmice in jih skupaj prepevajte.
Spodbujajte njegovo domišljijo in naj jih pripoveduje tudi sam. Pokažite zanimanje in navdušenje, kadar bo govoril svoje zgodbe. Postavljajte mu vprašanja, saj boste na tak način razvijali tudi njegovo razmišljanje in kreativnost.
Otroška kultura
Otroku omogočite obisk različnih kulturnih prireditev, predstav, dogodkov. Obiščite gledališče, muzeje in se pogovarjajte z otrokom o vsebini predstav, zgodovini in podobno. Razširite mu obzorje in besedni zaklad. Na televiziji in internetu izbirajte kakovostne programe, ki so primerni za njegovo starost.
Torej, veliko lahko naredite tudi sami, da bo vaš otrok napredoval v govoru, in ne pozabite, da najbolj potrebuje vašo ljubezen in podporo.
Sponzorirana objava