
Če že dolgo nista bila s partnerjem na romantični večerji, lahko za eno ali dve uri najameta varuško in ne imejta slabe vesti, ker otrok se bo z njo zabaval. Če je mlajši otrok, pa bo zvečer tako ali tako spal, vam pa bo lažje pri srcu, ker bo ob njem odrasla in odgovorna oseba.
Če imate nujen opravek in bi vas pri tem otrok oviral, je dobro, da imate shranjeno telefosnko številko varuške, ki vam bo priskočila na pomoč.
Mogoče pa vam delovni čas ne dopušča, da poberete otroka iz šole ali vrtca pravočasno in rabite za to nekoga.
Kakšno varuško izbrati?
Priporočljivo je, da se odločite za osebo, ki ima že nekaj izkušenj z varovanjem, zabavanjem otrok, različnih starosti. Ni pomembno, ali je to študentka ali starejša oseba, toda v družbi otrok se mora znajti in biti zaupanja vredna oseba.
Preden pustite otroka nekaj ur z varuško samega, naj se spoznata. Skupaj ju pustite nekaj minut in čas postopoma podaljšujte. Otrok mora osebi popolnoma zaupati.
Ko se boste odločali, koga izbrati, je dobro, da varuška zna tudi osnove prve pomoči, kako ukrepati v primeru zadušitve, zloma, zvina, opekline ipd. Opozorite jo na nujni številki v primeru nezgode, požara: 112 in 113.
Pozanimajte se pri prijateljih, sosedih, kdo čuva njihove otroke. Mogoče v vašem naselju obstaja skupina staršev, ki si izmenično čuvajo otroka. Ko potrebujete varstvo, vam na pomoč priskočijo drugi starši, potem pa jim vi uslugo vrnete. Pogosto so njihovi in vaši otroci prijatelji med sabo.
Ko se boste dogovarjali, prisluhnite svojim občutkom. Če vam nikakor ni všeč, potem bodite prepričani, da ne bo tudi vašim otrokom.
Kaj vse mora vedeti varuška vašega otroka?
- Kje boste?
Varuška med vašo odsotnostjo mora točno vedeti, kje ste, koliko časa vas ne bo. Obvezno mora imeti tudi vašo telefonsko številko mobilnega telefona (vi ga nikakor ne ugasnite, ker nikoli ne veste, kdaj lahko dobite nujen klic). Prav tako bodite pozorni, da imate polno baterijo in signal.

- Otrokove navade
Pred odhodom se z varuško pogovorite o otrokovih navadah: kdaj hodi spat, kaj je, kaj najraje počne, česa ne mara, katere programe na televiziji dovolite, da gleda ipd.
Pojasnite ji, ali vaš otrok še uporablja plenice, ali ga navajate na kahlico, ali mu pred spanjem lahko da piti. Mogoče se sam še ne zna obleči in bo za to potreboval njeno pomoč.
Če je še mlajši, ji razložite, kakšna je rutina uspavanja. Naj ga uspava tako, kot počnete vi: s kopeljo, pravljico, uspavanko, v zatemnjeni sobi z majhno lučko v vtičnici.
- Otrokovo zdravje
Na vidnem mestu imejte shranjeno škatlo z zdravili, vendar daleč od dosega otrok. V njej mora biti osnovna prva pomoč (obliži, povoji, krema za rane, razkužilo ...).
Če otrok redno jemlje določena zdravila, na to opozorite varuško. Na list napišite, kako pogosto in kakšno količino sirupa, kapljic, tablet uživa. Zaupajte ji tudi, če je na kaj alergičen, česa ne sme jesti, vdihavati, kako je treba reagirati v primeru izbruha reakcije.
Če bo hkrati pazila več otrok, ji povejte za vsakega posebej, in na list zraven otrokovega imena napišite navodila za jemanje zdravil.
- Vozi se naokrog samo v varnostnem sedežu.
Če mora varuška otroka nekam odpeljati, recimo na interesno dejavnost ali na rojstnodnevno zabavo prijatelja, naj ima v avtomobilu obvezno ustrezen varnostni sedež. Seveda pa prej preverite, ali ima vozniški izpit in ali je izkušena voznica.
- Nenehen nadzor otroka
Ne glede, kako samostojnega otroka imate, jo opozorite, da ga ves čas nadzoruje. Malčki so radovedni in hitro lahko kaj 'ušpičijo', zato naj jih ima ves čas na očeh. Povejte ji, da ne odobravate, da medtem ko so otroci budni in se igrajo, ona počne nekaj drugega, recimo 'visi' na svetovnem spletu ali si dopisuje s fantom.
Vaša naloga pa je, da poskrbite za varno stanovanje. Stopnišče zavarujte z vratci, ostre robove oblepite z neostrimi kotniki, v vtičnice dajte zaščito, pospravite vse kable, zdravila in čistila zaklenite v omarico. Otrok naj spi v postelji z varnostno ograjico, v njej naj nima gore igrač. Po stanovanju naj ne bodo raztresene manjše kocke, gumbi in podobne stvari, zaradi katerih lahko pride od zadušitve.

Pogovorite se z otrokom!
Otroka nikakor ne presenetite z dejstvom, da bo nanj pazila tuja oseba. Kot smo omenili, jo mora poznati in mora biti seznanjen z dejstvom, da bo to njegova varuška. Zaupajte mu, kam greste in koliko časa boste odsotni. Dogovorite se z njim, ali vas lahko pokliče na mobilni telefon, če vas bo potreboval, če bo želel malce z vami poklepetati. Če vas ne sme motiti, mu to tudi povejte. Razložite mu, da je varuška ob njem za to, da ga pazi, da jo mora ubogati, da ji lahko povsem zaupa, da jo lahko prosi za nasvet in pomoč.
Sponzorirana objava