Čas je za preventivo
- Tudi otroci v vrtcu so pod stresom, kar ni dobro za njihov organizem, kajti v takšnem stanju se težje uprejo virusom. Spremljajte otrokovo vedenje, pomagajte mu najti rešitev, ko se spopade s težavo. Poskrbite, da bo imel popoldne veliko prostega časa in se bo igral, bral, razgibaval ... Uvedite urico sproščanja, meditacijo ali jogo, tako bo otrok samozavestnejše in pogumnejše korakal življenju naproti.
- Zelo pomembno je, da si vaš otrok pravilno umiva roke, ker se tako lahko na najučinkovitejši način zaščiti pred prehladom ali gripo. Uporabljati mora tekoče milo in si roke umivati pod tekočo toplo vodo. Opozorite ga, da to stori vsakič, ko uporabi stranišče, ko pridete iz nakupovalnega centra, z igrišča, iz vrtca, šole. Svetujte mu tudi, da si z umazanimi rokami nikoli ne drgne oči ali nosu, ker gredo bakterije naravnost v sluznico in se zelo hitro absorbirajo v krvni obtok.
- Če je v družini že nekdo prehlajen, kašlja in kiha, priporočamo, da to počne v rokav in uporablja robčke za enkratno uporabo. Le tako boste lahko preprečili, da v postelji ne obleži vsa družina.
- Da bo vaš otrok odpornejši, je zelo pomembno, da gre zvečer dovolj zgodaj spat. Ponočevanje nikakor ne koristi njegovemu organizmu, prav tako naj ne izpušča popoldanskega spanca.
- Poskrbite za otrokov zdrav jedilnik. Še preden odkoraka v vrtčevsko igralnico, lahko že zjutraj spije sadni ali zelenjavni sok, čez dan pa mu ponudite čim več sadja, bogatega z različnimi vitamini, predvsem C, in minerali. Ne kuhajte mastne in težko prebavljive hrane. Otrok naj pije vodo, nesladkan čaj, naravni sok, nikakor pa ne gaziranih pijač.
- Čeprav je zima, je vseeno priporočljivo, da greste z otrokom ven na svež zrak, zadrževanje na prostem odsvetujejo le v megli in vetru. Oblecite primerna oblačila za mraz, ne pretopla, ne pozabite na kapo, šal in rokavice ter pojdite v naravo, stran od prometnih cest.
- Doma večkrat prezračite, preverite, ali je zaradi gretja dovolj vlažno vaše stanovanje. Pretopli in zaprti prostori, polni ljudi, slabijo obrambni sistem. Vlažnost prostora bi morala biti od 50 do 60 odstotkov, temperatura pa okrog 20 stopinj C.
Kdaj je otrok preveč bolan za vrtec?
Čeprav skrbite za preventivo, otrok lahko zboli. Če pri njem opazite nekaj od spodaj navedenih znakov, je prav, da ostane doma in se posvetujete z njegovim izbranim pediatrom.
- Če se ponoči večkrat zbuja, kar ni običajno, in ima zjutraj povišano telesno temperaturo, ga ne peljite v vrtec. Bolan otrok ne more slediti navodilom vzgojiteljice, za igro bo preslaboten, prav tako pa bi okužil še preostale sovrstnike.
- Če otrok bruha, je zagotovo prisotna okužba. Vzemite si bolniški dopust in bodite ob njem, pomembno je, da preprečite dehidracijo.
- Izcedek iz oči je znak, da mora otrok ostati doma, zdravnik pa mora preveriti, ali potrebuje antibiotično mazilo ali kapljice.
- Prav tako morate paziti pri driski, da otrok ne dehidrira. Če v njegovem blatu opazite kri, ga odpeljite na pregled k izbranemu pediatru.
- Bolečine v ušesih ali žrelu narekujejo počitek doma. Naročite otroka na pregled, na katerem bo zdravnik ugotovil, ali potrebuje antibiotično zdravljenje. Ne glede, ali gre za bakterijsko ali virusno okužbo, je prav, da otrok ne gre v vrtec, saj tako preprečite nadaljnje širjenje bolezni.
Prva leta, ko bo otrok začel obiskovati vrtec, bo otrok prehlajen ali bolan večkrat letno, do šole pa bo postal odpornejši.
Vašim sončkom želimo čim več zdravih dni!
Sponzorirana vsebina
