
Potem ko ste spoznali, kdaj se vaš otroček zbuja ponoči, kdaj je buden čez dan ipd., je čas, da se posvetite tudi igri z njim. Vsaj nekaj minut (ne več kot od tri do pet minut) večkrat dnevno ga položite na trebušček, da krepi vratne in hrbtne mišice. Ležati mora na trdni podlagi, najbolje na tleh. V bližini ne postavljate odeje ali igrač, samo opazujte ga, kako poskuša dvigniti glavo.
Počasi vas bo osvojil s svojim nasmehom. Položite si ga v naročje in se mu smehljajte. Govorite nekaj prijetnega in ga zabavajte.
Seveda lahko že začnete z bralnimi uricami pred spanjem. Vaš glas ga bo popeljal v svet sanj.
Dojenček obožuje objemanje in božanje, zato je masaža s konicami prstov več kot dobrodošla.
Od tri do šest mesecev star dojenček
Dojenčku na doseg roke položite igračko, ki spušča določene zvoke. Opazujte, kako se odzove. Igrače imajo v tem obdobju veliko izobraževalno noto, hkrati pa so za njega magične. To, da otroku podate igračo in vam jo on vrne nazaj, je zanj zabavna igra.
Želite neskončno zabavo za dojenčka? Potem pihajte milne mehurčke, to lahko opazuje in lovi v nedogled.
Žgečkanje je med previjanjem in oblačenjem več kot zaželeno, če želite otročka odvrniti od tega, da vas ovira pri tem.
In seveda se lahko dogovorite z drugo mamico, ki ima otročka podobne starosti, da se skupaj igra z vašim. Položita ju na tla in okrog njiju postavita igrače ter opazujte, kaj se bo zgodilo. Mogoče bosta stkala prijateljstvo za vse življenje ...
Starejši bo, več animacije bo potreboval. Igrajte se z njim 'kukuc' igro, deklamirajte, pojte. Uprizorite mu pravo lutkovno predstavo s prstnimi lutkami ter tako spodbudite razvoj njegovih občutkov.
Naj se dotika številnih izdelkov, igrač iz različnih materialov. In če se že kobaca po tleh, poskrbite za varnost. V njegovem dosegu naj bodo le igrače in ne druge stvari, s katerimi se lahko poškoduje, jih prevrne, razbije, pogoltne. Pustite mu dovolj časa, da se posveti raziskovanju ene igrače ali aktivnosti in odkrije, zakaj je to tako posebno.

Od šest do devet mesecev star dojenček
Vaš otrok bo postajal spretnejši. Ponudite mu eno igračo in naj jo vzame. Nato mu dajte še drugo. Opazujte ga, kaj bo storil. Bo spustil prvo ali bo drugo igračo zgrabil s prosto roko?
Če ga želite zamotiti, medtem ko vi kuhate, mu lahko ponudite pokrovke, kuhalnico, lonec, plastično skledo in naj vam pomaga kuhati. Nov gospodinjski svet bo zanj zelo razburljiv. V lonec mu skrijte plišastega medvedka in naj ga poišče.
Na sprehodu mu dovolite, da se dotakne čim več stvari: dreves, kamenčkov, rož, snega ... To je obdobje, ko želi vse preizkusiti, raziskati, doumeti.
Super so knjigice, narejene iz različnih materialov, vzorcev, ki jih lahko dojenček otipa. Obstajajo tudi takšne s številnimi zvočnimi tipkami, ki oponašajo zvoke živali, vozil ipd. Prav tako vi lahko oponašate vse, kar je okrog vas, in mogoče bo dojenček zvok ponovil za vami. Gre za prvo učenje govorjenja.
Veliko mu pripovedujte, pojte ene in iste pesmice in se pozibavajte v ritmu.
Od devet do 12 mesecev star dojenček
Samozavestno bo kobacal naokrog in zato ga kdaj pa kdaj pokličite, da pride k vam. Plazi naj se pod mizo, skozi igralni predor, zraven pa naj ima na razpolago igrače. Plezal bo povsod, zato bodite ves čas ob njem, da preprečite nesrečo.
Izmenjujte z njim stvari. Ponudite mu igračo, on pa naj vam da v zameno nekaj drugega.

Pustite mu, da sam ''bere'' slikanice in riše po svoje s prstnimi barvami. Glasba ga bo zelo privlačila, zato boste opazili prve plesne gibe. Glasbene igrače, kot so triangel, boben ali ksilofon, so v tem obdobju prava investicija.
Uživajte v dragocenih trenutkih, ko vaš otrok odkriva svet okrog sebe in se uči. In ne pozabite: otročka imejte zaradi varnosti ves čas na očeh!
Sponzorirana objava