
Slogan letošnje akcije je Aktivne danes, za zdrave dojke jutri, s katerim v Europi Donni opozarjajo predvsem na pomen telesne aktivnosti v vsakdanjem življenju žensk, ki je lahko pomembna pri preprečevanju tveganja za nastanek raka dojk.
Rožnati oktober je sicer svetovni mesec boja proti raku dojk, ko se po vsem svetu vrstijo dejavnosti, povezane z ozaveščanjem o raku dojk, o pomembnosti zgodnjega odkrivanja, takojšnjega in učinkovitega zdravljenja ter celostne rehabilitacije.
V Evropi na leto odkrijejo približno 430.000 novih primerov raka dojk; od 10 do 16 odstotkov naj bi bila posledica preslabe telesne dejavnosti.

Peter Boyle, predsednik Mednarodnega inštituta za preventivne raziskave in nekdanji direktor Mednarodne agencije za raziskovanje raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji (SZO), je ob dnevu zdravih dojk poudaril, da je fizična aktivnost ključnega pomena pri zmanjševanju tveganja za nastanek raka, kar dokazujejo tudi številne raziskave.
Ena od pomembnih ugotovitev pred kratkim opravljene francoske raziskave je, da je bilo kar 10 odstotkov raka dojk v letu 2000 posledica fizične neaktivnosti, 4,8 odstotka pa povezanih s prekomerno telesno težo oziroma debelostjo. Zato je ključnega pomena, da se ženske zavedajo, kako pomembna je redna telesna aktivnost že v mladosti, saj lahko zmanjša tveganje za raka dojk, je opozoril Boyle.
Seveda lahko z vsakodnevno telesno vadbo, ki traja od 30 do 60 minut, pomembno pripomoremo k zmanjšanju tveganja za nastanek raka in zdravje dojk v prihodnosti, na kar je ob dnevu zdravih dojk opozorila tudi Mojca Senčar, predsednica Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV