Bibaleze.si

Do katerega leta mora smučar nositi čelado?

Mateja Kržišnik

Malček

4
26. 12. 2011 10.09

Neuporaba čelade, neupoštevanje predpisov, prevelika hitrost, objestnost, neznanje, nezadostna fizična pripravljenost in alkohol so razlogi za lanskih skoraj 1300 nesreč na smučiščih. Smučanje je promet, zato bo tudi v letošnji sezoni za red skrbelo veliko nadzornikov in policistov.

Poskrbite za varnost sebe in svojih otrok!

 

Medtem ko se je smučarska sezona šele dobro začela, pa slovenska policija in smučarska zveza že nekaj časa preventivno opozarjata vse udeležence belih strmin, da poskrbijo za varnost. Lanskoletno število nesreč je preseglo številko 1200. In čeprav je takih s smrtnim izzidom zelo malo, je vsaka nesreča še kako odveč.

Smučar mora na smučišču uporabljati čelado do svojega 14. leta, njeno uporabo pa priporočamo tudi starejšim smučarjem, saj so poškodbe glave pri smučanju kar pogoste, pravijo na slovenski policiji.
Smučar mora na smučišču uporabljati čelado do svojega 14. leta, njeno uporabo pa priporočamo tudi starejšim smučarjem, saj so poškodbe glave pri smučanju kar pogoste, pravijo na slovenski policiji.FOTO: Reuters

Tudi nadzorniki smučišč vas lahko oglobijo!

Neposredni nadzor nad varnostjo in spoštovanjem reda na smučišču izvajajo nadzorniki smučišča. Ti usmerjajo gibanje smučarjev, opozarjajo smučarje in druge osebe na smučišču, obveščajo policijo o sumu, da posamezen smučar smuča pod vplivom alkohola ali drugih psihotropnih snovi, ugotavljajo, če smučarji in druge osebe na smučišču upoštevajo pravila in prekrškovnim organom podajajo predloge za uvedbo postopka o prekršku po Zakonu o varnosti na smučiščih. Prav tako obravnavajo nesreče na smučišču, katerih posledice so lažje telesne poškodbe ali materialna škoda: to pomeni, da opravijo ogled in naredijo zapisnik, če pa je nesreča huda, pokličejo policijo.

Za več informacij o varnosti in višini kazni smo se obrnili na Policijo.

Do katerega leta mora smučar nositi čelado?

Smučar mora na smučišču uporabljati čelado do svojega 14. leta, njeno uporabo pa priporočamo tudi starejšim smučarjem, saj so poškodbe glave pri smučanju kar pogoste. Velja opozoriti, da je na smučišču načeloma dovoljeno le smučanje. Druge športne aktivnosti ali druge dejavnosti so znotraj smučišča dovoljene le s soglasjem upravljavca smučišča in na površinah, ki morajo biti povsem ločene od smučarskih in posebej označene ter zavarovane. Ta pravila so določena v Zakonu o varnosti na smučiščih.

Lansko sezono se je na slovenskih smučiščih zgodilo 1247 nesreč.
Lansko sezono se je na slovenskih smučiščih zgodilo 1247 nesreč. FOTO: iStockphoto

Česa se smučarji še vedno ne držijo?

Najpogostejše kršitve smučarjev na smučiščih so neprilagojena hitrost in način smučanja glede na posameznikovo znanje ter vremenske razmere, nepravilno prehitevanje, nekontrolirano puščanje smučarske opreme, smučanje izven urejenih prog in smučanje v času, ko je smučišče zaprto. Pri drugih udeležencih na smučiščih pa so kot najpogostejše kršitve ugotovljene hoja in vzpenjanje po smučarskih progah, sankanje izven za to predvidenih površin, nenadzorovano puščanje opreme izven za to določenih mest.

V primerih, ko s tovrstnim načinom smučanja smučarji ogrožajo sebe ali druge, jim lahko policist ali nadzornik smučišča za tisti dan odvzameta smučarsko vozovnico. Policisti pri smučarjih preverjajo tudi prisotnost alkohola v organizmu in vsako sezono zabeležijo tudi nekaj tovrstnih kršitev. Za prekrške na smučišču so predpisane globe, ki jih lahko na kraju izrečejo policisti, nadzorniki smučišč pa o zaznanih prekrških obveščajo inšpektorje Inšpektorata RS za notranje zadeve, ki zoper kršitelje ravno tako uvedejo prekrškovni postopek.

Na slovenskih smučiščih naj bi se vsako leto poškodovalo skoraj 1000 ljudi. Kakšni so razlogi za nesreče?

Skupno število poškodb na smučiščih se res giblje okoli 1000 letno. V smučarski sezoni 2010/2011 je bilo na smučiščih beleženo 1247 nesreč. K sreči je malo tistih, pri katerih so osebe hudo telesno poškodovane. Nesreč s smrtnim izidom je sicer izredno malo, a je vsaka tovrstna odveč. Vzrokov nesreč ni vedno enostavno določiti, a velja kljub temu izpostaviti kot posredne vzroke nesreč slabo kondicijsko oz. fizično pripravljenost smučarjev, s tem močno povezano precenjevanje sposobnosti in znanja, ne uporaba zaščitne opreme, smučanje izven urejenih smučarskih prog (plazovi idr. nevarnosti) idr.

Kdaj se zgodi največ nesreč?

Kar nekaj nesreč, ki jih obravnavajo policisti (policisti so dolžni priti na kraj oz. obravnavati nesreče na smučiščih, pri katerih so bile osebe hudo telesno poškodovane oz. kadar pride do nesreče s smrtnim izidom), se zgodi v popoldanskem času, kar je gotovo povezano s slabšo fizično pripravljenostjo smučarjev in seveda z nekoliko zahtevnejšimi razmerami na smučarskih progah. Največ nesreč se je na smučiščih pripetilo v času zimskih počitnic, praznikov in vikendih, saj je v teh terminih tudi največ obiskovalcev smučišč.

Policija se zaveda svoje pomembne vloge pri zagotavljanju varnosti na smučiščih, zato v času večjega obiska smučišč, še posebej med šolskimi počitnicami ter v času vikendov oziroma praznikov, tam okrepi prisotnost policistov – smučarjev. Odvračanje smučarjev od kršitev z opozarjanjem in po potrebi tudi s kaznovanjem je samo del nalog teh policistov. Velik poudarek namenjajo t. i. preventivnim aktivnostim, ki so neposredno težko izmerljive, zagotovo pa se na daljši rok odražajo skozi večjo varnost obiskovalcev smučišč in na blažje posledice nesreč.

Kakšna je najnižja globa (znesek), ki jo lahko izreče policist zaradi kršenja Zakona o varnosti na smučiščih?

Policisti so pristojni za obravnavo prekrškov oz. za izrekanje glob samo v primerih smučanja pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi ali v primerih odklona takšnega preizkusa. V naštetih primerih smejo policisti izreči najnižjo predpisano globo, to je 200 €. Teh prekrškov je vsako leto ugotovljenih izredno malo.

Poskrbite za varnost sebe in svojih otrok!
Poskrbite za varnost sebe in svojih otrok!FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863