Vedno kadar izrečete laž, pa čeprav majhno in nedolžno, izgubite priložnost za odkrit pogovor z otrokom. Star pregovor pravi, da ima laž kratke noge. Res je, tudi majhne laži, s katerimi želite otroka le prepričati, naj določeno stvar naredi ali ne, niso ravno primerne. Otroka lahko le vi s svojo odkritostjo naučite, da bo vedno iskren do vas, ne glede na to, za kakšno stvar gre.
V naslednjih vrsticah smo zbrali nekaj najbolj pogostih 'malih starševskih laži'.

Klasika
„Avto ne bo odpeljal, dokler se ne pripneš z varnostnim pasom!“
Raje recite: „Veš, mamico in očka skrbi za tvojo varnost, zato se ne bomo odpeljali, dokler se ne pripneš!"
"Oh, tako veliki fantje pa res ne smejo imeti več dude!"
Hmm ... Le kako naj otrok ve, do katere starosti je dobro imeti dudo, ne nazadnje si je pa tudi ni sam izbral! Smešno je, da starši otroku ponudijo dudo, potem pa se lepega dne spomnijo, da je ne potrebuje več! Ne lažite otroku, da je prestar za dudo, raje mu previdno povejte resnico. „Vem, da imaš zelo rad dudico, a tako veliki otroci kot ti jo počasi že nehajo uporabljati. Veš, ni ravno dobra za tvoje zobe. Poskusila bova najti nekaj, s čemer se boš ravno tako potolažil."
Nikoli ne pozabite na otrokova čustva, poudarite: "Vem, da ti je hudo!" Tako otrok ve, da razumete njegovo stisko in bo lažje sodeloval.
Če umre vaša mačka, kužek ali katera druga domača žival, nikoli ne lažite otroku o tem, kaj se je zgodilo. Ne glede na to, koliko je star, so neprimerne besede: "Mucica je odšla, daleč, k svoji mamici mucki in očku mucku."
Malček bo svojo muco čakal; če je šla daleč, pomeni, da jo bo čakal dolgo, a vrnila se bo zagotovo. Zato mu nikar ne dajajte lažnega upanja, recite enostavno, da je mačka poginila.
Ne razlagajte mu naprej o smrti, ampak počakajte, da vas sam vpraša. Če je še majhen in ne razume, kaj pomeni smrt, vas verjetno ne bo spraševal dalje. Pri starejših otrocih pa le odgovorite in razložite stvar bolj podrobno.
Božiček, dedek Mraz …
Najpogostejše laži, ki jih starši 'trosijo' v zimskih mesecih, se nanašajo na decembrske može, ki nosijo darila.
"Če ne boš priden in pospravil igrač, ti Božiček ne bo prinesel daril!"
Se vam ne zdi, da se bolje sliši, če rečete: "Če ne boš lepo skrbel za svoje igračke, ti jih z očkom ne bova več kupila, pa tudi Božiček bo še premislil, če ti jih bo prinesel."
Ja, 'sladke' laži je pogosto slišati tudi v trgovinah. Ko otroku, ki si želi igračko, kratko in malo starši rečejo, da nimajo dosti denarja.
"Ne bom ti kupila igrače, ker nimam denarja!"
Kako naj otrok to razume – če imate poln nakupovalni voziček, torej imate denar, kajne? To pogosto laž raje obrnite v resnico in otroku recite: "Danes imamo denar zato, da bomo nakupili hrano in pijačo, naslednjič pa ga bomo namenili za kakšno igračko." Lahko se zgodi, da bo malček napadel s svojo trmo, cepetal in kričal, a nič zato, povedali ste mu resnico!

Pri zdravniku
Pri zdravniku se ponavadi 'rodijo' zanimive laži. Predvsem take, ki se nanašajo na pregled. Nekateri starši že doma obljubljajo, da otrok ne bo dobil injekcije le zato, da bi ga sploh spravili k zdravniku. Ko pa malček vseeno dobi injekcijo, pomislite, kako razočaran je nad vami, ker ste ga nalagali! Bolje je, da mu že doma iskreno poveste.
"K zdravniku greva, da te bo pregledal; če se mu bo zdelo potrebno, ti bo dal tudi injekcijo, ki te bo bolela le toliko, kot piči komarček."
Ne pozabite dodati, da razumete, kako ga je strah in da boste ves čas ob njem.
Morda bo zagnal vik in krik, a povedali ste mu po resnici. Tudi to, da injekcija ne boli, je laž! Boli, vendar le malo.
Čeprav se vam kdaj zdi, da se otroku niste ravno zlagali, ampak le malce prikrojili resnico, bo to ugotovil. Če ne prej, pa ko bo malo starejši.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV