Bibaleze.si

Brezplačno varstvo otrok tudi obstaja!

N. K.

Družinsko življenje

2
26. 04. 2019 08.06

Včasih so novopečeni starši bivali skupaj z babico in dedkom, tako niso imeli težav, ko so potrebovali varstvo za svojega otroka. Danes se družine selijo, si ustvarijo svoj dom in ko odrasli rabijo nekaj ur zase, so postavljeni pred težavo: komu v varstvo zaupati otroka. To so v Komendi odlično rešili, in sicer s projektom Babi servis, ki ga podpirata Republika Slovenija ter Evropski sklad za regionalni razvoj. Tamkajšnjim staršem brezplačno varujejo otroke na njihovem domu mlajše upokojenke.

babica in vnukinja
Več videovsebin
  • Viktorija Drolc o medgeneracijskem sodelovanju 00:59
    Viktorija Drolc o medgeneracijskem sodelovanju
  • Babi servis 00:44
    Babi servis
  • Babice se ne izobražujejo 00:28
    Babice se ne izobražujejo
  • Koliko babic varuje otroke? 00:18
    Koliko babic varuje otroke?
  • Viktorija Drolc o tem, kaj babica in otrok počneta skupaj 00:23
    Viktorija Drolc o tem, kaj babica in otrok počneta skupaj

Brezplačno varstvo otrok

Varstvo otrok, Babi servis, ni samo priljubljen v Komendi, nam je pojasnila Viktorija Drolc, pobudnica ideje, temveč tudi širše, ker je del projekta Krekovo središče. Finančna sredstva so namreč dobili od lokalne akcijske skupine pred dvema letoma, in sicer je varstvo za starše brezplačno, medtem ko so mlajše upokojenke plačane. Tako lahko na takšen način dobite varuško tudi v Trzinu, Mengšu in Vodicah, res pa je, da se je projekt najbolj prijel v Komendi, kjer je medgeneracijsko središče.

Viktorija Drolc je tudi sama babica, zato ve, kako pomembno je, da imajo starši na voljo nekoga, da jim varuje otroke.
Viktorija Drolc je tudi sama babica, zato ve, kako pomembno je, da imajo starši na voljo nekoga, da jim varuje otroke. FOTO: Megi Gale Bajželj
Še vedno ni izjemno velikega povpraševanja, kajti starši so previdni, komu bodo zaupali otroka. Toda verjamejo, da se bo sčasoma tudi to zaupanje ustvarilo in tudi ohranilo vnaprej.

Kako je videti takšno varstvo? Upokojenka pride na dom in jo sprejmejo kot babi, ni kot plačana varuška, to je oseba, ki ima poseben čut za otroke in le-ti jo imajo radi, kot bi bila njihova lastna babica, tudi naslavljajo jo z babica.

Medgeneracijsko sodelovanje prinaša prednosti

''Osnovni vzgib projekta je bilo medgeneracijsko sodelovanje, ker v današnjem času je tega vedno manj in če se ljudje med sabo ne poznamo, če starejši ne poznajo mlajših, srednjih generacij, in obratno, je to težava. Zato je ta projekt Babi servis na nek način rešitev pri demografskih problemih. Kajti starši se tudi mogoče zato ne odločijo za otroke, pri takšnem projektu pa se bodo mogoče lažje odločili za ustvarjanje družine,'' še pojasnjuje Drolčeva. Nadaljuje, da je veliko opravkov, ko morajo iti starši k zdravniku, po nakupih, ko si želijo vzeti čas zase, da si malce odpočijejo ob skupni kavici (seveda ob vrtcu in šoli), da se pogovorijo v miru, takrat je odlično, da imajo nekoga, ki jim varuje otroka. Seveda je dobro, če je to oseba, ki ji lahko zaupajo.

Nekateri so jo spraševali, ali se te upokojenke dodatno izobražujejo. Postregla jim je z nadvse popolnim odgovorom: ''Ali se babice kaj izobražujejo? Seveda ne.'' Do sedaj je imela srečo, vedno je izbrala žensko, ki je vredna zaupanja, pri kateri je začutila, da ji manjka prisotnost vnuka ali vnukinje. Od konca junija do jeseni bodo vsi na počitnicah ter takrat nadaljujejo projekt, toda vse te babice bodo pogrešale otroke, saj so jih vzele za svoje. Med njimi so se stkala prava prijateljstva, prava ljubezen.

Ali lahko pričakujemo v prihodnje Dedi servis? Odlično bi bilo, toda niso vsi moški za to. Za zdaj bo samo 13 babic varovalo otroke, družin pa je približno 24, 25, največ jih je iz Komende, nekaj pa jih je tudi iz drugih občin.

Kako poteka varstvo? Kaj počnejo skupaj?

Starši se morajo preko aplikacije vnaprej dogovoriti za varstvo: od kdaj do kdaj, oddati osnovne podatke. Potem pa se po prvem srečanju sami dogovarjajo z babico. ''Kaj delajo? Tisto, kar starši želijo. Nekatere babice dajo otroke zvečer spat, druge gredo ven na sprehod, nekatere jih gredo iskat v šolo ali vrtec ter pazijo na njih dve uri,'' razlaga Viktorija Drolc in dodaja, da to ni celodnevo in vsakdanje varstvo, temveč le občasno, za dvakrat, trikrat tedensko. Nekateri se tega varstva poslužujejo le enkrat mesečno, se pravi le v primerih, ko imajo starši en opravek ali se želijo malce sprostiti.

Ekipa Bibaleze.si želi babicam veliko prijetnih uric skupaj z otroki!

''Ali se babice kaj izobražujejo? Seveda ne.''
''Ali se babice kaj izobražujejo? Seveda ne.''FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863