
''Ko sem bila mlajša, sem bila zelo zaposlena (služba, gradnja hiše, vzgoja otrok ...). Nisem imela veliko časa za hobi, le pozimi sem našla čas, da sem kvačkala in pletla za otroke. Zdaj pa sem si vzela čas za svojo dušo in začela izdelovati rože iz krep papirja. Ker mi to vzame veliko časa, sem druge hobije opustila,'' nam je zaupala zgovorna babica. Rože ima zelo rada, zato jih zdaj, ko jih izdeluje sama, lahko občuduje vse leto, pozimi, spomladi, poleti, jeseni. Zanjo to ni obrt, ampak preprosto ustvarjanje, saj posamezni roži nameni izjemno veliko časa, da jo čim bolj približa originalu v naravi. ''Čas izdelave je odvisen od posamezne rože, zahtevnosti, iz koliko delov je sestavljena, manjša je, bolj je zahtevna (približno od pol ure do treh ur). Še posebno veliko časa mi vzame takrat, ko želim ustvariti novo rožo, ki jo delam prvič. Pogosto delam pozno v noč.''


Predstavljamo si, da so v domovih njenih bližjih, sorodnikov in prijateljev vsepovsod same rožice ... ''Za rojstni dan rada presenetim svoje bližnje in prijatelje in jih obdarim s kakšno rožico ali šopkom, za okrogle obletnice pa naredim tematski aranžma. Naredila pa sem tudi že poročna šopka. Navdušeni in veseli so bili vsi, še posebno ker cenijo ročno delo.''
In če niste vedeli, izdelovanje papirnatih rož sega daleč v preteklost. V Wikipediji navajajo, da so domačo obrt poznali že med drugo svetovno vojno in da je postopoma izumrla. Le nekaj rokodelk še pozna postopek, in med njimi je tudi Francka, ki pravi, da so rože poznale že naše prababice in da so del raznih običajev.

Babica pravi, da svoje znanje rada prenaša na mlajše rodove, zato se z veseljem odzove vabilu v šolah. ''Otroci so zelo veseli in zavzeti z izdelovanjem. Njihova spretnost pa je odvisna od starosti otroka. Z izdelano rožico razveselijo svojo mamico,'' je zaključila in nas ter naše otroke povabila v soboto. 12. 10. 2019, med 14. in 17. uro v Šentrupert pod kozolce, kjer nam bo pokazala, kako nastane papirnata rožica. Komaj čakamo, da spoznamo še ostale rokodelce: lončarja, kovača, tkalca, izdelovalca pasov, vrvi in „štriknc“, medičarja, svečarja, klekljarico in druge, ter se naučimo nekaj novega.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV