»Kako prijazen otrok!« Starši zelo radi slišijo takšna in podobna mnenja o svojih otrocih. Poskusite doseči, da postane lepo vedenje otrokova navada, vendar ne samo zaradi mnenja sitne sosede. Otroke, ki so prijazni in obzirni ter se lepo vedejo, bodo drugi sprejemali hitreje kot tiste, ki teh odlik nimajo.

Kdaj začeti z učenjem lepega vedenja?
Že kmalu po rojstvu začnite otroka učiti, kako se ljudje vedejo do drugih. Ko šestmesečni dojenček odkrije, kaj vse lahko počne z rokami in vas, na primer, zgrabi za lase, ne smete zavpiti, ampak raje razprite njegovo malo pest in mu prijazno recite, naj bo nežen. Tako mu daste zgled obzirnega vedenja že veliko prej, preden sploh razume bistvo obzirnosti. Že dve leti stari otroci znajo reči »hvala« in »prosim«; čeprav pomena teh besed še ne razumejo, pa kmalu ugotovijo, kdaj ju uporabljamo. Večkrat, ko otrok sliši določeno besedo, večji pomen ji pripiše in prej se je nauči. Torej, ko malčka za kaj prosite, začnite z besedo »prosim«, na koncu pa recite »hvala«. Otrok se nauči, da sta to pomembni in koristni besedi, če ju uporabljata starša.
Bodite vzor lepega vedenja!
Med drugim in četrtim letom otroci odrasle posnemajo bolj kot kadar koli. V tem obdobju otrok govori tisto, kar sliši. Zato je najbolj koristno, če iz vaših ust pogosto sliši naslednje besede: prosim, hvala, ni za kaj in oprosti. Do otroka se vedite enako vljudno kot bi se vedli do odraslega. Otrok, ki ima starše, ki se lepo vedejo, se bo verjetno tudi sam lepo vedel. Potrudite se in bodite otroku dober zgled. In ne pozabite, vaši otroci vas opazujejo!
Naučite otroka bontona za mizo
Jedilnica je zelo primeren prostor za učenje, tudi tega, kako se je treba pogovarjati. Naučite otroka, da mora ljudem pogledati v oči, ko se pogovarja z njimi, ter da mora govoriti jasno, s celimi stavki, ne godrnjaje ali momljaje. Pokažite mu, kako poteka pogovor ob jedi. Povejte mu, da bo dobil priložnost za govorjenje, sicer pa je naj posluša in sogovorniku ne sme skakati v besedo. Ker otroci običajno ne morejo tako dolgo sedeti za mizo, jih je pametno naučiti vprašanja: »Ali grem lahko sedaj od mize?« ko pojedo in postanejo nemirni.

Naučite otroka spoštovanja
Večini ljudi je všeč, če jih drugi kličejo po imenu, zato otroka že zelo zgodaj naučite, da bo ljudem gledal v oči in jih ogovarjal po imenu. To je znamenje spoštovanja, pa tudi način pritegovanja pozornosti. Ne glede na to, kakšno naslavljanje je v navadi v vaši družini in okolici, morate otroka naučiti, kaj v različnih okoliščinah pričakujete od njega.
Zakaj se je treba lepo vesti?
Otroku bo lepo vedenje bolj samoumevno, če mu boste pojasnili, zakaj se mora lepo vesti. Opozorite ga, da se bo dobro počutil, če bodo drugi do njega prijazni in vljudni. » Ko se ti je Ana zahvalila, ker si ji pomagal pospraviti nered, kako si se počutil?« Otrokom, ki so deležni prijaznosti in vljudnosti, je ta občutek všeč in si bolj želijo še sami biti prijazni in vljudni do drugih. Otroci morda še ne razumejo dobro, kaj pomeni, če nekomu daste roko in rečete: »Čestitam!« ali » Moje sožalje«. Vaša naloga je otrokom pojasniti, da nam takšna dejanja pomagajo, da ostanemo povezani z drugimi in da sta lahko prijazna beseda ali objem zgovornejša kot si otrok lahko predstavlja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV