Razmetana soba je pogosto predmet spora med starši in otroki. Zato smo Petro Škof, psihologinjo in igralno terapevtko, poprosili, naj nam zaupa rešitve, ki nam bodo pomagale problem razumeti in ukrepati. Pripravili smo vam tudi nekaj foto nasvetov za ureditev otroške sobe, s pomočjo katerih bo vaš otrok lažje vzdrževal red.
Imajo starši in otroci različne predstave o pospravljeni sobi?
Verjetno različne predstave o pospravljeni sobi izhajajo iz različnih prioritet staršev in otrok. Mnogokrat staršem urejena kolona avtomobilčkov v igralnem kotičku sobe pomeni razmetano sobo, medtem ko je za otroka, ki je v tovrstno pospravljanje vložil veliko truda, taka soba pospravljena. Glede na to, da se otroci učijo v glavnem s posnemanjem in so v zgodnjem otroštvu ravno starši njihovi glavni vzorniki, so to trenutki, ko lahko starši in otroci poiščejo kompromis o tem, kaj jim pomeni pospravljena soba.
Kako in kdaj lahko otroku privzgojimo občutek za red?
Otroku občutek za red privzgajamo že od rojstva naprej, saj to ne pomeni samo učenja pospravljanja in urejanja sobe, ampak splošno urejenost bivanja kot je npr. privajanje na dnevno - nočni ritem. Privzgajanje občutka za red v smislu pospravljanja in urejanja sobe pa se začne že pred prvim letom starosti. Takrat nam otrok sicer še ne more pomagati pri pospravljanju, lahko pa ga mi na red navajamo tako, da mu v njegovem igralnem kotičku ponudimo eno ali največ dve igrači hkrati, ki ju vrnemo na svoje mesto, ko se otrok neha igrati.
Ko je star eno leto, nam otrok lahko pomaga pri pospravljanju postelje, pospravljanju večjih igrač v zaboj, metanju umazanih oblačil v koš za perilo... Pri dveh letih lahko sam zloži knjige na police, pobere igrače s tal in jih pospravi v zaboje, pomaga zlagati perilo… in ko je star tri leta, lahko zelo samostojno pospravi igrače, sam sortira in zloži nogavice ter nam pomaga pri brisanju prahu in sesanju. Pomembno pa je, da sobo z otrokom pospravljamo vsak večer in se tega dosledno držimo, čeprav smo pogosto preutrujeni in bi igrače veliko hitreje pospravili sami, ko bi otrok že spal.

Ali se starši napačno in prepozno lotimo reševanja težave?
Nekateri prav gotovo. Kot sem omenila, otroke na red navajamo že od začetka, mnogi starši pa ta del zamudijo in jih pričnejo na red navajati ravno v obdobju, ko otroci že kažejo svojo voljo (med drugim in tretjim letom). Poleg tega je pomembno, da je pospravljaje tudi del igre in skupnega početja in da je otrokom čim večkrat v zabavo. Če razmetane kocke na tleh »nenadoma spregovorijo in si močno želijo noč preživeti v svojem zaboju,« bomo otroka veliko lažje pripravili do tega, da nam jih bo pomagal pospraviti.
Kaj svetujete staršem?
Morda bo staršem v pomoč zavedanje, da igra pospravljena in urejena soba zelo pomembno vlogo pri razvoju otrokove osebnosti in da je pomembno »orodje« pri vzgoji otrok. Znano je, da z urejanjem in čiščenjem svojega doma čistimo tudi svojo dušo. V urejeni in čisti sobi se bo otrok počutil veliko bolje in bo vsak dan znova pričel z igro, s pomočjo katere bo lahko »ubesedil« prihajajoči dan ali dan, ki ga je večino časa preživel zdoma. Z navajanjem na sprotno pospravljanje in urejanje sobe privzgajamo otrokom pomembne življenjske vrednote (odgovornost, pomembnost timskega dela, samozaupanje, samozavest, neodvisnost…) in jih na njim primeren način učimo pomembnih življenjskih naukov (sposobnost organizacije in strukturiranja…).

Vendar pa moramo starši pomagati sebi in otrokom na ta način, da opremljamo otrokovo sobo ali igralni kotiček tako, da imajo vse igrače svoj prostor - da so avtomobilčki v enem zaboju, lego kocke v drugem, knjige na policah… Tako je pospravljanje veliko lažje in še igrače na nek način »oživijo.« Prevečkrat slišim stavek, da imajo otroci polno sobo igrač in se z njimi sploh ne igrajo. Vendar je mnogokrat problem, ker so igrače pospravljene tako, da so »zmetane« v velike zaboje, kjer so po možnosti še razstavljene in se z njimi sploh ni mogoče igrati.
Ali obstaja možnost, da je nered v sobi pokazatelj kakšne druge težave, s katero se sooča otrok?
Za nered v sobi je lahko nešteto razlogov in seveda je lahko eden od teh tudi soočanje s kakšno težavo, vendar bi tovrstno povezavo lažje našli pri mladostnikih v času pubertete, ko njihove razmetane sobe odražajo trenutno obdobje velikih sprememb in iskanja samega sebe.
Navajanje na red, tako v sobi kot v življenju, je dolgotrajen proces, ki je pri otrocih, ki imajo že prirojen občutek za red in organizacijo, mnogo lažji kot pri otrocih, ki tega nimajo. Vendar pa je pri vseh otrocih izredno pomembna doslednost in vztrajnost staršev, ki jim v današnjem času, žal, zmanjkuje časa in energije za tovrstno ukvarjanje z otroki.
Bibin namig
Če vam je potrpljenje že pošlo, ostali pa ste tudi brez idej za ukrepanje, se problema lotite takole:
Ko otroka ne bo doma, mu generalno očistite sobo. Predmete, ki jih potrebuje vsak dan in nekaj priljubljenih igrač pospravite v škatle in na police. Devetdeset odstotkov krame, ki se kopiči po tleh, pa zložite v škatle in jih shranite, na primer, na podstrešje. Ko se otrok vrne, mu pokažite brezhibno pospravljeno sobo. Povejte mu, da bo vsak konec tedna dobil nazaj eno škatlo, če bo soba ves teden pospravljena. Seveda se bo otrok razburil in skušal izsiliti svoje zahteve, vendar ne popustite! Vztrajajte pri svoji odločitvi.
Če bo pričel "pozabljati" na vaše opozorilo, nemudoma preselite škatlo na podstrešje (ali v kakšen drug prostor, kjer boste lahko skrili otrokove stvari).
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV