Bibaleze.si

Depresija: Kdaj je strokovna pomoč nujna?

Vesna Meško

Družina in odnosi

0
22. 11. 2009 19.30

Depresija je v današnjem času zelo pogosta bolezen, katere izvor je lahko različen od pacienta do pacienta. A kdaj bolnik nujno potrebuje zdravniško pomoč?

Žalostna ženska

Depresijo lahko povzročijo številne težave. Mnogokrat jih ne opazimo pravočasno in četudi bolnik meni, da je depresiven, ni nujno, da bodo enakega mnenja vsi zdravniki.

"Ne verjemite le enemu mnenju. Če dvomite, nikar ne odlašajte in pojdite po nasvet k drugemu zdravniku," svetuje psiholog dr. Volker Friebel.

Žalostna ženska
Žalostna ženskaFOTO: iStockphoto
Veliko bolnikov je nagnjenih k temu, da se za svoje stanje ne zmenijo oziroma ga ne jemljejo resno. Kolikokrat se zgodi, da nekdo svoje težave potiska vase ali jih preprosto zanika. Prav kmalu sorodniki, prijatelji, kolegi opazijo, da je nekaj narobe in bolniku svetujejo, da obišče strokovnjaka.

Nekateri sami niti ne opazijo, v kako slabem stanju so. Po svetu hodijo kot lastna senca, se ne odzivajo ali trmasto odklanjajo vse poskuse, da bi jih spravili do strokovne pomoči.

Ni pomembno ali odločilno, kdo je opazil, v kako slabem stanju je bolnik, temveč kaj je opazil. Pogosto namreč zadostuje, da aktivno ukrepamo, odstranimo ali spremenimo okoliščine, ki bolniku jemljejo pogum in voljo.

Če se zdi, da nič več ne pomaga, če prizadeti ni več sposoben voditi svojega življenja, ne sme odlašati z obiskom pri zdravniku. Pomembno ni nič drugega kot to, da osebo spravite do strokovne pomoči.

Samomor
SamomorFOTO: iStockphoto

Vzroki za depresijo

Depresije ne smemo zamenjavati s splošnim nihanjem čustvenega življenja, saj je to bolezen z jasno določeno sliko pojavov. Nasprotno duševni bolezni je depresija oblika melanholije in je praviloma prehodna. Različno trajanje in jakost bolezni sta odvisna od vzrokov in načina premagovanja.

Med znane vzroke sodijo trajne ali trenutne hude obremenitve, pomanjkljive ali ne predelane duševne rane iz otroštva, duševne bolezni, napadi strahu, dednost, hormonske spremembe, ki nastopijo po porodu, v meni ali zaradi jemanja nekaterih zdravil. Vzroki so lahko tudi v motnjah presnove v centralno živčnem sistemu ali posledice nesreče, izguba pomembnega dela telesa in hude motnje telesnih funkcij. Tudi preobremenjenost, izčrpanost in stres so lahko vzrok za depresijo. Niso zanemarljive niti denarne težave in trajne težave v službi ali družini.

Samomori 

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije WHO na svetu vsak dan naredi samomor okoli 3000 posameznikov. Do leta 2020 bo po njihovih ocenah zaradi samomora letno umrlo približno poldrugi milijon ljudi. Večina tistih, ki sami končajo svoje življenje, se za to odloči zaradi družinskih in osebnostnih kriz, ali zaradi neprepoznane in nezdravljene depresije.

V zadnjem desetletju je v Sloveniji zaradi samomora umrlo povprečno 524 ljudi na leto, od tega 405 moških in 119 žensk.

Mnenje lahko zapišete tudi na forum.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863