
Pismo babice
Sem Mojca, ponosna babica dveletnega dečka. Ni lepšega kot čas, ki ga preživim z mojim fantkom. Hči pride z njim vedno popoldan, družimo se tudi za vikende. Še nikoli pa ni spal pri meni, zato me kar precej skrbi, kako bo decembra, ko ga bosta hči in njen partner pustila čez vikend z mano in mojim možem. Po eni strani sem vesela do neba, po drugi pa me skrbi, kaj bo, če ne bo jedel, spal ... Iz pogovorov poznam njegov urnik, vse mi je jasno, vse obvladam, ko je pri meni tistih nekaj uric, a zdaj bo drugače. Je normalno, da me skrbi?
Odličen odgovor na vprašanje lahko najdemo tudi v knjigi razvojne psihologinje in učiteljice Eve Meinerts, v kateri piše, da babice in dedki vso resnost položaja začutijo šele, ko jih mi starši vprašamo, če bi pazili našega malčka. Avtorica knjige svetuje vsem starim staršem in malčkovim staršem, da najprej premislijo, kje bi bilo otroka najbolje paziti. Ko je izbran kraj, je treba začeti razmišljati o detajlih.

Varstvo pri babici in dedku ali pri malčku doma?
Kadar je v vprašanju večerno varovanje, je najboljša odločitev varstvo v malčkovem domu, saj se bo otrok najbolje počutil in tudi najbolje spal v svoji posteljici. Kadar pa starši babici in dedku prepustijo otroka v večdnevno varstvo, je treba razmisliti, ali je bolje, da se razmeram prilagodi otrok ali da to storita babica in dedek. Medtem ko dojenčku še ni tako pomembno, kje je, je pri malčku to ključnega pomena. ''Za malčke, torej otroke od enega do šestih let, pomeni selitev k babici in dedku velikansko spremembo. Zanje je domače stanovanje in njegova okolica svet, ki ga poznajo in odkrivajo. Za nekatere bo sprememba morda zanimiva, drugi pa se bodo odzvali boječe, lahko tudi z žalostjo. Večje otroke pritegnite v razmišljanje o tem, kjer boste preživeli skupne urice,'' svetuje avtorica knjige.
Kaj bi morali stari starši vedeti, preden pazijo svojega vnučka:
– kdaj in kaj malček rad in sme jesti,
– kdaj in kam gre otrok s starši najpogosteje ven (igrišče, trgovina …),
– kako dolgo je otrok lahko zdoma,
– kolikokrat je treba malčka (če je mlajši) previti,
– kje hranite otrokovo čisto perilo in posteljnino,
– kdaj in koliko časa lahko malček gleda televizijo,
– kdaj se začnejo priprave na spanje (potek večernega rituala),
– kdaj gre malček spat in kdaj se zjutraj zbudi,
– kje hranite nadomestne dude, stekleničke, zdravila in vse druge potrebne pripomočke.
Če je otrok bolan, morajo stari starši vedeti, katera zdravila jemlje in na koliko časa, prav tako jim dajte otrokovo zdravstveno izkaznico in jih seznanite s tem, kdo je otrokov izbrani pediater.
Čeprav smo danes vsi skoraj nenehno dosegljivi na mobilnih telefonih, pa vseeno ne bo odveč, če boste starim staršem pustili listek z informacijo, kam točne greste, v katerem hotelu boste, kdo gre še z vami oziroma na kakšen način vas lahko v kakršnem koli primeru prikličejo.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV