Bibaleze.si

Doječe mame, prepoznajte hipergalaktijo!

Mateja Kržišnik

Družina in odnosi

0
05. 12. 2011 07.19

Že ko je ženska noseča, se začne njeno telo pripravljati na novorojenčkovo prehranjevanje. Proces nastajanja mleka v dojkah je zapleten, še toliko bolj in hkrati občutljiv pa je proces njegovega izločanja. O hipergalaktiji govorimo, ko v dojki nastaja preveč mleka.

Dojenje

 

Hipergalaktija tako pomeni prekomerno nastajanje mleka.
Hipergalaktija tako pomeni prekomerno nastajanje mleka. FOTO: iStockphoto

Mleko nastaja v mlečnih žlezah in se začne cediti iz dojk že kmalu po porodu. Vsebuje pa vse, kar novorojenček potrebuje za preživetje – to pomeni, da je popolnoma prilagojeno njegovim potrebam. Ne samo da ga novorojenček potrebuje za razvoj, rast in zdravje, zavaruje ga tudi proti različnim okužbam in alergijam. Nastajanje mleka in njegovo izločanje je laktacija, kadar pa gre za prekomerno nastajanje, govorimo o hipergalaktiji.

Kaj je hipergalaktija?

Nastajanje materinega mleka je torej zapleten proces, ki se začne že v času nosečnosti. Navadno pride do občasnega iztekanja v zadnjih mesecih nosečnosti, po porodu pa se cedi neprekinjeno. Še posebej na začetku dojenja lahko pride zaradi prekomernega izcejalnega reklefksa do brizganja mleka iz dojk. Hipergalaktija tako pomeni prekomerno nastajanje mleka, ki se običajno pojavi pri prvorodkah.

Kako prepoznati hipergalaktijo?

Doc. dr. Zlata Felc, vodilna slovenska specialistka na področju dojenja, je v knjigi O dojenju navedla osem znakov hipergalaktije. Doječe mame naj bodo pozorne na sledeče znake:
   – dojenček je nesproščen, joka in ima vetrove, njegovo blato pa je zelenkaste barve in ima lahko sluzasto primes;
   – dojenček vleče bradavico, lahko celo odklanja dojenje;
med dojenjem:
                     – iz druge dojke izteka veliko mleka (če je od poroda minilo sedem dni),
                     – sliši se, kako mleko silovito "teče v dojenčkov želodec",
                     – dojenček je nemiren, suka glavo, se zvija (ukrivlja hrbet), se odmika od dojke, s čimer nakazuje, da se noče dojiti,
                     – dojenček med sesanjem pogoltne veliko zraka, zaradi česar marsikatera mama misli, da je že sit in ga zato prehitro neha dojiti,
                     – dojenček ima med sesanjem boleč izraz, ker dojenje spodbuja ritmično delovanje črevesa,
   – ko dojenček izpusti dojko, brizgne mleko v silovitem curku.

Ne glede na vaš izbrani položaj mora dojenček v usta vzeti poleg bradavice še avreolo.
Ne glede na vaš izbrani položaj mora dojenček v usta vzeti poleg bradavice še avreolo. FOTO: iStockphoto

Pomemben je položaj otroka med dojenjem

Za uspešno dojenje je pomemben dojenčkov položaj – torej kako se bosta namestila mama in dojenček. Ker je najbolj kalorično srednje in zadnje mleko, je dobro, da si mama na začetku nekaj mleka iztisne iz prsi, šele nato pristavi dojenčka. Ta bo uspešno sesal, če bo v usta vzel ne samo bradavico, ampak tudi avreolo. To bo doječa mamica dosegla s sproščenostjo in udobnim položajem – usedite se na udobno, mehko sedišče (kavč, postelja), sprostite roke, hrbet in ramena. Če vam bolj ustreza ležati, se ulezite na bok. Dojenčka namestite tako, da bo z glavo obrnjen proti vašim prsim, usta pa mora imeti v višini vaših prsnih bradavic. Pazite, da ga ne boste držali predaleč od sebe, saj ne sme nikoli stegovati vratu ali obračati glave! Nato primite svojo dojko (dlan in prste spodaj, palec na zgornjo stran, nad avreolo), pri čemer se ne dotikajte bradavice. S prstom se nežno dotaknite otrokovega lička ali ustnic, da odpre usta, takrat mu bradavico z avreolo vred usmerite vanje, v tem pa ga z roko tudi hitro primaknite k sebi. Kar je pri tem bistveno, je, da samo otroka z roko primaknete bližje na bradavico, ne pa da se nadenj sklanjate in pripogibate hrbet. To storite hitro, preden se otroška usteca zopet zaprejo. Če želite bolečino ob dojenju preprečiti, morajo otroške dlesni zaobjeti tudi avreolo približno en centimeter od bradavice. Ker mnogi dojenčki med hranjenjem zaspijo, jih lahko spodbujamo tako, da jih malce podrezamo pod bradico, nekateri pravijo tudi, da pomaga, če jih požgečkamo po podplatih.

Po končanem dojenju poskrbite za nego vaših prsi, priporočljiva je tudi nošnja nedrčka za dojenje. Ta mora biti udoben in narejen iz prijetnega materiala, zdravniki pa svetujejo nakup nedrčka brez kosti – dodaten pritisk na povečane prsi lahko povzroča bolečine.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863