Bibaleze.si

Dojenček in njegovi osebni dokumenti

Mateja Kržišnik

Malček

1
12. 10. 2011 21.27

Pomembnejše opravilo, ki vas čaka, ko boste z dojenčkom prišli iz porodnišnice, bo urejanje njegovih osebnih dokumentov. Za obvezne, ki jih mora imeti vsak državljan, bodo poskrbeli za to pristojni organi, večino pa boste morali urediti sami.

Mama in dojenček

 

Mama in dojenček
Mama in dojenček FOTO: iStockphoto

Rojstni list

Rojstni list je najosnovnejši osebni dokument, ki ga boste za otroka uredili že v porodnišnici. Po otrokovem rojstvu vas bodo v porodnišnici prosili, da izpolnite obrazec, kamor boste vpisali svoje podatke, medtem ko bo podatke o rojstvu izpolnila porodnišnica. Ti so osebno ime otroka (za določitev imena imate na voljo 30 dni, javiti pa ga morate matičnemu uradu), otrokov spol, datum, ura in kraj rojstva, vitaliteta (se je rodil živ ali mrtev) in vrsta rojstva (število rojenih otrok), vpisati pa boste morali tudi svoje osebne podatke. Če ste poročeni, boste morali to izkazati s poročnim listom, če pa živite v izvenzakonski skupnosti ali ste samski oziroma ločeni, boste morali izpeljati postopek priznanja očetovstva za pravkar rojenega otroka. Brez priznanja v omenjenih situacijah ne boste mogli pridobiti rojstnega lista, saj morata biti na njem vpisana mama oziroma oče. To boste pred porodom lahko uredili na pristojnem centru za socialne zadeve, ki bo podatke potem posredoval matičnemu uradu. Rojstni list boste v roku enega meseca prejeli po pošti, če pa bi ga v tem času iz katerih koli razlogov potrebovali prej, se morate osebno zglasiti na matičnem uradu, kjer boste vložili pisno vlogo. Pridobitev rojstnega lista je nujna, saj boste le z njim lahko v prihodnosti pridobili druge dokumente. Na njem bo zapisana tudi otrokova enotna matična osebna številka (EMŠO).

 

Osebna izkaznica

Osebno izkaznico boste potrebovali, če se boste z dojenčkom odpravili na pot. Vlogo za izdajo lahko vloži eden od staršev na upravni enoti (v izrednih primerih pa na ministrstvu za notranje zadeve), k čemur mora priložiti še izpisek iz matičnega registra o rojstvu in ustrezno fotografijo. Slednja mora biti velika 3,5 x 4,5 cm in mora kazati dojenčkovo pravo podobo – to pomeni, da mora imeti odprte oči, zaprta usta, gledati mora naravnost. Ko boste izpolnili vlogo, boste plačali obrazec (podan s strani upravne enote) in upravno takso. Osebno izkaznico vam lahko izdelajo tudi prioritetno, za kar boste plačali višjo takso. Sami boste izbrali tudi način vročitve, torej osebno na upravni enoti ali po pošti.

Nekatere dokumente bo vaš malček dobil, ker so obvezni, za druge boste morali poskrbeti starši sami.
Nekatere dokumente bo vaš malček dobil, ker so obvezni, za druge boste morali poskrbeti starši sami. FOTO: Bibaleze.si

Potni list

Potni list ima enako funkcijo kot osebna izkaznica, zato se je smiselno odločiti za enega od njiju. Je pa res, da boste potni list potrebovali, če boste z dojenčkom potovali izven Evropske unije. Postopek je enak kot pri zaprositvi za izdelavo osebne izkaznice: na upravni enoti boste morali dokazati svojo istovetnost z veljavnim identifikacijskim dokumentom, otrokovo pa z izpiskom iz matičnega registra o rojstvu. Priložiti boste morali fografijo v velikosti 3,5 x 4,5 cm, ki bo kazala dojenčkovo pravo podobo. Po izpolnitvi vloge se boste morali odločiti za debelino potnega lista (32 ali 48 strani) ter plačati obrazec (podan s strani upravne enote) in upravno takso. Slednja se razlikuje za otroke, stare do treh let. Tudi potni list vam na upravni enoti lahko izdelajo prioritetno, za kar boste plačali višjo takso. Sami boste izbrali tudi način vročitve, torej osebno na upravni enoti ali po pošti.

Zdravstvena izkaznica

Prvič boste zdravstveno izkaznico potrebovali, ko boste imeli prvi pregled pri izbranem pediatru. Do takrat morate urediti vse potrebno za izdajo zdravstvene izkaznice. Prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje mora urediti tisti starš, pri katerem bo otrok zavarovan, in sicer v sodelovanju s svojim delodajalcem. Za urejanje bo vaš delodajalec potreboval otrokov rojstni list, v kolikor pa bi vaš malček že prej potreboval zdravniško pomoč, vi pa še ne boste imeli kartice, boste potrebovali začasno potrdilo o zavarovanju. Tega avtomatično izda Zavod za zdravstveno zavarovanje po tem, ko bo vaš delodajalec vložil vlogo za prijavo v zavarovanje. Zdravstveno kartico boste v roku štirinajstih dni prejeli po pošti.

Davčna številka

Za pridobitev dojenčkove davčne številke vam ni treba skrbeti, saj vam jo bo pristojni davčni urad v roku treh mesecev po rojstvu dojenčka poslal po pošti. V kolikor bi jo potrebovali prej, se morate osebno oglasiti na pristojnem davčnem uradu, kjer boste z veljavnim dokumentom in otrokovim rojstnim listom izpolnili določene obrazce.

Za večino dokumentov boste morali oddati vlogo pri pristojnem organu.
Za večino dokumentov boste morali oddati vlogo pri pristojnem organu. FOTO: iStockphoto

Enkratna denarna pomoč občin za novega občana

Denarna pomoč, ki jo nekatere slovenske občine nudijo novopečenim staršem, je zelo lepa gesta. Vendar je treba prej preveriti, kakšni so pogoji in kaj morate storiti, da jo boste prejeli. Navadno je treba oddati vlogo, ki ji morate priložiti kopijo otrokovega rojstnega lista in dokazilo o državljanstvu, dokazilo o stalnem prebivališču ter ime, priimek in naslov prejemnika denarne pomoči in številko tekočega računa prejemnika (v kolikor je pomoč finančne narave). Se pa pogoji in roki, do kdaj ste upravičeni do pomoči, od občine do občine razlikujejo, zato jih prej preverite.

Ne glede na to, katere dokumente boste urejali za svojega dojenčka, vedno bodite pozorni in jih preverite. Da se ne bo prvi obisk zdravnika ali urejanje prvega potovanja zaradi narobe napisane številke ali črke katastrofalno končal.

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855