"Zrasla sem s pravljicami, in to si želim dati tudi mojima fantoma," nam zaupa tridesetletna mamica, ki se je med porodniškim dopustom še posebej navdušila nad pravljicami. Skupaj s prijateljico Janjo Kunstelj ustvarjata domišljijski svet pravljic, ki ga posredujeta otrokom preko pripovedovanja, branja, lutk, skozi igro, ples in še in še.
Zaposleni ste tudi kot vzgojiteljica predšolskih otrok. Zakaj pripovedovati pravljice otrokom?
Pravljice so odlične za vse otroke, v vrtcu jih veliko berem otrokom, saj bogatijo njihov besedni zaklad, razvijajo njihovo osebnost, vzbujajo čustva, povečujejo njihovo domišljijo, učijo, kaj je prav in kaj narobe.
V pravljicah se skrivajo različna sporočila. Kaj vse se lahko otroci skozi zgodbe naučijo?
Pravljice so vzor in dobra osnova za pogovor o vsakdanjem življenju, na primer Rdeča kapica je pomagala mami in babici, muca Copatarica se je trudila zašiti copatke, zato jih lepo pospravljamo, neznancem ne odpiramo vrat – Volk in sedem kozličkov …

Katere vsebine so najbolj primerne?
Mislim, da ima vsaka pravljica pomembno sporočilo, zato vam ni treba skrbeti, ali je knjiga prava za vašega otroka ali ne. O tem, katera zgodba bo otroku všeč in jo bo želel slišati večkrat, bo tako ali tako odločal sam in vam to tudi jasno povedal. Otrok vam bo tako tudi pokazal, katere teme so zanj v tistem trenutku aktualne in kakšne knjige so mu všeč. Čim več se z njim pogovarjajte in ga sprašujte, zakaj mu je ta pravljica všeč, kaj mu je najbolj zanimivo. Seveda pa mislim, da preden preberemo pravljico otroku, jo tudi sami preberemo in ocenimo, če je vsebinsko primerna za starost našega otroka. Nekatere bi bile lahko tudi pretežke za naše otroke, to pomeni, da naš otrok vsebine ne bo znal predelati. Zato precenite, saj svojega otroka najbolje poznate.
Kako pomembna je vloga staršev oziroma kako pogosto naj otrokom berejo pravljice?
Starši bi morali otrokom brati čim več. Zagotovo vsak večer, drugače pa ob različnih priložnostih, popoldan, ko smo utrujeni in dežuje, v avtomobilu, pri zobozdravniku v čakalnici: kajti pravljice okrepijo vezi in umirijo otroke, med branjem si otroci ustvarijo svoj domišljijski svet, ki je res zelo pomemben. Ena pravljica zahteva tako malo časa! Pravljico v slikanici preberemo otroku v 3 do 5 minutah. To je podarjeni čas, to je darilo za nas starše, ki beremo otroku. S tem ko mu podarjamo čas, mu potrjujemo, da ga imamo radi. Najlepše je, ko greš zvečer v posteljo in se otrok stisne k tebi in skupaj listata in bereta in gledata te krasne ilustracije. Tudi ko otroci zrastejo, radi poslušajo in berejo pravljice, pravljice niso samo za najmlajše.

Tudi sami ste mama dveh otrok. Imate kakšen ritual, na primer branje pravljic za lahko noč?
Doma beremo pravljice vsak večer, to je rutina, vendar jih beremo tudi čez dan. Hodimo skupaj v knjižnico od prvega leta in si sposojamo ogromno pravljic, ki jih potem skupaj prebiramo. Pravljice sem jima brala že, ko sta bila dojenčka v zibelki od tretjega meseca naprej vsak dan. Sedaj imata že svoje najljubše, ki jih ponavljamo znova in znova. Najhujša kazen je, če zvečer spustimo pravljico.
Verjetno so pravljice igrale pomembno vlogo tudi v vašem otroštvu?
Pravljice hranim v spominu kot zelo lepe trenutke in podobe otroštva, polne skrivnosti in prijetne bližine domačih. Doma smo jih imeli res veliko, no še sedaj jih imamo in hodimo k moji mami in si jih izposojamo. Je pa res, da se ne morem upreti nakupovanju tudi novejših pravljic, ki so prav tako odlične s prekrasnimi vsebinami in ilustracijami, ki otroke zelo pritegnejo.
Imate še kakšen nasvet za starše?
Zdaj so počitnice, dopusti in več časa imamo za svoje otroke, zato ne pozabite vzeti na dopust pravljic. Ogromno krasnih pravljic je in odličnih avtorjev. Priporočam vam, da greste v knjižno in jih izberete skupaj z otrokom. Hans Christian Andersen, Rocio Bonilla, Julija Donaldson in še in še bi lahko naštevala.
Zakaj brati pravljice znova in znova, ali je branje pravljic enako gledanju risank? Pogovarjali smo se tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz, več o tem pa si boste lahko prebrali v naslednjem članku, ki ga bomo objavili na Bibaleze.si
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV