Bibaleze.si

INTERVJU: Obožujemo potepanja po svetu!

Petra Logar

Družina in odnosi

0
22. 05. 2009 19.00

Predstavljamo vam družino iz Kranja, ki se rada potepa. Živa Broder, mamica šestletne Mirne in triletne Zarje, pravi, da ni lepšega, kakor vzeti šotor in odkrivati svet po svoje. Potujejo vse leto, največ časa pa si vzamejo poleti.

Mirna in Zarja na Miramaru

 

Mirna in Zarja na Miramaru
Mirna in Zarja na MiramaruFOTO: osebni arhiv
Z možem Gabrielom sta veliko potovala, ko sta bila še brez otrok, a tudi nosečnosti in majhna otroka niso bili ovira za nadaljevanje avanturističnih počitnic. Živa je za spletni portal Bibaleze.si povedala več o tem, v naslednjih tednih pa si boste lahko prebrali tudi reportaže z njihovih potovanj, ki bodo opremljene s čudovitimi fotografijami!

Že od nekdaj potujete – kje vse ste že bili?

"Julij in avgust sta bila na mojem koledarju vedno meseca, rezervirana za potovanja. Običajno je bilo to odkrivanje Evrope in bližnjih dežel s šotorom in avtomobilom. V slabih desetih letih so se tako na mojem spisku znašle skoraj vse evropske države, pa nekaj bolj oddaljenih, kot sta Maroko in Turčija."

Pred leti ste odpovedali letalski karti za Južnoafriško republiko. Zakaj?

"Za leto 2003 sva z možem načrtovala pot v Južnoafriško republiko, kar naj bi bilo tudi najino poročno potovanje. A prav tedaj se je na testu pojavil prvi plusek. Panika! Kaj pa sedaj? Letalske karte sem takoj odpovedala, za poročno potovanje sva šla v Pariz. Kaj pa poletje? Z nosečniškim trebuščkom vendar ne morem nekam daleč! Zadar, dlje ne grem! Kompromis – greva na Murter! Po dolgem času spet počitnice na enem mestu, ki pa nama niso prav posebej ugajale. A vseeno, trebušček je bil tu, bil je prvič in v meni je bilo polno vprašanj in strahov ... Naslednje poletje je bila z nami že naša 8-mesečna deklica Mirna. Ponovno povsem neznana situacija, na morje z malčico – kako bo s kašicami, z mlekom, pa popoldansko spanje, pa večerno spanje... Skratka, ogromno vprašanj, na katere ni in ni bilo odgovora. Zato sva se odločila, da bomo počitnikovali v naši družinski hišici v Istri. Ni kaj, dopust je bil nadvse prijeten in sproščujoč, a odločila sva se, da poletja ne bomo več preživljali na tak način."

Nosečnica Živa na Zakintosu
Nosečnica Živa na ZakintosuFOTO: osebni arhiv
Odločili ste se, da nadaljujete s svojimi potepanji kljub majhnemu otroku. Je bilo težko izvedljivo?

"Kar sva počela do sedaj, bova počela še naprej! In če je nama všeč kampiranje, bo zagotovo tudi najini deklici! Morda je potrebno nekoliko več prilagajanja, a s pravo mero iznajdljivosti in planiranja se da prav vse! Predvsem pa – otroci ne komplicirajo, kompliciramo in si stvari otežujemo mi, starši! Malčkom je glavno, da so s starši in da uživajo, in če ob tem na polno uživajo še starši, je sploh super!

Ničkolikokrat sem slišala komentarje na temo: Ali ni škoda tako daleč, da otrok meče kamenčke v vodo, kar bi lahko počel tudi kje bliže ... Ali ni škoda, da se za potičke iz mivke vozite tako daleč? Ne, ni škoda! Ob tem uživamo vsi, skupaj smo. Otroci zidajo potičke in mečejo kamenčke, hkrati pa spoznavajo tudi nove kraje, nove ljudi, drugačno hrano in to je življenjski kapital. Še en velik plus kampiranja vidim v tem, da so počitnice povsem drugačne od vsakodnevnega življenja. Največji plus pa je zagotovo življenje zunaj, v naravi, 24 ur na dan."

Kaj svetujete družini, ki si želi kampirati? Na kaj naj bodo pozorni pri nakupu opreme?

"Žal kampiranje ni več poceni varianta počitnic, kot je bila nekoč. Že osnovna oprema, sploh če je med taborniki tudi malček, stane kar nekaj. Priporočljivo je, da je šotor nekoliko večji, z večjim predprostorom, kar vas bo rešilo slabe volje v deževnem dnevu. Če si želite vsaj približno redne obroke, je priporočljiv tudi nekoliko večji kuhalnik, bodisi plinski ali električni. Nujna je tudi hladilna torba in zelo priročno je, če je kombinirana in se lahko priklopi v avtomobilu na 12V ter na običajno električno omrežje.

Taborjenje je že prav luksuzno, če se v kampu priklopite na elektriko, torej potrebujete tudi daljši električni podaljšek. Zelo priročna je tudi zadevica, ki 12V v avtomobilu pretvori v 220V in lahko nanjo priključite manjše naprave, kot je palični mešalnik. Seveda so nujna oprema še miza, stoli ... Če pa kampirate z malčki oz. manjšimi otroki, pa je priporočljiva tudi kakšna podlaga, recimo vsem znano šotorsko platno iz JLA, na katerem se otroci lahko igrajo v senčki pred šotorom."

 

Družina Broder med potovanjem z Mljeta na Pelješac
Družina Broder med potovanjem z Mljeta na PelješacFOTO: osebni arhiv

Kako pa rešujete težave z dolgo vožnjo? Se je deklici naveličata?

"Veliko staršev ima pred odhodom na počitnice pomisleke zaradi dolge vožnje. V avtomobilu se da otroke animirati na različne načine. Vse bolj pogosti so prenosni DVD-predvajalniki, kjer lahko otroke zamotimo z risankami. Mi običajno opazujemo okolico in si izmišljujemo pravljice. Zabavna igra za v avto je opazovanje oblakov in iskanje oblik. Pogosto se gremo tudi uganjevanje živali. Pri manjših otrocih, ki v igrah še ne sodelujejo, se je pač treba ustaviti in narediti daljši odmor. Ker pa je še vedno najbolje, če otrok v avtu zaspi, je morda smiselno potovati ponoči."

Potujete tudi s trajektom? Se zdi potovanje deklicama zanimivo?

"Sami se pogosto odločamo za plovbo s trajektom. Že Dalmacija je lepo dosegljiva z Reke, ki je Sloveniji blizu in prihrani kar nekaj časa vožnje, če se podajamo v južno Dalmacijo. Blizu je tudi pristanišče Benetke, od koder se je mogoče podati v Grčijo. Iz Livorna, ki je od Slovenije oddaljen približno toliko kot Split, pa se odpirajo poti do Sardinije in Korzike. Plovba s trajektom je nadvse udobna in se zdi otrokom načeloma zelo zanimiva. Je pa v nekaterih primerih, sploh na daljših relacijah, denimo do Grčije, precej zamudna in tudi draga stvar."

Svoje mnenje o tem lahko izrazite na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863