Bibaleze.si

KOLUMNA: Je res za vse kriv Facebook?

I.G.

Družina in odnosi

10
16. 06. 2012 06.43

O, moj bog! Po poročanju najbolj branega britanskega spletnega portala naj bi bil Facebook "kriv" za kar tretjino razhodov oziroma ločitev. Neprimerna romantična sporočila, komentarji in fotografije so tisti, ki v razmerja prinašajo toliko dvomov, da konec ni nujno srečen. Kam gre ta svet, se vprašam.

zaljubljen par

 

In skozi misli mi gre fotografija objetega para – sivina v laseh, gube na rokah, babica v dedkovem objemu. Spodaj pa napis:

Na vprašanje, kako sta lahko skupaj že 65 let, ženska odgovori: ''Rojena sva bila v času, ko si popravil tisto, kar se je polomilo …, ne da si vse skupaj pustil.''

Hm …

Ločitev - 1
Ločitev - 1FOTO: iStockphoto

Če gre verjeti podatkom podjetja Divorce Online, ki je lani v raziskavo zajelo 5000 angleških parov, se jih je kar 33 odstotkov razšlo zaradi Facebooka. Neprimerne fotografije, sporočila in komentarji so tisti, ki naj bi v razmerja sejali semena ljubosumja, kar je mnoge vodilo v smer raziskovanja nezvestobe. Mark Keenan, predstavnik omenjenega podjetja, je za britanski spletni portal Daily Mail povedal, da je danes Facebook tisto mesto, kjer se dogajajo prevare in sklepajo vezi, ki so globlje od prijateljstva.

Ločitev - 2
Ločitev - 2 FOTO: iStockphoto

''Ja, veš, peš sem šla do dvorane. V svečani modri plesni obleki. Ob petkih so bili plesi. Pa tako je bilo mrzlo, da sem imela čisto plave noge. Tam sva se videla, zaplesala …, lep kot slika, pa še domov me je potem pospremil. Se spomnim, kot da je bilo včeraj …'' mi babica opisuje, kako se je ljubezen zgodila leta 1952. In tudi če je bila na prvi pogled, je ta trajal več kot petdeset let. Pa ji povem za omenjeno spletno omrežje. Nič ne razume, niti si ne zna predstavljati. ''Kakšen buk? Kaj je to?'' vpraša. Zasmeji se in v mislih odtava najbrž nazaj na tisti ples … Jaz pa k prijateljici, ki lahko potrdi Keenanovo izjavo. Skoraj sanjski zakon, dva otroka, vse lepo in prav. Ni bilo šminke na ovratniku, ni dišal po drugi ženski, ni bilo SMS-sporočil ob nenavadnih urah, nobenih znakov, ki bi nakazovali na kar koli, kar ne spada na lepo družinsko sliko. Bila pa je fotografija s službene zabave, ki jo je njegov sodelavec – poleg palete drugih – objavil tudi na njegovem profilu. Gruča ljudi, nekateri vidno okajeni, nekateri v plesno-pevskem elementu, v kotu pa on, z roko na njeni ritki …, tudi če plešeš, najbrž ne spustiš roke tako nizko. Ali pač? Kot njuna skupna prijateljica sem mnenje zadržala zase, dokler ga njeno raziskovanje ni tako pritisnilo ob steno, da je priznal vse tisto, s čimer sem izgubila srčno, vedno nasmejano prijateljico. Je res kriv Facebook? Ja, seveda …

Psiholog K. Jason Krafsky, ki se ukvarja s svetovanjem bodočim zakoncem in je avtor več knjig, med drugim tudi Facebook in tvoj zakon, pravi, da ljudje sami zavestno puščamo na mestih, ki so vidna vsem, informacije, ki so lahko interpretirane na zelo različne načine. Sama komunikacija prek družbenih omrežij pa vzbuja tudi v ljudeh, ki so sicer zelo zaupljivi, strah pred prevaro, nezvestobo. In po drugi strani mami ljudi, ki so sicer zelo predani, v skušnjave. Še dobro, da je za vse kriv Facebook …

Mislila sem, da sva skoraj popoln par. Verjela sem, da sva sorodni duši. Najboljša prijatelja. Vse dokler ..., dokler se v njegovi službi niso pojavili projekti, zaradi katerih je moral skoraj vsak mesec v Nemčijo.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863