O tem, kaj je kila, kakšne vrste poznamo, ali so za to dovzetni mlajši ali starejši, smo se pogovarjali s predstojnikom oddelka za abdominalno in splošno kirurgijo v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, Stojanom Potrčem. Pojasnil nam je tudi, kaj so prvi simptomi in kakšne metode uporabljajo slovenski kirurgi.
Vzrok
Kila, bolj poznana pod besedama pruh ali bruh, je izbočenje trebušne mrene in v trebuhu ležečih struktur skozi oslabljeno trebušno steno. Večinoma je posledica hitrega dviga težjega bremena, povečanega pritiska v trebuhu, napenjanja pri odvajanju blata.
Kakšne vrste kil poznamo?
Ločimo zunanje, ki se bočijo skozi trebušno steno, in notranje, ki so najpogosteje v predelu prepone. Med prve uvrščamo dimeljske (ingvinalne), bedrne (femoralne), popkovne (umbilikalne), v ledjih (lumbalne) in brazgotinske (cicatricielne), med notranje pa štejemo obturatorjeve, hiatalne, Morganijeve in Bochdalekove. Možnost za kilo se zvišuje s starostjo, pri moških je dimeljska 25-krat pogostejša kot pri ženskah, bedrne so 10-krat ter popkovne dvakrat pogostejše pri ženskah. Natančnih podatkov, koliko ljudi v Sloveniji dobi kilo, ni, toda strokovnjaki iz Združenih držav Amerike ocenjujejo, da jo ima približno 10 odstotkov prebivalstva. Dve tretjini kil se nahaja v dimeljskem območju, večinoma pri moških.
Prepoznajte simptome!
Prvi simptomi pri kili so: izboklina na trebušni steni, bolečina, lahko tudi mravljinčenje zaradi draženja živcev. Če imate te znake, je zaželeno, da vas pregleda zdravnik in ugotovi, kako hudi so simptomi. Določil bo tudi, ali je potrebna operacija in kakšna je možnost ukleščenja, kajti v takšnem primeru je poseg nujen. ''Asimptomatske majhne kile se lahko varno spremljajo, saj je le majhna verjetnost, da bi se takšna kila ukleščila. Vsako simptomatsko kilo, ki predstavlja oviro v vsakodnevnem življenju, je smiselno operirati. Tudi pri popkovni kili se lahko pojavijo podobni simptomi in ukleščenje, zato se pri večjih odločimo za operacijo. Pri otrocih z manjšo popkovno kilo lahko v odsotnosti simptomov čakamo z operacijo do šestega leta, saj obstaja možnost spontanega zmanjšanja kile,'' je povedal prim. doc. dr. Stojan Potrč, dr. med.
Kakšna operacija je potrebna?
Kilo operirajo odprto ali laparaskopsko, s sprednjim ali zadnjim pristopom, napetostno ali nenapetostno. Za vsako metodo obstajajo ali so odsotna bolezenska znamenja in okoliščine, ki nakazujejo določene medicinske ukrepe. Enostranske dimeljske kile operirajo odprto, s prednjim pristopom, nenapetostno, ukleščene kile s črevesno gangreno pa odprto, z napetostnimi tehnikami, brez mrežic. Pri takšnih bolnikih, ko se kila ponovi, razmislijo o laparaskopski operaciji, prav tako pri obojestranskih. Za notranje kile uporabljajo druge pristope. V Sloveniji načeloma pri večini bolnikov s kilami uporabljajo odprte metode z nenapetostno tehniko.
Bolniku po operaciji svetujejo, da si vzame en do dva tedna bolniškega dopusta, seveda odvisno od dela, ki ga opravlja. Priporočajo pa, da se dva do tri mesece izogiba dvigovanju težjih stvari. Zdravnik tudi opozarja, da je pri odprti metodi stopnja ponovitve triodstotna v prvih dveh letih po operaciji.
Preberite si še, kdaj lahko pride do bolečega zasuka mod.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV