Bibaleze.si

Kaj je narobe s preprostimi poklici?!

Špela Gorenc Jazbec

Družina in odnosi

0
03. 09. 2018 08.29

Se še spomnite, kako smo se igrali, ko smo bili majhni? Zunaj se nas je zbralo nekaj otrok in domišljija je začela švigati sem ter tja. Običajno smo se najprej malo pregovarjali, kaj se bomo igrali, na koncu pa smo se skupaj odločili za najboljšo možnost.

Smeh
Špela Gorenc Jazbec je mamica dveh navihancev. Za Bibaleze.si piše kolumne, v katerih ne manjka tako veselih kot žalostnih trenutkov.
Špela Gorenc Jazbec je mamica dveh navihancev. Za Bibaleze.si piše kolumne, v katerih ne manjka tako veselih kot žalostnih trenutkov. FOTO: osebni arhiv

Najraje sem se igrala trgovino, frizerski salon, šolo, gostilno in še kaj bi se našlo. Spomnim se, da se nikoli nisem želela igrati družine, ker mi je šlo res neverjetno na živce, da sem samo zato, ker sem bila punca, morala, logično, biti mama. S čimer načelno ne bi bilo nič narobe, če bi to ostala enostarševska družina in bi bilo potem vse tako, kot bi jaz želela. Tako pa mi je šlo strašno na živce, ker se je vedno našel še kakšen očka, ki mi je ves čas ukazoval, kaj naj delam. Res nisem prenesla, da mi je en zoprn mulc, čeprav v igri, ukazoval, naj skuham kosilo, pospravim posodo, stanovanje, zlikam perilo, pazim na otroke … on pa nič. Tako ali tako sem uničila celo igro, ker nisem hotela narediti vsega, kar se je ˝trenutni očka˝ izmislil. Na koncu je bilo vedno tako, da sem mu zabrusila nazaj, naj si kar sam kuha kosilo, pospravlja stanovanje in pere perilo in da jaz nisem za to njegova žena, da bom delala namesto njega, med tem ko bo on užival. Da ne omenjam, kako grozno je bilo šele, če te je doletela vloga otroka. Potem si bil pa res ubogi, ker otrok pa mora ubogati in narediti vse, kar rečeta mama in oče. Še dobro, da nisem bila prav pogosto otrok.

"Opazila sem, da so na seznamu šolskih potrebščin navedene določene barvice, zvezki in nekatere druge potrebščine. Ker so dražje, me zanima, ali moram res kupiti navedene znamke?" sprašuje bralka.

Kaj naj rečem, te družinske, patriarhalno usmerjene igrice mi že v otroštvu niso preveč dišale. Bolj so mi bile všeč igre, pri katerih smo bile tudi punce lahko glavne. In tako smo se potem v nedogled igrali trgovine, frizerske salone, šole in podobno. Mogoče bi se čisto z veseljem šla tudi družino, če bi le uvedli malo več enakopravnosti v to našo otroško družino.

Smeh
Smeh FOTO: Profimedia
In zanimivo, kako smo včasih znali improvizirati. Za vsako igro smo se znašli in si sami naredili vse, kar je bilo potrebno za igro. Danes pa večina staršev otrokom sploh ne da možnosti, da bi razvili svojo domišljijo in improvizirali. Takoj ko otrok pokaže trohico zanimanja za dogajanje v kuhinji, že letimo v trgovino in privlečemo domov ultra super moderno otroško kuhinjo, ker je otrok pač enkrat vprašal, kako se skuhajo makaroni. In kaj je najbolj zanimivo, da otrok na tisti super moderni kuhinji mogoče celo dvakrat skuha kavico za očija in mamico, potem pa se na kuhinji počasi nabira samo še prah. In če za kuhanje zanimanje slučajno pokaže sin namesto hčerke, je pa nujno treba takoj kupiti orodje in delovni pult, ker za fantke je pa to to. Nič improviziranja in uporabe domišljije, takoj jim serviramo vse, še preden sploh pokažejo zanimanje za karkoli. Ampak otroci se znajdejo in jim večinoma kupljene stvari in igrače sploh ne predstavljajo nekega izziva, veliko raje imajo čisto običajne in vsakdanje stvari, ki sploh niso igrače. Vklopijo domišljijo in navadna plastenka postane super igrača.

Kako šolarju zagotovimo funkcionalen delovni kotiček?

In še nekaj je po mojem mnenju zanimivo. Kako smo bili včasih otroci skromnejši. Ko te je kdo vprašal, kaj boš, ko boš velik, si kot iz topa izstrelil, da boš frizerka ali pa prodajalka, mogoče učiteljica, pri fantkih so bili običajno v igri policisti, gasilci, tudi kmet je bil zaželen poklic. Danes pa bi bili vsi radi odvetniki, zdravniki, arhitekti in seveda direktorji. Kje so ostale frizerke in trgovke pa kmetje in policisti? Kaj je s tem narobe? No, saj kakšni skromni posamezniki so še vedno zadovoljni s tem. Ampak večina pa s tem danes ni več zadovoljna. Le kam bi prišli, če bi bili vsi pravniki, zdravniki in direktorji?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855