Bibaleze.si

VIDEO: To se zgodi, če otrok v avtu ni pripet

Helena Adamič

Družina in odnosi

25
18. 05. 2011 08.55

Za skrbne starše uporaba otroških varnostnih sedežev ni več vprašanje. A Policija je v prejšnejm letu zabeležila kar 1970 primerov vožnje, med katero otroci niso bili ustrezno zavarovani z zadrževalnim sistemom. Kar je 1970 primerov preveč.

Prometna nesreča
'Vozili bomo počasi, saj ni daleč' ali 'saj se ne more nič zgoditi' so izgovori, ki jih v skrbi za varnost našega ali katerega koli drugega otroka ne bi smelo biti.
'Vozili bomo počasi, saj ni daleč' ali 'saj se ne more nič zgoditi' so izgovori, ki jih v skrbi za varnost našega ali katerega koli drugega otroka ne bi smelo biti. FOTO: iStockphoto

Na svetovnem spletu mrgoli nazornih video posnetkov zaigranih prometnih nesreč in testiranj varnostnih pasov in otroških sedežev. Ob počasnih posnetkih se vidijo pretresljive moči sil, ko je življenje osebe v avtomobilu povsem prepuščeno varnostnim pasovom, zračnim blazinam in otroškim varnostnim sedežem. Ti niso sami sebi namen, tam so zaradi naše varnosti. Na žalost se ne dogaja redko, tudi slovenski vozniki otroke 'pozabijo' namestit v avtosedež in jih pripeti z varnostnim pasom.

Čeprav je nesreč na naših cestah veliko, se še vedno premalo zavedamo, da bi jih večino lahko preprečili sami. Veliko staršev se zaveda, kako pomembno je med vožnjo zaščititi naše najmlajše, vendarle pa se najdejo tisti, ki jih o pomembnosti neuporabe otroških varnostnih sedežev ni mogoče prepričati. 'Razdalje so kratke, vozimo počasi, za volanom smo pazljivi...' Nesreča ne počiva in tako kot si sami pripenjamo varnosti pas, ima tudi otrok v avtu pravico do varne vožnje, ki mu jo moramo omogočiti. Danes so ceste širše, naglica večja, z njo hitrosti in z njima naša nestrpnost. Naj zaradi njih ne nosijo posledic naši ali katerikoli drugi otroci.

Tudi otrok ima pravico do varne vožnje in kot starši mu moramo to omogočiti.
Tudi otrok ima pravico do varne vožnje in kot starši mu moramo to omogočiti.FOTO: iStockphoto

Policija je leta 2009 ugotovila 1650 prekrškov, ko vozniki pri prevozu otrok niso uporabljali zadrževalnih sistemov, pravi Anton Hribar, višji policijski inšpektor iz Sektorja prometne policije Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Zaskrbljujoč je podatek, da je bilo leto kasneje teh kršitev še več, in sicer 1970, V Sloveniji so kazni za neupoštevanje prometnih predpisov visoke, v omenjenem primeru pa ta znaša 120 evrov.

Izgovorov ni!

S kakšnimi izgovori svoje ravnanje opravičujejo vozniki, ki jih pri neustrezno zavarovanih otrocih med vožnjo ujame policijska kontrola? „Vozniki, ki otrok ne pripenjajo se najpogosteje izgovarjajo, da otrok noče biti pripet ali da se peljejo na zelo kratki relaciji in podobno,“ pravi Hribar. Ob našem vprašanju, katere starosti so običajno vozniki, ki pravil pripenjanja otrok v varnostni sedež ne upoštevajo, Hribar odgovarja, da Policija tako konkretnih podatkov nima, da pa so to vsekakor osebe, ki prevažajo otroke.

Ali svojega otroka kdaj pozabite namestiti in pripeti v varnostni sedež?
Ali svojega otroka kdaj pozabite namestiti in pripeti v varnostni sedež?FOTO: iStockphoto

Zabeležene nesreče, v katerih so bili udeleženi otroci

V starosti do sedmih let je bilo leta 2009 udeleženih 216 otrok, od tega je eden umrl, huje telesno poškodovanih je bilo sedem, lažje pa 180, brez praske jih je odneslo 28. Leta 2010 je bilo v prometnih nesrečah otrok udeleženih manj, 175, a sta umrla dva, hujše telesne poškodbe jih je utrpelo sedem in lažje 155, nepoškodovanih je bilo 11.

Podatki o otrocih v starosti otrok od sedmega do 14. leta so na žalost manj obetavni. Leta 2009 jih je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 386, od tega je eden umrl, huje telesno poškodovanih je bilo 20 in lažje 324. Nepoškodovanih jih je bilo 41. Leto kasneje je prometno nesrečo doživelo 359 otrok, umrl ni k sreči nihče, hujše telesne poškodbe je utrpelo 26 otrok in lažje 301, 32 je bilo nepoškodovanih. Podatkov, koliko od teh otrok obeh starostnih skupin je te poškodbe utrpelo zaradi neuporabe zadrževalnega sistema oziroma otroških varnostnih sedežev in malomarnosti odraslih, nam na Policiji niso posredovali.

Kako stroga je Policija pri izvajanju nadzora nad upoštevanjem pravil?

Policisti pri vseh kontrolah prometa preverjajo tudi uporabo varnostnih pasov za voznike, potnike in uporabo zadrževalnih sistemov za prevoze otrok. „Policija izvaja poleg rednih nadzorov tudi poostrene nadzore, ki izhajajo iz obdobnega načrta, izdelanega na podlagi Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa in evropsko usklajene nadzore nad uporabo varnostnih pasov in zadrževalnih sistemov za otroke,“ pravi Hribar. Policija javnost tudi še dodatno osvešča o pomembnosti uporabe otroških sedežev, pri čemer redno objavlja informacije s področja uporabe varnostnih pasov na spletnih straneh, na tiskovnih konferencah, ob javljanju v medije in ob poročanju o ostalih problematikah.

Maja letos je EU sprejela novo direktivo o prevozu otrok, ki določa, da se morajo v varnostnih sedežih voziti vsi otroci do velikosti 135 centimetrov, lahko pa države članice predpišejo tudi strožje predpise.

Zato bo 1. julija letos v Sloveniji začel veljati nov zakon o pravilih cestnega prometa, ki bo urejal tudi prevoz otrok, pravi France Kmetič z AMZS.

Prometna nesreča
Prometna nesreča FOTO: YouTube


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863