Bibaleze.si

Kaj storiti, če ima otrok napačne prijatelje?

Ma.K.

Malček

0
30. 10. 2015 08.31

Otroci si včasih najdejo prijatelje, s katerimi starši niso najbolj zadovoljni. A psihologi svarijo, da je potrebno v takih primerih posredovati premišljeno, saj lahko s prepovedjo druženja hitro dosežemo nasprotni učinek. Prepovedano je namreč vedno najslajše.

Otroci si včasih najdejo prijatelje, s katerimi starši niso najbolj zadovoljni. A kako ukrepati?
Otroci si včasih najdejo prijatelje, s katerimi starši niso najbolj zadovoljni. A kako ukrepati?
Otroci si včasih najdejo prijatelje, s katerimi starši niso najbolj zadovoljni. A kako ukrepati?FOTO: Thinkstock
Hčerka je začela kaditi, ker kadijo tudi vse njene prijateljice. Sin cele dneve visi pri prijatelju, s katerim igrata igrice na računalnika. Starše v takih situacijah pogosto zagrabi strah, da imajo njihovi otroci napačne prijatelje. Da so se na kocki znašla vrednote in pravila, v luči katerih so jih vzgajali in ki so do sedaj veljala v družini.

»Za najstnike so vrstniki izjemno pomembni,« pravi psiholog Andreas Engel z nemškega združenja za svetovanje pri vzgoji BKE (Bundeskonferenz für Erziehungsberatung), njihov vpliv pa je po njegovem mnenju v osnovi pozitiven. »Za otrokov razvoj je pomembno, da spoznajo svet zunaj meja družine. Kontakt s prijatelji jim pomaga najti njihovo mesto v družbi,« je prepričan strokovnjak.

Starejši kot so otroci, pomembnejši je vpliv prijateljev na njihovo življenje. »V vrtcu prijateljstvo pomeni predvsem fizično povezanost: prijatelji so otroci, s katerimi preživijo veliko časa,« pojasnjuje Marion Pothmann, psihoterapevtka za otroke in mladostnike iz Hamburga. Takoj je lahko danes najboljši prijatelj Luka, jutri pa že Neža. Ko pa otroci enkrat prestopijo šolske prage, postanejo pri sklepanju prijateljstev vse bolj pomembni skupni interesi. Luka in Neža tako začneta bolj pozorno opazovati prijatelje in se na podlagi njihovih interesov odločati, s kom se bosta več družila.

V vrtcu prijateljstvo pomeni predvsem fizično povezanost, pravi psihoterapevtka za otroke in mladostnike Marion Pothmann.
V vrtcu prijateljstvo pomeni predvsem fizično povezanost, pravi psihoterapevtka za otroke in mladostnike Marion Pothmann.FOTO: iStockphoto

Prva socialna predstava

Otroci si v osnovni šoli prijatelje že iščejo sami. Pravila igre tako iz rok staršev vse bolj prehajajo v roke sinov in hčera. »Sklepati prijateljstva pomeni natančno proučevati ljudi,« je prepričana Maria von Salisch, profesorica za razvojno psihologijo na univerzi Lüneburg. »To je čas, ko otroci postanejo pozorni na zunanji videz, iščejo podobnosti, skupne točke in se istočasno ozirajo tudi za morebitnimi alternativami.« To je po mnenju psihologinje prva socialna predstava, ki si jo otrok ustvari izven varnega zavetja družine.

Starejši kot so otroci, pomembnejši so prijatelji.
Starejši kot so otroci, pomembnejši so prijatelji. FOTO: Profimedia
Starejši kot so otroci, vse manj prostega časa preživljajo doma. Veliko raje se s prijatelji srečujejo v mestu, na igrišču ali pa se z njimi pogovarjajo kar preko mobilnega telefona. Tako prijatelji za starše postajajo vse večja neznanka. Na vprašanje 'Kaj pravzaprav počnete, ko ste skupaj?' in neprestano drezanje v sinove ter hčere starši vse redkeje dobivajo odgovore, ki jih zadovoljijo in pomirijo. S tem pa pri njih začne naraščati strah pred morebitno slabo družbo.

»Prav zaradi tega je še kako pomembno, da starši že od zgodnjega otroštva v družini razvijajo kulturo pogovora,« svetuje psihoterapevtka Pothmannova. Kdor je navajen družinskih pogovorov, bo tudi v najstniških letih prej spregovoril o stvareh, ki se mu dogajajo. Najbrž sicer ne bo povedal čisto vsega, pa vendar! Morda bo prijatelje celo kdaj pripeljal domov. »Pogosto se skrbi staršev izkažejo za neutemeljene, ko enkrat spoznajo otrokove prijatelje,« pravi psiholog Andreas Engel.

Spregovorite o vaših strahovih

Vpliv staršev na prijatelje njihovega odraščujočega otroka je po mnenju razvojne psihologinje Marie von Salisch ne glede na vse omejen. Seveda je boleče gledati otrokovo žalost, ko se neko prijateljstvo izrabi ali prekine. »A tudi to je za otroka pomembna izkušnja.« Kaj pa, če starši enostavno več ne morejo samo gledati in upati, da bo njihov otrok sam kos situaciji, v kateri se je znašel? Ko so v igri denimo droge ali nasilje? »Prepovedi, če do njih že pride, naj bodo zadnji izhod v sili,« pravi Pothmannova. Veljajo namreč za problematične, ker imajo predvsem pri mladih nasprotni učinek: če starši otroku prepovejo prijateljevati z nekom, za katerega smatrajo, da lahko slabo vpliva nanj, ti prijatelji postanejo še bolj zanimivi in vredni pozornosti. »Pogovorite s z otrokom, vprašajte, zakaj se tako rad druži s posameznim prijateljem, povejte mu, kaj vas skrbi,« svetuje psihoterapevtka Pothmannova. Včasih pomaga tudi, če aktivirate spomine na lastno mladost. Vsak se je namreč kdaj s starši prepiral o pravih in napačnih prijateljih.

Pogovorite se z otrokom in mu zaupajte svoje strahove.
Pogovorite se z otrokom in mu zaupajte svoje strahove.FOTO: Profimedia

Manj 'slaba', a enako boleča so lahko tudi enostranska prijateljstva, v katerih en dominira nad drugim (ali drugimi) in jih stalno ponižuje. »To opazimo po tem, da začne otrok izgubljati samozavest in se več ne igra ter druži z drugimi prijatelji,« razloži Pothmannova. V takem primeru je treba sinu ali hčerki pomagati, da se reši primeža dominantnih prijateljev in si najde nove.

Ne glede na vse pa so si strokovnjaki enotni, da starši v odnosu do svojih otrok nikoli ne smejo podleči občutku, da so za vse krivi drugi. »Tudi vaš otrok je lahko za koga drugega slaba družba in tudi on lahko dominira v odnosu do vrstnikov ter jih izkorišča. Če je doma priden kot mravljica, še ne pomeni, da se tako obnaša tudi v šoli oziroma v družbi vrstnikov,« je jasen psiholog Engel. Preden ukrepate je zato dobro proučiti vse okoliščine, v katere se je zapletel vaš otrok v odnosu do njegovih prijateljev, objektivno pogledati na celotno zadevo in ugotoviti, ali težava sploh obstaja ali pa je morda vendarle samo posledica vaših skrbi za otroka.

Zelo boleča so lahko tudi enostranska prijateljstva, v katerih en dominira nad drugim (ali drugimi) in jih stalno ponižuje. Pride lahko celo do nasilja.
Zelo boleča so lahko tudi enostranska prijateljstva, v katerih en dominira nad drugim (ali drugimi) in jih stalno ponižuje. Pride lahko celo do nasilja.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863