Bibaleze.si

Kaj vse mora vedeti varuška vaših otrok?

N. K.

Družina in odnosi

0
15. 07. 2015 05.19

Ko se odločite, da si boste vzeli uro ali dve zase, si privoščili kino, koncert, skočili po nakupih, odšli k zdravniku … boste za čuvanje otrok v popoldanskih ali večernih urah najeli varuško. Toda, kaj vse mora vedeti o vaših otrocih, preden odidete zdoma? Katera navodila potrebuje?

Preden varstvo otroka zaupate drugi osebi, se z njo o vsem pogovorite.
Preden varstvo otroka zaupate drugi osebi, se z njo o vsem pogovorite.
Preden varstvo otroka zaupate drugi osebi, se z njo o vsem pogovorite.FOTO: iStockphoto

Mnogo staršev najame varuško, ko potrebuje uro zase, nekateri pa so na žalost v to prisiljeni, ker jim delovni čas ne dopušča, da otroke popoldne prevzamejo v vrtcu ali šoli. Ali se boste odločili za takšno z ogromno priporočili, mlajšo, starejšo, študentko, je vaša odločitev, toda obvezno poskrbite, da se otrok z njo najprej seznani in vzpostavi odnos. Mogoče ga z njo najprej  pustite nekaj minut in postopoma čas podaljšujte.

Od varuške lahko tudi pričakujete, da pozna osnove prve pomoči, kako ravnati v primeru zadušitve, opeklin, zloma, zvina ...

Preden zaprete vhodna vrata in se usedete v avto, se z varuško pogovorite in ji omogočite, da bo njeno delo, to je čuvanje otrok, potekalo čim bolj brezskrbno.

Če otrok trenutno jemlje zdravila, zapišite, kdaj in koliko jih mora vzeti.
Če otrok trenutno jemlje zdravila, zapišite, kdaj in koliko jih mora vzeti. FOTO: iStockphoto

Telefonske številke

Na list zapišite svojo telefonsko številko mobilnega telefona, zraven pa pripišite še čigavo, v primeru, da se vam izprazni baterija ali pa boste nekje, kjer ne bo najboljši signal. Ne pozabite na nujni telefonski številki v primeru nezgode, požara: 112 in 113.

Ali ima otrok zdravstvene težave?

Varuški povejte, kje imate shranjeno škatlo s povoji, razkužilom, kremo za rane, obliži ... ki bi jih potrebovala za prvo pomoč. Mogoče otrok trenutno jemlje kakšna zdravila, recimo antibiotik ali kapljice, zapišite, kdaj jih mora vzeti in koliko.

Če je otrok alergičen na določeno hrano, ji zaupajte tudi to. Dogovorite se, kaj bo vaš otrok jedel in to pripravite v hladilniku (če ga čuva pri vas doma).

V primeru, da ima otrok na splošno kakšne težave, bodisi psihološkega ali fizičnega izvora, o tem tudi seznanite osebo, ki ga bo varovala, med tem ko vas ne bo. Če bo pazila na več otrok hkrati, ji za vsakega posebej zapišite vse, kar je nujno, da ve o njem.

Obvezen nadzor!

Opozorite na to, da otroci na splošno radi raziskujejo in zato lahko zelo hitro zaidejo v težave. Prosite jo, da ima otroka ves čas na očeh, še posebej naj nadzoruje mlajšega otroka, če so v bližini bazen, ostri robovi, stopnice … Že sami poskrbite za varen dom (čistila in zdravila naj bodo pospravljena na vrhnje police ali celo v zaklenjeni omarici) in njegovo okolico. Varuška med čuvanjem naj ne bi pisala elektronskih sporočil, brskala po svetovnem spletu, klicala prijateljice po telefonu, si urejala nohte ...

Avtosedež!

Če bo varuška z avtom nekam peljala otroka, poskrbite, da bo imela otroški avtosedež. Pokažite ji, kako se ga pravilno namesti in kako se otroka priveže.

Zagotovo pa ni treba opozarjati, da je dobro, da veste, ali ima varuška sploh vozniški izpit in kako pogosto je za volanom.

Najbolj pomembno pa je to, da otroku, preden greste, poveste, da boste nekaj časa odsotni in da bo zanj skrbela varuška. Razložite mu, da se lahko na njo zanese, jo prosi za pomoč pri lulanju, umivanju itd. Njej naj tudi pove, ko bo lačen, žejen, ko ga zebe, je zaspan ali žalosten ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855