Bibaleze.si

Kaj vse se skriva v kremah za sončenje?

Helena Adamič

Družina in odnosi

23
05. 07. 2011 20.52

Prišel je čas sonca, morja in brezskrbnosti. A v toplih dneh je nadvse pomembno, da se pred soncem ustrezno zaščitimo. S sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjem? Iz dneva v dan postaja tudi bolj znano, da te niso tako nedolžne, kot se morda zdi.

kapa z zaščito

 

Ko gre za zaščito otroške kože, ne sklepajte kompromisov, zato izberite kremo z mineralnimi filtri.
Ko gre za zaščito otroške kože, ne sklepajte kompromisov, zato izberite kremo z mineralnimi filtri.FOTO: iStockphoto
Tokrat vam predstavljamo malce drugačen vpogled v sestavo konvencionalnih sončnih krem, katerih faktorji so visoki, višji, najvišji, a v nasprotju z našim prepričanjem niso tako učinkoviti, kot se nam sprva zdi. Vrste sestavin, ki so v njih, imajo na naše telo škodljiv vpliv, zato je dobro poznati njihove bolj zdrave alternative, predvsem pa to, kako se lahko z odgovornim ravnanjem na bolj naraven način zaščitimo pred soncem. Pogovarjali smo se s Sabino Topolovec, neodvisno raziskovalko pri projektu Skupaj za zdravje človeka in narave

Danes javnost poleg škodljivosti sončenja spoznava tudi senčno plat sončnih krem. Zakaj naj bi bile te tako škodljive in njihova uporaba vprašljiva?

Da kreme dosegajo tako visok zaščitni faktor, je v njih ogromno kemičnih primesi. Številne izmed njih so oporočne, nekatere so v preteklosti že morali umakniti. Če vemo, da zelo visoko stopnjo zaščite dosežemo že z uporabo zaščitnega faktorja 15 ali 20, z zviševanjem tega pa dosežemo le malenkost višjo, je vprašanje, zakaj se danes tako zelo promovirajo kreme, ki celo presegajo faktor 50.

Zaščitni faktorji v kremah so izjemno visoki, to pa lahko dosežemo le z veliko količino kemičnih primesi, ki škodljivo vplivajo na telo.
Zaščitni faktorji v kremah so izjemno visoki, to pa lahko dosežemo le z veliko količino kemičnih primesi, ki škodljivo vplivajo na telo. FOTO: iStockphoto

Lahko takšne kreme sploh preprečijo kožnega raka?

Pred kožnim rakom se najbolje obvarujemo tako, da se soncu izpostavljamo po malem, primerno zaščiteni, z oblačili, pokrivali in sončnimi očali, predvsem pa ob primernem času. Nanos debelih plasti krem z visokimi faktorji nas pred rakom ne obvaruje, kvečjemu obratno, saj marsikdo zmotno misli, da zaščiten s kremo lahko ves dan poležava na plaži. Kožni melanom je v porastu, zlasti je zanimivo to, da se najpogosteje pojavlja v skandinavskih in nekaterih evropskih deželah, kjer se kreme največ uporabljajo, v sredozemskih pa najmanj.

Katere sestavine v sončnih kremah so tako vprašljive in oporečne za zdravje? So mineralni filtri manj škodljivi od kemičnih?

Organizacija Environmental Working Group je ugotovila, da je 83 % zaščitnih sredstev na trgu spornih in škodljivih za zdravje ljudi. Poglejmo si nekaj primerov spornih sestavin, ki so pogosto dodani konvencionalnim sredstvom: 4-MBC (4-methyl-benzyl-dencamphor) oziroma MBC, OMC (octyl-methoxycinnamate), oxybenzon (benzophenone-3), HMS in OD-PABA (octyl-dimethyl-para-amino-benzoic-acid) domnevno delujejo kot hormoni. Prek kože dospejo v človeško telo in se dokazano nahajajo v materinem mleku. Benzophenone-3 (oxybenzon) poleg tega deluje alergijsko. Benzophenone-1 in benzophenone-2 in 3-benzylidencamphor domnevno delujejo hormonsko. Benzophenone-1 in benzophenone-2 v Evropi nista dovoljena kot sončna zaščitna filtra, lahko pa se uporabljata kot dodatka. Benzophenon-2 se lahko kot dodatek uporablja v parfumskih oljih. Parabeni vseh vrst so konzervansi in hormonski motilci. Nalagajo se v telesu, na primer v tkivu prsi, in so dokazano kancerogeni. Poleg tega se v zadnjih letih v izdelkih za sončenje zelo pogosto uporabljajo nano delci, katerih varnost nikakor ni in tudi ne more biti dokazana, saj na trgu niso dovolj dolgo, da bi lahko naredili dolgoročne raziskave. Kemičnim filtrom se lahko izognete le z uporabo certificiranih organskih pripravkov, saj ti v njih niso dovoljeni.

Ali lahko poletje preživimo tudi brez sončne kreme in tako naredimo uslugo svojemu zdravju. Kaj priporočate sami?

Sonce je življenjsko pomembno, zato je popolno izogibanje popolnoma nesmiselno. Tudi na takšen način si lahko namreč pridelamo marsikatero bolezen, vključno z rakom. Na sonce se podajte v zgodnjih jutranjih oziroma poznih popoldanskih urah. V tem času lahko zaplavate tudi brez zaščitnih krem. Ko posegate po kremah, pazite, da so te ekološko certificirane, saj tako ne vsebujejo spornih kemičnih UV-filtrov. Kreme uporabljajte, če se na soncu zadržujete dlje časa oziroma v neprimernem času. Ne pozabite, da je nanos kreme treba obnavljati, saj ga izbriše kopanje, potenje, brisanje z brisačo in podobno. Kljub zaščitni kremi priporočam, da se zadržujete v senci. A tudi tam je zaščita pomembna, saj vemo, da sončni žarki prodrejo tudi skozi debelo krošnjo. Primerna obleka, klobuk in očala so obvezna oprema.

Kako pa lahko otroke brez pretirane uporabe sončnih sredstev zaščitimo starši? S kremo z visokim zaščitnim faktorjem, čeprav je danes vse bolj znano, da le niso tako neškodljive?

Malčki so zelo radi na soncu in ob vodi. S primerno organizacijo in lastnim zgledom lahko poskrbite, da se mu v najhujši vročini izognejo. Motivirajte jih, da vam denimo pomagajo pri pripravi kosila. Z njimi lahko obiščete hladen muzej, greste po nakupih in podobno. Ko so izpostavljeni soncu, jih vsekakor zaščitite s primerno obleko in pokrivali. Danes so na trgu že takšna, ki nudijo UV-zaščito. Posebno pazljivost velja nameniti ustrezni kremi za sončenje. Tu nikakor ne sklepajte kompromisov in malčke zaščitite le s certificirano, organsko kozmetiko. Ne pozabite, da je nanos kreme zlasti pri otrocih treba večkrat ponoviti, saj so zelo aktivni v vodnih norčijah.

Sončna krema v borbi s soncem ni dovolj. Obvezna oprema so tudi primerna lahka zaščitna obleka, pokrivalo in sončna očala.
Sončna krema v borbi s soncem ni dovolj. Obvezna oprema so tudi primerna lahka zaščitna obleka, pokrivalo in sončna očala.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863