Bibaleze.si
Oglas

Kaj vse zmore majhna probiotična bakterija

T.M.

Družina in odnosi

0
16. 03. 2010 09.07

Mikroorganizmi: stalni prebivalci našega prebavnega trakta

image (28)

Človeška prebavila normalno naseljuje 400–500 različnih vrst mikroorganizmov, katerim s skupnim imenom pravimo črevesna mikroflora ali mikrobiota. Skupna masa teh mikroorganizmov pri odraslem človeku znaša okoli kilogram in pol. Večina je »dobrih« bakterij.

Naša prebavila pa z mikroorganizmi niso poseljena enakomerno: število bakterij narašča na poti od želodca do debelega črevesa.

Poselitev prebavnega trakta z mikrobi in oblikovanje mikroflore se začne že ob rojstvu: novorojenček se namreč med porodom preseli iz sterilnega okolja maternice v okolje poseljeno z mikroorganizmi. Prve bakterije tako dobi od svoje matere in okolja, kasneje pa ima na sestavo njegove mikrobiote največji vpliv prehrana. Dojenje ščiti novorojenčka pred okužbami in bogati dojenčkovo črevesje s koristnimi bakterijami. Med drugim in tretjim letom se mikroflora dokončno oblikuje in postane stabilna, ponovno pa se začne spreminjati v poznem življenjskem obdobju.
Mikrobiota posameznika je edinstvena in značilna samo za njega, podobno kot prstni odtisi.


KO SE »DOBRI PODNAJEMNIKI« RAZSELIJO


V določenih razmerah kot so stres, bolezen, uživanje antibiotikov … pa se lahko stabilna mikroflora poruši. Tu imajo pomembno vlogo probiotiki. Po definiciji SZO so to živi, nepatogeni mikroorganizmi, ki pri ljudeh lahko pozitivno učinkujejo na zdravje, seveda če se zaužijejo v zadostnih količinah. Z dodatkom probiotikov se v prebavilih ponovno vzpostavi zdrava mikroflora, ki omogoča normalno delovanje prebavnega trakta in odpornost organizma.
Najpogostejše probiotične bakterije so iz skupin laktobacilov in bifidobakterij.




MERILA ZA IZBIRO IDEALNEGA PROBIOTIKA


Za izbiro idealnega probiotika obstajajo številna merila, kot so:

• Biti mora naravnega (človeškega) izvora, za učinkovito delovanje pa je potreben specifičen sev
• Tvoriti mora protimikrobne snovi
• Odporen mora biti na delovanje kislega želodčnega soka in soli žolčnih kislin
• Preživeti mora potovanje skozi celoten prebavni trakt
• Mora se pritrditi na površino prebavil in naseliti človeški prebavni trakt, ter se v njem tudi razmnoževati
• Imeti mora ugoden vpliv na imunski odgovor organizma
• Podatki o njegovi varnosti morajo biti dobro dokumentirani
• Njegovi učinki morajo biti ovrednoteni s kliničnimi študijam
• Probiotični pripravek mora imeti zagotovljeno vsebnost probiotičnih bakterij do izteka roka uporabnosti


Vsa ta merila uspešno zagotavlja BioGaia®
. BioGaia® vsebuje patentirano probiotično bakterijo Lactobacillus reuteri Protectis, ki pomaga ohranjati zdravo ravnovesje v črevesni mikroflori in na ta način preprečuje razmnoževanje škodljivih mikroorganizmov.














KDAJ JE SMISELNO OTROKU DATI PROBIOTIK?


• Priporočljivo je dodajati probiotike ob vsakem zdravljenju z antibiotiki, saj probiotiki zmanjšajo neželene učinke antibiotičnega zdravljenja. Pri tem so učinkoviti zlasti tisti probiotiki, ki so odporni na delovanje najpogosteje predpisanih ambulantnih antibiotikov. BioGaia®  lahko popravi porušeno ravnovesje zdrave mikroflore, saj je odporna na mnoge pogosto uporabljane antibiotike.

• Probiotiki krepijo otrokov imunski sistem in na ta način zmanjšajo pogostost virusnih in bakterijskih obolenj. Seveda je za krepitev imunskega sistema potrebno probiotik jemati daljši čas.

• Dodatek probiotika tudi skrajša trajanje akutnega gastroenteritisa, ki je najpogostejši vzrok driske pri otrocih. V tem primeru probiotiki delujejo kot naravni antibiotiki, saj organizem ščitijo pred delovanjem škodljivih bakterij.


BIOGAIA PRIMERNA TUDI ZA DOJENČKE

Probiotike, katerih varnost in uporaba sta zanesljivo podprti s kliničnimi študijami (Lactobacillus reuteri Protectis), lahko dajemo novorojenčku takoj po rojstvu.
Po nekaterih podatkih kar četrtino vseh dojenčkov (in skupaj z njimi tudi njihovih staršev) pestijo kolike. Natančen vzrok nastanka trebušnih kolik ni poznan, mogočih je več vzrokov, med njimi tudi nerazvitost prebavnega sistema medtem ko je formiranje črevesne mikroflore šele v začetni fazi. S probiotičnimi kapljicami dodajamo mikrobioti dojenčka »dobre« bakterije iz zunanjega okolja in tako omilimo kolike in skrajšamo trajanje joka.



 www.biogaia.si

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863