
Zaradi medicinskega in tehničnega napredka ter denarja, ki ga Švedska vlaga v nove generacije, ima najmanjšo smrtnost novorojenčkov na svetu. Porod v kateri koli švedski porodnišnici je popolnoma varen, saj za porodnico skrbi cela ekipa strokovnjakov. Tudi zato je smrtnost otrok do petega leta starosti na Švedskem najmanjša na svetu. Pohvalijo se lahko tudi s podatkom, da pri njih umre le ena na 17.400 porodnic. Za primerjavo: v Veliki Britaniji umre ena porodnica na 8.200, v Siera Leoneju pa kar ena na osem porodnic!
Oba starša pri otroku
V primeru, da se otrok rodi prezgodaj, zanj skrbijo na neonatalnem oddelku, za njegovo zdravje pa skrbita kar dva zdravnika. Najbolj zavidanja vredno pa je dejstvo, da sta lahko oba starša brezplačno pri otroku v bolnišnici! Oče celo dobiva nadomestilo plače za čas bivanja pri otroku.
Prijazna do prebivalcev
Na Švedskem živi okrog devet miljonov prebivalcev, od tega jih je dva miljona mlajših od 18 let. Približno 53 odstotkov žensk in 61 odstotkov moških je neporočenih. Večina otrok živi prav v izvenzakonskih skupnostih, ki pa jih družba obravnava enako kot zakonske. Švedska slovi po svoji socialni politiki, ki družinam nudi vrsto olajšav, hkrati pa ima, skupaj z drugimi skandinavskimi državami, eno od najvišjih stopenj rodnosti v Evropi. Pohvalijo pa se lahko tudi z največjim številom posvojenih otrok z vsega sveta.
Za državo je najbolj pomembno, da staršem omogoči, da se udejstvujejo v službi in hkrati skrbijo za majhne otroke - torej združujejo profesionalno življenje z družinskim. Prebivalcem pomagajo tudi pri reševanju stanovanjskega vprašanja in jim krijejo od 50 do 75 odstotkov stroškov.
Da bi izboljšala pogoje za enakost spolov, je švedska vlada kot vzpodbudo za mlade družine, da bi si par delil starševske obveznosti, uvedla tudi bonus za enakost spolov. Zagotavljajo tudi rento za gospodinjstva, v katerih otroci živijo doma, vzdrževalno rento za otroke iz ločenih družin, rento za invalidne otroke, rento za otroke, ki so izgubili enega ali oba starša in starševsko zavarovanje.
Rojevanje v bolnišnici
Ženske rojevajo izključno v porodnišnici, porod doma ni zaželjen. Medicinsko osebje je strokovno, bolnišnice pa sodobno opremljene. A ni vse v dobri opremi, največji pomen ima odnos tamkajšnjega osebja do pacientov, porodnic in otrok. Predvsem pa v njihovih pravicah.

Porodniški dopust
Starši imajo 16 mesecev ali 480 dni plačanega porodniškega dopusta. 60 dni mora mati ali oče obvezno ostati doma pri otroku, ostali dopust, 420 dni, pa lahko izkoristita do njegovega osmega leta starosti. V teh 16 mesecih dobivajo 80-odstotno plačo, nekateri pa tudi 90-odstotno. Na Švedskem porodniški dopust za otroka vzame tudi okrog 20 odstotkov moških.
Vrtec in šola
Švedska ima trdno gospodarstvo in visok življenjski standard. Zaposlenih je 80 odstotkov žensk in 90 odstotkov moških. Če si kdo od njih želi ostati doma pri otrocih, mu država za to vsak mesec nameni dodatek oziroma plačilo. V primeru, da eden od staršev ostane doma zaradi hujše bolezni otroka in iz tega razloga ne hodi več v službo, ga država obravnava kot uslužbenca, za kar dobi plačilo.
Vsak otrok na Švedskem do svojega 16 leta dobiva t.i. otroško rento v višini 100 evrov, tisti, ki se šolajo dlje, pa do konca šolanja. Državnih vrtcev je več kot dovolj in so cenovno dostopni vsem družinam. Tudi način dela in normativi v skupinah otrok se od našega močno razlikujejo.
Šola je brezplačna in obvezna. Otrok mora končati devet razredov, v šolo pa hodi od sedmega do 16 leta. Tudi med pogostimi počitnicami, ki jih imajo čez leto, je za otroke poskrbljeno. Država namreč vsak dan nudi brezplačno varstvo, v naravi, kjer se otroci ekološko izobražujejo. Trudijo se, da imajo otroci maksimalno razvite individualne potenciale. Za primer naj povemo, da kar 40 odstotkov 14-letnikov igra enega ali več instrumentov.
Ni še konec …
Starši imajo vsak trenutek na voljo brezplačna svetovanja. Ne glede na to, v katerem starostnem obdobju je otrok - če se pojavijo težave, se lahko vedno obrnejo na strokovnjake. Otroci in njihove pravice so na Švedskem na prvem mestu. Ta država je bila tudi prva, ki je leta 1979 podpisala konvencijo o pravicah otrok in prva, ki je z zakonom prepovedala telesno kaznovanje otrok. Torej se ne gre čuditi, da mnoge države po svetu »kopirajo« švedsko družinsko politiko.
Pa pri nas?
Skoraj si ne upamo primerjati se s Švedsko! Če začnemo pri porodih, rojstvih in novorojenčkih, ugotovimo, da imamo zelo dobro in strokovno medicinsko osebje, a žal ga je premalo. Pri nas je sicer za prezgodaj rojene otroke dobro poskrbljeno, a se vsako leto znova pojavlja stiska, ko zmanjkuje primernih in življenjsko pomembnih aparatur zanje.
Otrok, ki je v bolnišnici, ima pravico ob sebi imeti enega od staršev do svojega petega leta starosti. Vendar starši za tovrstno skrb za otroka ne dobijo niti bolniškega nadomestila, kaj šele, da bi bila ob otroku lahko oba starša. Naša vlada si je celo omislila predlog zakona o zmanjšanju bolniškega nadomestila za nego otroka in sicer z 80 na 65 odstotkov plače!
Porodniški dopust
Porodniški dopust pri nas traja 105 dni. Očetovski dopust je dopust, namenjen očetom, da bi lahko že v najnežnejši dobi otroka sodelovali pri negi in varstvu otroka. Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 90 koledarskih dni (ne glede na to, koliko otrok se rodi hkrati), pri čemer mora prvih 15 dni dopusta izkoristiti do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti (sicer ta del očetovskega dopusta zapade), drugih 75 dni pa lahko izrabi najdlje do tretjega leta starosti otroka.
Za 15 dni očetovskega dopusta, ki jih oče izrabi do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti, mu država zagotavlja očetovsko nadomestilo, za druge dni očetovskega dopusta pa ne. Zagotavlja mu le plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače.
Vrtec in šola
V Sloveniji je vrtcev absolutno premalo. Težave s prostimi mesti v vrtcih se vlečejo že več let. S ceno, ki jo starši plačujejo za varstvo, se pred Švedi ne bi ravno hvalili. Edino, kar je pozitivnega, lahko pozdravijo le starši, ki imajo v vrtcu dva otroka - plačajo namreč le za enega.
Osnovna šola v naši državi naj bi bila brezplačna. »Kako prosim?!« bi rekli starši osnovnošolcev. Daleč od tega, da bi bila pri nas osnovna šola zastonj. Vsako jesen starši globoko sežejo v žep, da lahko otroku zagotovijo vsaj osnovne pogoje za šolanje. Ne smemo pozabiti, da so tu še mesečne položnice za malico in kosilo, šolski izleti, ekskurzije in letovanja, ki naj bi bila celo obvezna! Če se otrok letovanja ne udeleži, mora ravno tako obiskovati šolske ure, le da v sosednjem razredu.
Slovenija se še zdaleč ne more primerjati s Švedsko. Da bi bili v naši državi otroci na prvem mestu, si lahko le potiho želimo. Za dobro otrok morajo za zdaj poskrbeti starši sami, brez velikodušne pomoči države!
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV