V poplavi ponudbe smučarske opreme se je bolj kot na vizualno podobo treba osredotočiti na funkcionalnost in varnost. Tisti, ki smučate že dlje časa, veste, čemu je treba dati prednost pri odločanju za model smučk, marsikateri starš pa bo skupaj z otrokom letos prvič obul smučarske čevlje. In ko je treba kupiti opremo, se tako marsikatero najprej osnovno vprašanje zdi potem uganka. Da bi se prav odločili in se na bele strmine skupaj s svojim otrokom podali v varni, udobni in funkcionalni opremi, smo odgovore poiskali pri doc. dr. Blažu Lešniku, ki je profesor športne vzgoje na Fakulteti za šport in predsednik slovenske zveze, ki združuje vse učitelje in trenerje smučanja.

Opremo je treba kupiti že pred sezono smučanja. Na kaj naj bodo pozorni starši pri nakupu smučarske opreme?
Za začetek opreme vsekakor ni treba kupiti, temveč je mnogo ceneje, če si le-to za otroka najprej sposodimo. Za to so v vseh večjih centrih in šolah smučanja na voljo izposojevalnice. Tam vam bodo glede pravilne izbire svetovali strokovnjaki. Nakup opreme pa mora biti premišljen, pozorni pa moramo biti na kopico stvari.
Veliko staršev se odloči za nakup rabljene opreme. Kako vemo, da je ta še primerna za smuko? Je rabljeni smučarski čevelj dovolj varen?
Nakup smučarske opreme je torej smiseln šele, ko vsaj približno vemo, kaj otrok potrebuje za smučanje. Pri tem je pomembno upoštevati predvsem (pred)znanje in sposobnosti ter tudi njegove telesne značilnosti (teža in telesna višina). Pri rabljenih smučeh je pomembna predvsem njihova ohranjenost. To je razvidno že na prvi pogled, pri čemer je bistvena predvsem ohranjenost drsne ploskve in robnikov. Tudi z rabljenim smučarskim čevljem ni nič narobe, če je ta funkcionalen, primerne velikosti, dovolj udoben in vodotesen.

Svetujete nakup nastavljivih smučarskih čevljev? V čem se razlikujejo od klasičnih?
Nastavljivi smučarski čevlji se od klasičnih razlikujejo v patentu, ki omogoča podaljšanje stopala čevlja. Vsekakor je dobra lastnost nastavljivih čevljev v tem, da so otroku lahko prav več let. Na drugi strani pa je dobro vedeti, da stik sprednjega in zadnjega dela čevlja ni nujno vodotesen.
Dolžina palic in smučk sta povezani z otrokovo velikostjo. Kako torej izberemo prave smuči?
Telesna višina je pomembna tako pri izbiri smuči kot palic. Za to obstajajo tudi razpredelnice, vendar za otroke velja, da dolžina smuči za začetnika ne sme presegati brade, pri boljši smučarjih pa je izbira smuči povezana predvsem s hitrostjo in načinom smučanja. Ustrezno dolžino palic izmerimo tako, da palico obrnemo in jo primemo pod krpljico, pri čemer morata podlaket in nadlaket tvoriti približno pravi kot.
Smučanje je šport, primeren za vse!
Blaž Lešnik pravi, da je smučanje šport, ki je primeren za vse. Vendar je treba biti pri začetnikih previden, zlasti ko gre za majhne otroke. V Sloveniji je organiziranih zelo veliko šol smučanja, kar se Lešniku zdi zelo dobro in pomembno: "Pri učenju prvih smučarskih zavojev je pomembno, da se jih otrok nauči pravilno izvesti. Naučene napake je sčasoma vse težje odpraviti, zato je prav, da učenje smučanja poteka pod nadzorom učitelja smučanja. Četudi so starši dobri smučarji, še zdaleč ni nujno, da bodo otroku pri učenju dajali napotke, ki so pravi za napredek njegove smučarske tehnike. Učenje v skupini ima tudi druge prednosti, ki so vezane na skupinske igre na snegu, medsebojne primerjave, tekmovanja …"
Tudi na smučišču niste nikoli sami!
Ob tem naj opozorimo še na to, da veljajo na belih strminah pravila varnega smučanja, ki so od leta 2003 zakonsko določena z Zakonom o varnosti na smučiščih. Ob tem Blaž Lešnik dodaja, da je ''obnašanje na smučišču je odsev vzgoje, predvsem pa upoštevanje dejstva, da je smučanje promet''.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV