Bibaleze.si

Kako naučiti otroka spodobno jesti?

Mateja Kržišnik

Družina in odnosi

0
15. 03. 2012 07.17

Pravijo, da so tisti tri- in štiriletniki, ki v svoji glavi prehranjevanja niso pomešali z disciplino in ljubeznijo, več kot odlični jedci. Psihologinja trdi, da je razlog, da otrok rad jé v tem, ker mu nihče ni porušil ravnovesja med občutkom lakote in uživanjem v hrani. Se strinjate?

Otroci, ki obiskujejo vrtec ali skupinsko varstvo, se navadno zelo radi prilagodijo skupinskim obedom.

Obnašanje za mizo - 1
Obnašanje za mizo - 1 FOTO: iStockphoto

Otrok poje toliko, kolikor porabi

Otroci pri vsakdanjih opravilih – ki so več ali manj fizične narave – porabijo zelo veliko energije, ki jo potem pridobijo s hrano. Če imajo možnost izbire, se bodo vedno odločili po svojem okusu in predvsem potrebah – telo že ve, česa mu primanjkuje, otroka pa bo lakota vodila k temu, da se bo ustrezno odločil. Prav zato mnogi strokovnjaki za hrano pravijo, naj otrok ne silimo z jedmi, ki jim niso všeč – enake hranljive snovi je danes, ko je paleta izbire tako pestra, možno dobiti iz drugih virov. Sploh pa, predšolski otroci so šele v fazi oblikovanja svojega teka, zato ne mislite, da če nečesa ne jedo, da bo tako tudi ostalo.

Vse je v ravnovesju

Psihologinja Penelope Leach, ki v središče svojega raziskovanja postavlja otroka in njegovo obnašanje, pravi, da je razlog, da otrok rad jé v tem, ker mu nihče ni porušil ravnovesja med občutkom lakote in uživanjem v hrani. In ko smo v to prepričani, je čas, da začnemo z uvajanjem pravil, kako se je treba obnašati pri jedi. Tisti otroci, ki obiskujejo vrtec ali skupinsko varstvo, se navadno zelo radi prilagodijo skupinskim obedom. Psihologinja pravi, da ni nič običajnega, če otrok v vrtcu brez kakršnih koli zadržkov jé na primer špinačo, doma pa je noče. Velika napaka, ki jo v takem primeru naredimo starši, je, da otroka silimo z njo – ne zavedamo pa se, da ga bomo s tem odvrnili od jedi, sebi pa nakopali težave.

Kako naučiti otroka spodobnega vedenja za mizo?

1. Učite z zgledom, ne z opominjanjem.
Ne učite otrok nečesa, česar niti sami ne upoštevate, pravi Leachova. Če otrok jé s prsti, se zvira itd., se prepričajte, ali tega ne dela še kdo drug za mizo.

2. Otrok je enakovreden vsem, ki sedijo za mizo.
Če ste drugim pripravili pogrinjek, zložili prtiček in nanj razvrstili pribor, naj bo tako postrežen tudi vaš otrok. Njemu bo ljubše tudi, če bo lahko sedel za mizo na velikem otroškem stolu oziroma ga ne boste posedli za svojo mizico – le tako bo raje posnemal odrasle, se lepo vedel in predvsem učil.

3. Upoštevajte njegov okus.
Otroci znajo zelo vihati nosove in se težko navadijo na kakšen nov okus. Da se boste izognili težavam za mizo, mu novo jed ponudite že prej – naj bo on vaš kuharski preizkuševalec in mu novo jed ponudite z žličko, da jo oceni. Če mu ne bo všeč, to upoštevajte in mu tega ne naložite na krožnik. Tvegali boste že, če mu boste to postregli na krožniku in zahtevali, da vsaj poskusi – če mu ne bo všeč, mu tudi ne bo prav, da je to na njegovem krožniku.

4. Navadite otroka na hrano, ki bo vam lajšala življenje.
Psihologinja pravi, da je odlična poteza, če otroka navdušimo za neko jed, ki je zelo hitro pripravljena in ki jo bomo dobili povsod, kamor bomo šli. Tako nam nikoli ne bo treba vsega spustiti iz rok, da bi otroku posebej pripravljali jed, prav tako si bomo zagotovili mirnost, če bomo šli kam na obisk ali v restavracijo.
 

Otroci, ki obiskujejo vrtec ali skupinsko varstvo, se navadno zelo radi prilagodijo skupinskim obedom.
Otroci, ki obiskujejo vrtec ali skupinsko varstvo, se navadno zelo radi prilagodijo skupinskim obedom.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863