
Kot so povedali na Ministrstvu za šolstvo in šport morate imeti končano najmanj srednjo strokovno ali splošno izobraževanje z dodatno poklicno kvalifikacijo ali drugače – izpolnjevati morate pogoje za strokovnega delavca na področju vzgoje in izobraževanja.
Ta pogoj se bo v polni meri uveljavil šele leta 2013, do takrat pa se lahko registrirajo tudi tisti, ki imajo končano najmanj srednjo poklicno oziroma strokovno izobraževanje ali najmanj 10 let delovnih izkušenj kot strokovni delavci na področju vzgoje in izobraževanja.
Do leta 2013 je za varuha predšolskih otrok možna tudi nižja izobrazba, da se čim širšemu krogu oseb, ki so do zdaj varstvo otrok opravljale »na črno,« omogoči registracija njihove dejavnosti.
Kje lahko opravljate dejavnost?
Zasebni vzgojitelj lahko dejavnost opravlja na več načinov: v sodelovanju z vrtcem, samostojno izvaja predšolsko vzgojo otrok na domu, ali pa na svojem domu organizira vzgojno-varstveno družino.
Prostor in oprema
Varstvo otrok lahko poteka v stanovanju hiše ali bloka, ki mora imeti izdano uporabno dovoljenje, v ta namen pa se lahko uporabljajo tudi prostori, ki izpolnjujejo pogoje, predpisane za vrtce.
Koliko otrok lahko varujete?
Če želite opravljati delo zasebnega vzgojitelja na svojem domu, lahko sprejmete najmanj štiri in največ šest otrok prvega starostnega obdobja. Če pa boste varovali otroke drugega starostnega obdobja, jih je lahko največ osem. Otrok različnih starosti pa je lahko največ sedem.
Zasebni vzgojitelj, ki izpolnjuje pogoje za svetovalnega delavca, ne more izvajati programa za predšolske otroke v okviru vzgojno-varstvene družine.

Pridobitev statusa
Ko na Ministrstvu za šolstvo in šport oddate vlogo za pridobitev statusa, tam preverijo, ali izpolnjujete pogoje za izvajanje programa za predšolske otroke, torej za zasebnega vzgojitelja, ter imate za to primerno urejen prostor in opremo. Ko je preverjanje končano in ste primeren kandidat, ministrstvo izda odločbo, s katero vas vpišejo kot zasebnika za izvajanje programa vzgoje in izobraževanja.
Financiranje
Za izvajanje predšolske vzgoje vam lahko dodelijo tudi koncesijo. Dodelitev je v pristojnosti občine, ki se za to obliko izvajanja dejavnosti odloči glede na potrebe svojega okolja. Občina je dolžna razpisati koncesijo v primeru, ko starši izrazijo interes za vključitev otrok v vrtec. Podelitev koncesije je edini način, na podlagi katerega lahko zasebnik za izvajanje svoje dejavnosti pridobi javna sredstva.
Če občina za podelitev koncesije ni zainteresirana, za izvajanje dejavnosti v celoti pridobivate sredstva od staršev, torej plačilo za storitve, lahko pa tudi od donatorjev in sponzorjev. Na ministrstvu priporočajo, da v tem primeru s starši sklenete posebno pogodbo o medsebojnih pravicah in obveznostih.
Novost
Novela Zakona o vrtcih prinaša novost: vrtec je brezplačen za mlajše otroke, ne glede na to, ali gre za javnega, zasebnega, ali za zasebnika, ki ima organizirano vzgojno-varstveno družino.
Prav tako bodo imeli v obdobju od 1. januarja 2010 do prvega januarja 2012 50-odstotno znižano plačilo za otroke, ki bodo dopolnili pet let, v obdobju od 1. januarja 2012 do 1. januarja 2014 pa še 50-odstotno znižano plačilo za otroke, ki bodo dopolnili štiri leta, ter od 1. januarja 2014 50-odstotno znižano plačilo za vse otroke, ki bodo dopolnili starost treh let.
S tem se bo v subvencioniranje staršev za vrtec prvič neposredno vključila tudi država, ki bo iz svojega proračuna zagotavljala navedeno subvencijo. Še vedno pa bo pretežni del subvencije zagotavljala občina stalnega prebivališča otroka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV