
Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije opozarja, da je zaradi kurjenja več zastrupitev z ogljikovim monoksidom kot običajno.
Kaj je ogljikov monoksid?
Ogljikov oksid, starinsko mu pravimo ogljikov monoksid, je brez barve, vonja, gorljiv in zelo toksičen plin, ki se začne sproščati pri nepopolnem izgorevanju plina, kurilnega olja, drv, premoga …
Zakaj nastane zastrupitev?
''V bivalnih prostorih lahko nivo ogljikovega monoksida naraste zaradi nepravilne namestitve, vgradnje, delovanja ali vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode. Nivo ogljikovega monoksida lahko naraste v stanovanju tudi pri nepravilno zgrajenem, pokvarjenem ali slabo vzdrževanem dimniku ali ventilacijskem sistemu, poleg tega pa lahko prodre v stanovanje tudi iz kleti s pečjo, garaže s prižganim avtomobilskim motorjem ali sosednjega stanovanja skozi ventilacijski sistem,'' pojasnjujejo na Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije.

Tihi morilec, ogljikov monoksid, lahko napade vsakogar ne glede na starost, kljub temu so mu najbolj izpostavljeni nerojeni otroci, dojenčki, starejši odrasli, kadilci in osebe s kroničnimi obolenji srca, anemijo in respiratornimi težavami. Ker je brez vonja, ga ne moremo dovolj hitro zaznati, ampak lahko občutimo samo njegove posledice, po navadi je to šele izguba zavesti. Na zastrupitev lahko pri otroku posumite, če opazite naslednje simptome: glavobol, zaspanost, zanašanje pri hoji, nenatančni gibi, pomanjkanje apetita, bolečine v trebuhu, krči, pospešeno dihanje in bruhanje.
Zastrupitev z ogljikovim monoksidom zahteva takojšnje ukrepanje! Posledice so lahko zelo hude, trajno se lahko okvarijo možgani, nastanejo motnje spomina, težave pri učenju, pogosti so glavoboli. Zato ob najmanjšem sumu zastrupljenca odnesite na odprto, na široko odprite vsa okna in nemudoma pokličite reševalce.
Center za zastrupitev iz Ljubljane opozarja, da bodite pozorni na naslednje znake zastrupitve z ogljikovim monoksidom (ki kažejo na blago stopnjo zastrupitve): blag glavobol, slabost, bruhanje, utrujenost, omotičnost, oslabelost, poslabšanje osnovne bolezni (kroničnega bronhitisa ali angine pektoris). Ko gre za zmerno stopnjo zastrupitve, ne morete spregledati znakov, kot so: močan utripajoč glavobol, zaspanost, zmedenost, težave pri mišljenju, motnje vida, zanašanje pri hoji, hitro bitje srca. Hudo stopnjo zastrupitve kažejo naslednji simptomi: nezavest, krči, dušenje, bolečine za prsnico, odpoved srca in dihanja ter smrt.
Kako preprečiti zastrupitve?
Nikoli ne puščajte prižganih plinskih grelnikov, peči in štedilnikov! Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije svetuje, da redno pregledujete in vzdržujete kurilne naprave ter dimnike. Ne odlašajte z zamenjavo starih peči! Prav tako morate redno zračiti bivalne prostore, obenem pa poudarjajo – če kurite z drvmi, naj bodo čim bolj suha. Center za zastrupitev priporoča namestitev alarmne naprave, ki zazna povišano raven ogljikovega monoksida v prostoru.

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV