Bibaleze.si

Kako pripraviti obkladke in povitke?

M.K.

Družina in odnosi

0
22. 01. 2013 08.14

Da obstaja vrsta zelo učinkovitih načinov zdravljenja s pregrevanjem in hlajenjem, so vedele že naše stare mame. Za zdravljenje nekaterih poškodb ali bolezni zadoščajo že voda in pripomočki, ki jih ima vsak doma, na primer brisača, lanena krpa itd., kar pomeni, da lahko začnemo težavo že takoj zdraviti.

Bolna deklica

 

Obkladki morajo biti vedno večplastni.

Povitek na ušesu
Povitek na ušesu FOTO: iStockphoto

Meča – zbijanje telesne temperature

Obkladki na meča se obnesejo za zniževanje zelo visoke telesne temperature. Obkladek namestimo le, če so noge tople. Prav tako je pomembna temperatura vode, v katero namočimo obkladek – mlajši kot je otrok, toliko bolj mlačna mora biti.
Kako ga pripravimo? Med nogi bolnika položimo suho brisačo, nato v mrzlo vodo namočimo dve po dolgem zloženi rjuhi, ki ju dobro ožamemo in ovijemo vsako okoli ene noge. Pri majhnih otrocih uporabimo majhne brisače, lahko tudi večje kuhinjske krpe. Nato noge prekrijemo z brisačo, ki jo spodvihamo in pritrdimo – čez njo pa lahko položimo še tanjšo odejo, saj naj bi toplota uhajala ven neovirano. Obkladke je dobro ponavljati v razmikih od četrt do pol ure, največ štirikrat zaporedoma.

Vrat – bolečine v vratu

Pri bolečinah v vratu in pri slabosti dobro dene hlajenje vratnega predela, saj pospešuje prekrvavitev in sproži delovanje lastne odpornosti telesa. Nekateri menijo, da je njegov učinek večji, če hkrati z obkladkom na vratu zaužijemo vroč napitek.
Kako ga pripravimo? Kuhinjsko krpo ali manjšo brisačo zložimo po dolgem in namočimo v mrzlo vodo. Nato jo dobro ožamemo in položimo okrog vratu od ušesa do ušesa – in ne na tilnik! Tako ga pustimo vsaj 10 minut, cel proces pa ponovimo večkrat na dan.

Trebuh – bolečine, napenjanje, kolike

Pri bolečinah v trebuhu, napenjanju in kolikah naj bi pomagali trebušni obkladki.
Kako ga pripravimo? Večjo bombažno ali frotirno krpo namočimo v topli vodi, ki ji lahko dodamo sol ali kamilični čaj, in jo ožamemo. Krpa mora biti vlažna, vendar ne mokra. Obkladek položimo na trebuh. Mnogi pravijo, da jim bolj pomaga pregrevanje trebušnega predela s termoforjem, ki ga položimo čez obkladek.

Pri povitkih uporabljamo mazila in kreme.

Pri povitkih uporabljamo mazila, ki vsebujejo zdravilne učinkovine (npr. arniko). Mazilo nanesemo na bombažno krpo, ki jo položimo na prizadeto mesto in pričvrstimo z obvezo. To pustimo delovati več ur, da učinkovina lahko prodre v tkivo.

Bolna deklica
Bolna deklicaFOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863