Bibaleze.si

Kako si pomagati pri prekomernem potenju?

N. K.

Družina in odnosi

4
02. 08. 2012 07.12

Funkcionalno potenje, ki nastane kot posledica telovadbe, povišane telesne ali zunanje temperature, se razlikuje od hiperhidroze, prekomernega potenja. Le-ta je posledica številnih čustvenih pretresov in stresnega življenja. Motnjo naj bi imeli predvsem starejši, v manjšem odstotku je lahko prisotna tudi pri otrocih. Kako ublažiti prekomerno potenje? Je potrebna operacija?

V blažjih oblikah hiperhidroze si lahko pomagate z dezodoranti.

 

Med najbolj pogoste vzroke za prekomerno potenje sodi stres.
Med najbolj pogoste vzroke za prekomerno potenje sodi stres. FOTO: iStockphoto

Vzroki za prekomerno potenje

Med najbolj pogoste vzroke za prekomerno potenje prištevajo stres, čustvena nihanja, prekomerno težo, hormonske spremembe, bolezni ali motnjo, ki se imenuje hiperhidroza. Strokovnjaki z Univerzitetnega kliničnega centra Maribor pravijo: ''Patološko prekomerno znojenje (hiperhidroza) je redko in zelo neprijetno obolenje. Hiperhidroza nastane zaradi povečanega izločanja znojnic na dlaneh, podplatih, pazduhah ali obrazu. Izločanje znoja uravnava živčni sistem, ki običajno prejema dražljaje od receptorjev za toploto v koži.'' Nadaljujejo, da je najbolj pogosta v drugem ali tretjem desetletju življenja. Po njihovem mnenju naj bi se s to motnjo soočalo približno 0,05 odstotka ljudi. Nekateri strokovnjaki pa navajajo, da je hipehidroza možna tudi pri otrocih, in sicer 25-odstotna. Dodajajo, da poleg vsega naštetega zgoraj na prekomerno potenje lahko vplivajo tudi nekatera zdravila, lahko gre za alkoholno ali nikotinsko zastrupitev, prav tako so tej motnji izpostavljeni tisti, ki opravljajo ročna dela ali pa imajo roke ves čas v stiku s kemikalijami ali močnimi alkalnimi mili.

Priporočljivo

Tisti, ki imate težave, nosite oblačila svetlih barv, saj boste tako zmanjšali vidnost potnih madežev. Naj vas ne ovirajo svilena oblačila in tudi takšna iz umetnih vlaken ali poliestra, naj se v vaši omari najdejo le zračna, lahkotna in iz naravnih vlaken. Vsak dan se oprhajte. Nekateri imajo težave s potenjem stopal, zato takšnim svetujejo, da so čim več bosi ter nosijo zračne čevlje. K večjemu udobju pomaga tudi dvakrat dnevno menjavanje nogavic.

Način zdravljenja

Priporočajo, da se v velikem krogu izogibate živilom, ki izzovejo povečano potenje, to je kavi, čaju, kokakoli, čokoladi, prav tako preveč pekoči in vroči hrani, obvezno pa česnu in čebuli.

V blažjih oblikah hiperhidroze pomagajo tudi različni antipersperanti in dezodoranti, ki zamašijo odvodne kanale znojnih žlez in tako na ta način začasno zaustavijo potenje. Učinek je zadovoljiv le nekaj mesecev, saj se lahko pojavijo alergijske reakcije.

Obstajajo tudi določena zdravila, ki so primerna prav tako za blažjo obliko hiperhidroze.

Strokovnjaki z Univerzitetnega kliničnega centra Maribor pravijo: ''Kirurško zdravljenje je primerno za bolnike, pri katerih klasične metode zdravljenja hiperhidroze (uporaba dezodorantov, zdravil, kot so antiholinergiki, pomirjevala) niso učinkovite, ali pa njihovo uporabo spremljajo številni stranski učinki.''

Tuji raziskovalci so prišli do zaključkov, da so operacije zaradi hiperhidroze uspešne in pacienti navajajo, da se jim je potem kakovost družbenega življenja drastično izboljšala, mnogi so samozavestnejši, nimajo zavor pri rokovanju z drugimi, lahko nosijo oblačila različnih barv, ne da bi jih bilo strah, da se bo na majici videl potni madež.

V Sloveniji letno za Hodgkinovim limfomom zboli 50 oseb. Kakšna bolezen je to?

V blažjih oblikah hiperhidroze si lahko pomagate z dezodoranti.
V blažjih oblikah hiperhidroze si lahko pomagate z dezodoranti.FOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863