Bibaleze.si

Kam s stvarmi, ki jih ne potrebujete?

N. K.

Družina in odnosi

0
13. 01. 2015 08.07

Prazniki so za nami in bogatejši smo za tisoč in eno stvar, ki smo jo dobili v dar. Ste z vsemi darili zadovoljni? Boste vse izkoristili? Če se bo na nekaterih nabiral prah, rajši premislite, ali jih ne bi darovali nekomu, ki kaj takšnega še nima ali celo zelo potrebuje. Mogoče pa lahko darilo celo zamenjate za nekaj, kar bo vam prišlo prav.

Pižama in copati
#BIZAR vabi!
#BIZAR vabi!FOTO: Janja Buzečan
 

Pod smreko je pristalo ogromno ogromno daril za vas in vaše otroke in prvi hip ste bili navdušeni, toda sčasoma ste ugotovili, da marsičesa ne boste uporabljali in boste samo pospravili na vrhnjo polico v omari ali pa boste dali s škatlo vred v klet.

Letos imamo za vas nadvse domiselno idejo. Darilo, za katerega veste, da niste vi pravi naslovnik, podarite nekomu drugemu ali pa ga celo zamenjajte.

Sejem #BIZAR

Bunker, neprofitni zavod za izvedbo in organizacijo kulturnih prireditev, 17. 1. 2015 od 11.00 do 13.00 organizira sejem #BIZAR, izmenjavo zablodelih daril.

Njihova predstavnica Janja Buzečan pravi, da #BIZAR organizirajo zato, da bi lahko izmenjevali darila, ki so se v prazničnih dneh znašla ''pod napačno smrekico''. Bizarna, hecna, podvojena, neželena, nepotrebovana darila bodo tako našla pravega naslovnika. Lani je bil odziv zelo dober, zato podobno pričakujejo tudi letos.

''Darila morajo biti zaradi praktičnega vidika odvita in seveda nepoškodovana. Menjava poteka po načelu eno prineseš, eno odneseš. Vstop je brezplačen, menjave potekajo brez posrednega sredstva – denarja,'' pojasnjuje Janja Buzečan.

Če pa ne boste utegnili zamenjati odvečnega darila, pa ga lahko darujete nekomu. Pozanimali smo se, kam vse lahko odnesete stvari, ki ste jih dobili za darilo in jih ne boste uporabljali.
Darilo
DariloFOTO: Profimedia
Varna hiša

''V humanitarnih organizacijah smo veseli kakršne koli donacije, ki prav pride našim uporabnicam/kom. Seveda je prav, da so stvari čiste in cele, ker si to vsak človek zasluži. Naše mamice in otroci so veseli vsega, saj ko se zatečejo k nam, včasih nimajo prav ničesar. Hvala vsem tisti, ki se odločijo darovati, saj s tem pokažemo, da nam ni vseeno za sočloveka,'' je za Bibaleze.si povedala Suzi Kvas, direktorica in predsednica sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij v Sloveniji.

Niste pravi naslovnik za darilo? Potem ga zamenjajte.

Materinski dom

''Kdorkoli želi darovati nekaj, česar ne potrebuje, je dobrodošel. Po navadi se ljudje obračajo na nas v enoti Solkan, na Skalniški 1, kjer je tudi sedež Zavoda. Oblačila, igrače, posoda, morebitno pohištvo oz. različni pripomočki za dom morajo še imeti uporabno vrednost, torej ne smejo biti pokvarjeni, obleke oprane ter prav tako tudi igrače. Seveda ni potrebno, da so stvari nove, pomembno je le, da so funkcionalne ter čiste. Stanovalke materinskega doma donacije pregledajo in kar ostane oz. se trenutno ne potrebuje, pospravimo v skladišče Škofijske Karitas Koper, ki je nadstropje nižje, na istem naslovu. Tam ima dostop do podarjenih stvari praktično vsak, ki se znajde v socialni stiski. Dobro je, da se predhodno slišimo ter dogovorimo za prevzem z morebitnim donatorjem,'' je izjavila str. del. Andreja Kobal, predstavnica materinskega doma Solkan.

Igrača
Igrača FOTO: Profimedia
UNICEF

S slovenske fundacije UNICEF se nam je oglasila svetovalka izvršnega direktorja za odnose z javnostmi Maša Gorjup, ki nam je pojasnila, da je UNICEF, ustanovljen leta 1946, prisoten v večini držav sveta. Preko svojih uradov na terenu UNICEF izvaja programe pomoči otrokom v 156 državah v razvoju. Slovenska fundacija zbira sredstva za UNICEF-ove dolgoročne razvojne programe in programe nujne pomoči otrokom v državah v razvoju, razvija programe izobraževanja za razvoj v slovenskih vrtcih in šolah ter mladinskih, študentskih in drugih organizacijah, spremlja položaj otrok ter spodbuja in zagovarja uresničevanje otrokovih pravic.

Bodite dobrodelni. Stvar, ki je ne uporabljate, odnesite ali na Karitas, ali v materinski dom, ali v varno hišo, ali na Rdeči križ, ali Zvezo prijateljev mladine.

Ne sprejemajo pa materialnih daril posameznikov, saj bi jih bilo težko in zelo drago dostaviti otrokom iz držav v razvoju.

Karitas

''Karitas zbira predvsem oblačila, posteljnino, uporabno in res ohranjeno posodo za vsakdanjo rabo, manjše gospodinjske aparate, obutev, otroško opremo, didaktične igrače, invalidske pripomočke, tudi originalno zapakirano osnovno hrano, ki je še v roku uporabnosti in ne potrebuje hlajenja. Manj uporabni pa so okrasni predmeti, plišaste igrače itd. Predvsem pa je pomembno, da vsak, ki želi nekaj pokloniti, pomisli, ali je stvar res uporabna, ali bi jo tudi sam še uporabljal. Da gre za stvari, ki se v življenju pogosto uporabljajo. Pomembno je, da se poskušamo vživeti v ljudi, ki potrebujejo pomoč. Na primer, pri oblačilih so moške obleke največkrat popolnoma neuporabne, tudi mnoga zelo stara oblačila in obutev. Potrebujemo lahka bombažna oblačila, takšna, s katerimi se lahko brez zadrege pojavimo na avtobusu, v službi, v javnosti itd. Vedno primanjkuje posteljnina, brisače … Vse ostalo, kar je neuporabno ali le delno uporabno, pa sodi v reciklažo ali na odlagališče,'' je darovalce opozoril Peter Tomažič, predstavnik Slovenske Karitas.

Dodaja, da so oblačila in predmeti, ki jih prinesemo, lahko brez originalne embalaže. Pomembno je le, da so oblačila čista, oprana, zložena in cela. Pa tudi za predmete velja, da morajo biti čisti, uporabni in popolnoma delujoči.

Vsi, ki bi želeli kaj pokloniti, se lahko najprej obrnejo na Škofijsko Karitas v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Celju, Novemu mestu in Murski Soboti. Naslovi in tel. številke so na voljo na povezavi http://www.karitas.si/o-karitas/mreza-karitas/.

Zveza prijateljev mladine Slovenije

''Pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije, krovni organizaciji, nimamo skladišča, tako da tudi posamezniki sem ne nosijo igrač. V Ljubljani za to zelo dobro skrbi Zveza prijateljev mladine Moste-Polje,'' pojasnjuje Anja Vilotič, strokovna sodelavka.

Anita Ogulin z Zveze prijateljev mladine Slovenije pravi, da z veseljem sprejmejo igrače, oblačila, posode in vse, kar lahko koristi družinam nepredstavljivih socialnih stisk. Poudarja, da ne smejo biti predmeti poškodovani, umazani, že obrabljeni. Sploh ni pomembno, ali so v embalaži, odviti ali porezane etikete, pomembno je - da so v funkciji in res je pomembno tudi, da so novi. ''Družinam in otrokom, ki nimajo, je lepo posredovati sporočilo, da so vredni tudi novih igrač, novih predmetov, ki jim bodo služili. S tem jim vračamo dostojanstvo in sporočamo, da nam je mar zanje. Veseli bomo torej vsega, kar je uporabno in lepo, in se vsem že vnaprej zahvaljujemo v imenu otrok, njihovih staršev, našem in svojem imenu. ZPM Ljubljana Moste Polje je na Proletarski 1, v Ljubljani. Kar bi želeli podariti, pa lahko praktično 24 ur na dan.''

Pižama in copati
Pižama in copatiFOTO: Profimedia

Sosedje, prijatelji ...

V določenih krajevnih skupnostih prav tako organizirajo ali bolšje sejme, ali izmenjavo daril, ali garažno razprodajo. Pozanimajte se pri svoji, mogoče bo kaj od tega v bližnji prihodnosti in se boste lahko rešili odvečne krame, ki je seveda še uporabna.

Mogoče kdo od vaših sorodnikov ali prijateljev nujno potrebuje stvar, ki je vi ne boste koristili? Bodite dobrodelni in jih razveselite.

Debeli rtič
Debeli rtič FOTO: Facebook

Rdeči križ

Tjaša Pureber, predstavnica Rdečega križa Slovenije, nam je pojasnila: ''Rdeči križ Slovenije je poleg izvajanja javnih pooblastil (krvodajalstvo, iskanje pogrešanih, reševanje v primeru naravnih nesreč, prva pomoč), osredotočen predvsem na blaženje stisk tistih, ki so v naši družbi potisnjeni na rob. Zgolj lani smo s paketi hrane tako pomagali več kot 160.000 ljudem. Na žalost so številni med njimi tudi otroci, na katerih se učinki revščine in posledične družbene diskriminacije morda poznajo najhuje. Rdeči križ Slovenije se tako trudi, da otroke iz socialno ogroženih družin med drugim tudi prek akcije Peljimo jih na morje, pelje na letovanje in tako poskrbi za njihove nasmehe na obrazu. Lani je na brezplačno letovanje odšlo kar 1.400 otrok. Njihova življenja se naše prostovoljke in prostovoljci po vsej državi trudijo olepšati tudi z občasnimi priboljški v obliki igrač, ki so v naših humanitarnih centrih in na krajevnih ter območnih združenjih vedno dobrodošli. Še posebej v decembrskem času smo jim s pomočjo darovalcev z igračami pričarali magične praznike. A igrač so otroci veseli vse leto, tako da so tovrstne donacije vselej dobrodošle, saj vedno pridejo v prave roke, vključno z otroškimi oblačili.''

Poudarja, da je v družbi revščina pogosto stigmatizirana, še posebej pa se to kaže pri otrocih. Zato je eden izmed njihovih ključnih ciljev pri delovanju ohranjanje njihovega dostojanstva tudi v najtežjih trenutkih. Zato so veseli igrač, ki so čiste in lepo ohranjene, ne rabijo pa biti nove, v originalni embalaži ali z etiketami. Veseli bodo vsakršnih donacij!

''Bralkam in bralcem Bibaleze.si svetujemo, da se z donacijami ustavijo v njim najbližjem območnem združenju rdečega križa (po Sloveniji jih je 56). Njihov seznam lahko najdete na www.rks.si/sl/Kdo_smo/.''

Anina zvezdica

Ana Lukner, ustanoviteljica fundacije Anina zvezdica, pravi, da lahko darila, igrače, oblačila, posodo … ki jo ne boste uporabili, prinesete k njim. ''Družine in otroci jih bodo zelo veseli. Darila so absolutno lahko odprta.'' Če želite kaj podariti, bo najbolje, da jim prej pišete na ana@aninazvezdica.si.

Božič
Božič FOTO: Profimedia



 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863