
V Sloveniji je bil 8.marec mnogo let slavljen kot "dan žena", proslavili pa so ga na tradicionalen način s šopki in popivanjem. Prvič so ga začeli praznovati leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Sicer pa je nekoč "bojni dan žensk" predvsem del srednjeevropske socialistične socialdemokratske tradicije bojev za pravice žensk.
O dnevu žena pa smo se pogovarjali tudi z znanima Slovenkama, Nino Maurovič Blatnik in Romano Krajnčan.

Nina Maurovič Blatnik, pevka skupine Carice in televizijska urednica
Kaj vam pomeni dan žena?
Ne vem, če se sploh še zavedamo, kaj praznovanje dneva žena simbolizira. Je namreč dan praznovanja ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk. In prav letos mineva natanko 100 let, odkar je feministka Clara Zetkin dala pobudo za praznovanje tega dneva. Ne gre torej zgolj za skomercializiran praznik, ko se moški spomnijo žensk s ceneno bonboniero in šopkom, pač pa za dan, ki nosi v sebi pomembno sporočilo. Zato mi praznik pomeni veliko, pa ne v smislu obdarovanja, pač pa zaradi zavedanja, da so bili temelji za življenje, kot ga imamo sodobne emancipirane ženske zdaj, postavljeni šele pred nekaj generacijami.
Kaj in od koga običajno prejmete poklon?
Žal je še vedno največji kavalir v mojem življenju moj oče. Ne le na dan žena (a tudi takrat) se z drobno pozornostjo vedno spomni name, na mojo sestro in seveda mamo. Verjetno se bo s kakšnim poljubčkom name spomnil tudi sin Klemen. Najlepše darilo nasploh pa bi pravzaprav bilo, če bi bilo okrog mene več moških moje generacije, ki jim spoštovanje do žensk ni tuje.
Se vam zdi, da se je praznik skozi leta spremenil. Je bilo nekoč drugače?
Prihajam iz Hrastnika, torej iz Zasavja, kjer je delavski in kolektivni duh še vedno močno prisoten. Dan žena je bil od nekdaj praznik, ki ni 'šel kar tako mimo', in tako je tudi danes. Konec koncev so prvi v Sloveniji dan žena praznovali prav v Trbovljah, in to že leta 1911.
Ali tudi sami na ta dan podarite cvetlico mami, prijateljici, babici ...? Se vam zdi, da so ženske pri omenjenem prazniku bolj pozorne od moških?
Ker nisem formalist, sem pozorna do žensk vse leto. Brez težav in zavisti priznam vsem sodobnim ženskam, ki so primorane usklajevati materinstvo, službe in gospodinjska opravila, da so prave 'carice' in sem na njih izjemno ponosna. Moje prijateljice, znanke in sorodnice dobro vedo, da jih globoko cenim in spoštujem, pa če je dan žena ali pa ne.

Romana Krajnčan, pevka
Ali praznujete 8. marec? Kaj vam pomeni?
Dneva žena ne praznujem in velikokrat sploh pozabim nanj. Ta praznik je po moje že zdavnaj izgubil pomen in vrednoto. Zdaj, ko smo ženske enakopravne, ne potrebujemo praznika.
Kaj menite o pozornosti, izkazani ženskam na ta dan?
Sama imam rada pozornost in prijaznost vsak dan. Še najrajši izkazujem pozornosti po občutku. Tudi sama sem najbolj vesela nepričakovanih.
Kakšna pozornost vam največ pomeni?
Največ mi pomenijo pozornosti, ki pridejo iz srca. To začutim in se odzovem zelo emocionalno. Takšni trenutki polepšajo dan in povezujejo.
Kaj je za ženske najpomembnejše?
Najbolj pomembno je, da smo ženske zadovoljne s sabo, da se imamo rade, da živimo svoje življenje in ostajamo zveste sebi. Le tako smo lahko uspešne in ljubljene.
Kaj vas druži in povezuje z drugimi ženskami?
Zelo me veseli, da smo se na Gorenjskem v dobrodelnem društvu En korak več, ki podpira Zavod Korak, združile ženske z različnih strokovnih področij, ki nam ni vseeno, kaj se dogaja na drugi strani sveta, in želimo storiti nekaj dobrega tukaj in sedaj. Ne da se opisati našega entuziazma, idej, zabavnih sestankov, srečanj, smeha ... Ženska energija seva daleč naokoli in prav zato se rojevajo odlični rezultati. In prav to je zame pravi praznik in vsako srečanje z njimi dan žena, ki rodi sadove.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV