Bibaleze.si

Ko je edina rešitev brezglutenska dieta

Mateja Kržišnik

Zdrav otrok

0
09. 03. 2012 06.08

Celiakija je bolezen, ki se najpogosteje razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti, edini način zdravljenja pa je stroga brezglutenska dieta. To pomeni prepoved zaužitja žitaric, ki so v naši prehrani najbolj pogoste – pšenica, ječmen, rž, oves.

Deklica

 

Bolniki s celiakijo ne smejo uživati pšenice, ječmena, rži in ovsa.
Bolniki s celiakijo ne smejo uživati pšenice, ječmena, rži in ovsa.FOTO: iStockphoto
Kaj je gluten?

Gluten je sestavni del beljakovin, ki se nahajajo v določenih vrstah žit – vendar pa je pri različnih vrstah žit različen. Z drugo besedo mu rečemo tudi lepka, njegova osnovna značilnost pa je, da nase veže vodo in skrbi za povezanost, elastičnost testa. Problematične pa so nekatere od glutenskih beljakovin, ki se imenujejo prolamini in povzročajo poškodbe na sluznici pri ljudeh s celiakijo. V velikih količinah se nahajajo v rži, pšenici, ječmenu in ovsu, zato je uživanje žitaric v kakršni koli obliki prepovedano.

Brezglutenska dieta - 1
Brezglutenska dieta - 1 FOTO: iStockphoto
Kje se nahaja gluten?

Otroci in odrasli, ki jim diagnosticirajo celiakijo, se morajo držati stroge brezglutenske diete, ki ne sme vsebovati niti najmanjših sledi proteinov žitaric, ki se najpogosteje znajdejo na našem krožniku. To ne pomeni, da je treba s seznama črtati živila, za katera je jasno, da so prepovedana, ampak je treba pred nakupom preveriti tudi deklaracije želenih živil (poleg omenjenih žitaric je prepovedano uživanje moke, zdroba, kruha, drobtin, keksov, testenin, zakuh, peciva, omak in temu podobnih jedi). Mnogo je namreč takih, ki so po svoji naravi brezglutenska, a jim v postopku predelave dodajo gluten zaradi njegovih lastnosti. Kot zelo veliko težavo pa v Slovenskem društvu za celiakijo navajajo, da se proizvajalci zaradi zakonodaje pogosto zatečejo k deklariranju, da neko živilo lahko vsebuje pšenico, ker s tem breme izbire prenesejo na potrošnika, bolniki pa so prepuščeni samim sebi.

Živila, ki nadomestijo prepovedana žita

RIŽ: rižote, mlečni riž, kot polnilo zelenjave in mesa (polnjene paprike), sladice (rižev narastek), mlečni riž, priloge, narastku, riževe solate, dodatek juham in enolončnicam; riževi kosmiči (za zgostitev juh, omak, kot samostojna jed: misliji); riževa moka (sami jo naredite tako, da zmeljete riž) je odlična za zgostitev juh, za peko kruha, izdelavo mlincev.

KORUZA: koruzni zdrob (polenta, cmoki, peciva itd.); koruzna moka je osnovna prehrambena surovi pri brezglutenski dieti; v zrnih za solate, omake, prikuhe; v storžkih za solate in priloge; kot pokovka; koruzni kosmiči; koruzni kalčki; koruzno olje (dodano tudi nekaterim margarinam).

PROSO: prosena kaša (samostojna jed, priloga), prosena moka (ne samostojno, ampak kot primes kakšni drugi moki), proseni zdrob, proseni kosmiči.

AJDA (sodi med neprava žita): ajdova kaša (priloga, zakuha v juhah, kot samostojna jed), ajdova moka (žganci, kruh, pecivo, cvrtnjaki).

KROMPIR: krompirjeva moka (v obliki škroba ali moke), krompirjevi kosmiči (dodatek juham, omakam).

GRAH, FIŽOL: moka (kot dodatek jedem in v pekarskem pecivu).

LEČA: dodatek juham, v solati, omakah, lečina moka (za zgoščevanje omak in enolončnic).

ČIČERIKA: čičerikina moka (za zgoščevanje omak, juh), solate, peciva.

Preberite si, kako sicer prepoznati in zdraviti celiakijo.

Celiakija ni razlog, da si ne bi privoščili odličnih ajdovih palačink z javorjevim sirupom, ki ga lahko zamenjate z medom, in svežim sadjem.
Celiakija ni razlog, da si ne bi privoščili odličnih ajdovih palačink z javorjevim sirupom, ki ga lahko zamenjate z medom, in svežim sadjem.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863