Porod skozi moške oči
"Odkar sem bil pri porodu, gledam drugače nanjo. Narobe bo, če rečem, da jo bolj spoštujem. Težko je to opisati ... izjemna je bila," so bile prijateljeve besede, ko je dobil hčerko. In v tistem trenutku mi je bilo žal, da ga ni slišala njegova žena, ker se mi je zdela to čudovita hvalnica njej. In če so še nekaj let nazaj govorili, da ni dobro, da je moški zraven pri porodu, ker bo izgubil željo po spolnosti, se mišljenje obrača v smer, ki jo je novim generacijam lažje razumeti. Moški je prisoten pri porodu, ker želi biti del magičnega doživetja, ki se nekaterim zgodi samo enkrat v življenju. In vse več je takih, ki pravijo, da "tistega, kar doživiš, ko pride na svet tvoj otrok, ne moreš opisati z besedami".

Bodite zraven!
Večina mamic, ki so imele pri porodu ob sebi svojega partnerja, pravi, da četudi mu "ni bilo treba nič delati", je bilo lažje, ker je bil tam. Zraven. Ob njej. Moška vloga je v tistih akcijskih trenutkih izjemno pomembna, četudi se o tem še vedno premalo govori in piše. Ženski, ki ima ob sebi partnerja, je lažje; to, da z njo predihava popadke, jo drži za roko, ji prigovarja in jo spodbuja, šteje takrat več kot vse na svetu. Sploh pa, kaj ni nekaj najlepšega, da ste zraven, ko se zgodi čudežni prihod – devet mesecev ste trepetali in ga čakali, zdaj pa se je odločil, da bi vas tudi on rad spoznal?
Pomembni ste, tudi če ne dojite
Psihologi pravijo, da je nekaj povsem običajnega, če se moški po porodu počuti odrinjenega in prikrajšanega. Dojenčkova največja potreba, to je potreba po hrani, je vezana na mamo. Mama je tista, ki ga hrani in je zato nepogrešljiva v vseh pogledih. In čeprav moških narava ni razveselila z možnostjo dojenja, je njihova prisotnost še kako pomembna. Dojenje je lahko naporno in izčrpljujoče in ne steče vedno tako, kot si mamice želimo. In takrat je na vrsti moški, da v svojem razumnem slogu drži dobro vzdušje, spodbuja mamico in jo razbremeni, kolikor se da. Ne glede na to, kako znamo biti ženske naporne – zlasti, ko nam nekaj ne gre dobro od rok! – pogovarjajte se z nami. Vaše mnenje šteje bolj, kot to včasih pokažemo.
Ste močan družinski steber
Večkrat slišimo, kako ženska "drži tri vogale pri hiši, oče pa samo enega". A vendar je treba priznati, da ko pride do težav, je tisti en steber bolj trden kot ostali trije. To se morda najbolj pokaže v poporodnem obdobju, ko je prisotnost moškega še toliko bolj pomembna. Z njo pa moč spodbujanja in vzdrževanja pozitivnega vzdušja. Na to kažejo tudi raziskave: prav odnos očeta do dojenja je najpomembnejši faktor pri dojenju. Če je oče pozitivno naravnan, bo mamica uspešneje dojila, predvsem pa dlje vztrajala, v kolikor ji dojenje ne bi šlo. Mnoge mamice pravijo, da bi brez partnerjeve podpore prej obupale in prenehale dojiti.
Imam te rada, čeprav ti to premalokrat povem!
Po porodu postane središče vesolja majhna, okroglolična štručka, ki zna komunicirati samo z jokom. In vse mamine sile so usmerjene v to, da bi čim prej prepoznala malčkove potrebe in ga ''osrečila''. Psihologi in družinski svetovalci pravijo, da si morata zakonca oziroma partnerja prav zato vzeti trenutke zase in obuditi stare čase. Lepo je, da se svet začne vrteti okoli novega sonca, a vendar je osnovna vez – in najbolj trdna – ki bo skupaj držala to družinsko vesolje, prav odnos med partnerjema. Poporodno obdobje je tudi preizkušnja za par, saj se mora soočiti z izzivi, ki so bili dotlej popolna neznanka. In če pravijo, da kjer je volja, tam je pot, naj dodamo, da kjer je ljubezen, tam so zmage.

Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV