
Najbolj pogosta laž je ...
Večina staršev kdaj pa kdaj svojim otrokom izreče kakšno laž kot vrsto taktike, da spremenijo njihovo obnašanje, je pokazala raziskava družin v ZDA in na Kitajskem. Najbolj pogost primer laži je, ko starši otrokom zagrozijo, da jih bodo pustili na javnem mestu, če ne bodo pridni.
Uporaba taktične laži za dosego cilja
Starševske laži so glede na podatke raziskave zelo raznolike, od neiskrenega hvaljenja otrokovih sposobnosti do opozoril, da bo otrok oslepel, če ne bo jedel določene zelenjave. Med zelo pogostimi 'instumentalnimi' ali takričnimi lažmi, ki se jih poslužujejo starši, so tudi obljube, da bodo npr. igračo kupili kdaj drugič – kar se potem nikoli ne zgodi.
Kategorije neresnic?
Raziskovalci so laži razvrstili na več podkategorij neresnic, ki so povezane s slabim vedenjem otroka ali pa poskusom zaščite otrokovih čustev. Instrumentalne laži starši uporabljajo, da bi spremenili ravnanje otrok. Staršem se tovrstno laganje zdi povsem upravičeno, če je uporabljeno kot način spodbujanja zaželenega družbenega ravnanja. Laž o tem, da špinača naredi človeka močnejšega, starši npr. dojemajo kot spodbujanje zdravih prehranjevalnih navad.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV