Veliko mladih mamic je pod velikim pritiskom tudi zaradi odvečnih kilogramov, ki so se jim nabrali med nosečnostjo. Zato poskušajo posnemati zvezdnice, ki se že nekaj tednov po porodu fotografom nastavljajo v oblačilih, kakršna so nosile, preden so zanosile. Zdravniki mlade mamice opozarjajo, da je to popolnoma nerealistično in lahko tudi nevarno.

Telo jih potrebuje!
Izguba poporodne telesne teže lahko traja šest mesecev ali celo eno leto. Nenaravno je, da mlade mamice po porodu odvečno težo izgubijo v le nekaj tednih, pravijo na nemškem Inštitutu za kakovostno in učinkovito zdravstveno nego. Dodajajo, da lahko hitre shujševalne kure in pretirano intenzivna telesna vadba spodletijo, materi in dojenčku pa škodijo.
Ne zanikajo, da je pritisk družbe, ki stremi k popolni postavi v vseh življenjskih obdobjih, vse večji. Vendar se morajo mamice, ki so že tako pod dovolj velikim pritiskom, ko skrbijo za novega družinskega člana, temu stremenju upreti. Večina jih dodatne kilograme potrebuje, saj tako dojenčku zagotovijo dovolj hrane. Ne smete pozabiti, da s hrano dobite energijo. In mamice novorojenčkov je običajno potrebujete še malo več.
Ni naravno!
Zvezdnice, kot sta Nicole Kidman in Victoria Beckham, se hvalijo, da so lahko že nekaj tednov po porodu oblekle (pre)ozke kavbojke, kakršne so nosile, preden jim je pod srcem raslo detece. Manekenka Heidi Klum je svojo popolno postavo na modni brvi razkazovala že nekaj tednov po porodu in to kar v kopalkah. A tako hitra izguba nosečniške teže preprosto ni naravna!
Direktor Inštituta Peter Sewicki pravi, da dojenje in skrb za novorojenčka že tako zahtevata od ženske dodaten napor. V nekaterih primerih odvečni kilogrami kopnijo kar sami od sebe. „Približno pri polovici žensk to ne gre tako hitro, kot bi si želele,“ opozarja. Mlade mamice, ki kar ne morejo nosečniških oblačil zamenjati s „prednosečniškimi“, z izgubo odvečne teže ne bi smele hiteti.
Ključna je vztrajnost ...
Preveč intenzivna vadba kar takoj po porodu, ko telo na to še ni pripravljeno, lahko mamici le škodi. Ključna je zdrava prehrana in vztrajnost pri vadbi, ki naj bo na začetku preprosta in lahka, s časom pa lahko začnete tudi s težjimi in bolj zahtevnimi vajami. „Čeprav ima veliko revij na naslovnicah vabeče naslove kot: „Hitro do bikini postave“, ki ženske prepričujejo, da imajo lahko še pred poletjem idealno težo, temu ni tako. Vedeti morate, da je najmanj pomembno, kako hitro so rezultati vidni,“ poudarja Sewicki.
Po porodu bi moralo biti to še toliko manj pomembno. Pravi, da je povsem običajno, če ženska hujša tudi po več mesecev. Opozarja pa, da morajo biti že med nosečnostjo bolj previdne ženske, ki so nagnjene k debelosti in imajo, še preden zanosijo, težave z odvečno težo. Te ženske opozarja, da „ni pametno, da preprosto jeste za dva in pozabite na odvečno težo, dokler dojenček ne prijoka na svet.“

Hrana je moč ...
Tudi v Veliki Britaniji, kjer bodo smernice za obravnavo odvečnih poporodnih kilogramov izdali naslednje leto, se z nasveti nemških kolegov strinjajo. Louise Silverton s kraljevega kolidža za babice je povedala, da tudi oni ne priporočajo ženskam, da bi po porodu poskušale shujšati čim hitreje. „To je za materino telo nepotrebna obremenitev,“ pravi. Telo moč, ki jo dobi s hrano, potrebuje za skrb za dojenčka. Najboljša izbira je počasno in vztrajno hujšanje. Še to le, če je res nujno.
Ne pozabite, da ženska po porodu in med dojenjem potrebuje zdravo hrano z dovolj visoko energijsko vrednostjo. Pojesti morate dovolj, vendar naj bo ta hrana zdrava in kakovostna. „Ne jejte manj le zato, da bi izgubile nekaj kilogramov,“ opozarjajo strokovnjaki. To lahko le škodi – vam in vašemu dojenčku!
O tej temi lahko poklepetate tudi na forumu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV