Nekateri učitelji na seznamih šolskih potrebščin pripišejo znamko zvezkov, barvic, flomastrov in drugega. Včasih s pripisom priporočeno, drugič ne. Morda je njihova izbira dražja, zato so višji stroški. 12 barvic lahko namreč na primer stane od približno 2 pa vse do 15, 20 evrov. Podobne so cene flomastrov, medtem ko so lahko nekateri čisto običajni zvezki dva do trikrat dražji od tistih najbolj poceni. Včasih učitelji zahtevajo dražje večlistne zvezke s trdimi platnicami, zato lahko stroški nihajo od 10 evrov do nekajkrat več.
Kakšno šolsko torbo izbrati?
Video: Kako ustvariti peresnico?

Načeloma naj bi starši za povprečen nakup šolskih potrebščin odšteli od približno 70 evrov naprej, vključno s šolsko torbo. Seveda je vse odvisno od kakovosti potrebščin in blagovnih znamk, predvsem pa od dolžine šolskega seznama, ki je na vsaki šoli drugačen. Nekatere šole vzpostavijo tudi sklad vseh potrebnih pripomočkov in potrošnega materiala za likovni pouk, zato lahko nastanejo kar občutne razlike. Starši takrat po položnici poravnajo sorazmerni strošek, ki ga ima šola z nakupom materialov. Realno je pričakovati, da je celoten strošek za posameznega šolarja približno 200, 300 evrov.
In zdaj odgovor na vprašanje naše bralke, ali morajo starši nujno kupiti barvice določene znamke ali lahko izberejo sami. Cenejše, v diskontni prodaji in ne nujno slabše, seveda. Dejstvo je, da šola avtonomno določi izbor učbenikov, delovnih zvezkov in potrebščin, vendar morajo soglasje podati starši oziroma njihovi predstavniki v svetu staršev. Izbor lahko zaradi morebitne previsoke cene seveda zavrnejo, saj so plačniki, in šolo pozovejo k vnovičnem izboru, so pojasnili na šolskem ministrstvu. "Glede izbire šolskih pripomočkov se starši odločajo samostojno, šole pa lahko predlagajo staršem nabavo ustreznih učnih pripomočkov, ki se jim zdijo najbolj ustrezni za izvajanje izobraževalnega procesa. Šole lahko staršem pomagajo z navajanjem primerljivih artiklov, odločitev pa je na koncu na strani staršev," so dodatno razložili.
Torej: treba je kupiti točno določene delovne zvezke, medtem ko lahko starši kot plačniki sami izberejo vse druge potrebščine. Določanje znamk sicer po besedah predsednika združenja ravnateljev Gregorja Pečana ni splošna praksa. Dejstvo pa je, da so nekatere cenene stvari tako nekakovostne, da skorajda onemogočajo delo v razredu, je opozoril.
V vsakem primeru je priporočljivo pri nakupu poleg cene gledati tudi na kakovost. Rek "nisem tako bogat, da bi kupoval poceni" namreč praviloma res drži. Verjetno boste morali hitro zamenjati barvice, ki se bodo stalno lomile in jih bo vaš šolar moral stalno šiliti, ali flomastre, ki se bodo (pre)hitro sušili. Do neke mere torej zaupajte učiteljevi presoji, saj potrebščin ni izbral kar tako, pa tudi verjetno ni iskal najdražjih.
V vsakem primeru je pametno kupiti potrebščine, ki si jih lahko privoščite in so hkrati kakovostne. Vse se da, le malce je treba poiskati po različnih trgovinah. Pa uspešno šolsko leto želimo vsem!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV