O tem obstaja mnogo risank, knjigic, celo pesmic. Večinoma so prilagojene otrokovi starosti. Mi vam ponujamo še nekaj dodatnih nasvetov.

Kot verjetno veste iz prakse, je pomemben del otrokovega življenja rutina. Daje mu orientacijo, da zna predvidevati vnaprej in se tako počuti varnega. Zato bodite že med nosečnostjo, še posebej pa pri njenem koncu, pozorni, da otrokovo rutino čim bolj dosledno ohranjate.
Naj otrok počne stvari, ki jih je počel prej, čim manj naj bo izjem in sprememb urnika. To skušajte ohraniti tudi po rojstvu njegovega sorojenca. Varnost ob rutini mu bo pomagala, da se bo hitreje spopadel s spremembami, ki jih je v družinsko življenje prinesel novi družinski član.
Ne pridigajte o ljubezni
Šok ob rojstvu bratca ali sestrice lahko otroku precej omilite. Nikar ga ne pripravljajte na dogodek, tako da mu pridigate o ljubezni. Obljubo, da ga boste imeli še naprej radi, bo namreč razumel kot opozorilo – da se bo zgodilo nekaj, kar bo vašo ljubezen do njega postavilo pod vprašaj.
Otrok si bo ob rojstvu dojenčka lahko predstavljal, da prihod novorojenčka pomeni izgubo ljubezni staršev. Tako se bo počutil ogroženega in se bo do sorojenca obnašal odklonilno. A tudi to je del procesa prilagajanja. Nikar ne mislite, da otroku ne smete pripovedovati, kako radi ga imate. To mu dajte vedeti čim bolj pogosto, a ne na način, ki bi označeval ostro prelomnico v prihodnosti.
Otroka pripravite na odhod v porodnišnico
Prej ali slej boste morali v porodnišnico. Otroka na to dobro pripravite. Povejte mu, da boste morali za nekaj dni od doma, a vas bo lahko prišel obiskat in da se boste kmalu vrnili.
Ko se v družinskem krogu odločite, kako bo v tem obdobju poskrbljeno za starejšega otroka, to sporočite tudi njemu. Naj ve, kdo ga bo čuval, ko vas ne bo, kdo ga bo odpeljal v varstvo, prišel iskat, odpeljal k vam, mu postregel z večerjo in povedal pravljico za lahko noč.
Po rojstvu sorojenca
Otrok naj svojega bratca ali sestrico, če je le mogoče, v porodnišnici obišče čim prej, da bo že takoj občutil, da je vključen v novo dogajanje. Mama si mora ob prvem obisku najprej vzeti čas zanj. Naj pripoveduje, kaj se je zgodilo v času, ko se nista videla. Naj ga sprašuje, pohvali za nove uspehe, crklja, objema, boža. Šele po tem nežnem uvodu naj pride na vrsto seznanjanje z novim družinskim članom.
Otroka lahko razveselite z darilom, ki ga je novorojenček »prinesel« svojemu starejšemu bratcu ali sestrici. Kaj mu bo všeč, boste najbolje vedeli sami. Lahko je to igrača, ki si jo je že dolgo želel.
Pripravite se na najhujše
Žal pa v mnogih primerih prihod novega člana ni tako idiličen, kot se zdi na prvi pogled. Marsikateri otrok nanj reagira negativno, kar je povsem razumljivo. Pravzaprav je za vso družino bolje, če jih pričakuje, saj se bo z njimi lažje soočila. Otrok ni navajen s kom drugim deliti pozornosti in ljubezni staršev. Ne ve niti, da je skrb za dojenčka lahko utrujajoča in da zanj nimamo več toliko energije.

Negativna čustva se bodo pri otroku skoraj zagotovo kazala. Omogočite mu, da jih bo izrazil in se na ta način sprostil. Najhujšo napako boste naredili, če jih boste želeli zatreti in jih bo ponotranjil. Bolje je, da se z njimi sooči in jih predela, saj mu bo to pomagalo pri napredovanju v novem družinskem življenju.
Pojasnjujte in otroka vključujte v opravila
Pomembno je tudi, da otroku ves čas pojasnjujemo, kaj se dogaja z novorojenčkom – zakaj joka, koliko časa spi, kako se prehranjuje, zakaj mora podreti kupček. Morda bodo otroka vaša opravila z novim naraščajem motila, ker v njih ne bo videl smisla. Če pa mu boste razložili in mu morda dovolili, da po svojih močeh pomaga (prinese svežo pleničko, potreplja dojenčka po hrbtu med podiranjem kupčka), bo zanj zagotovo lažje.
Posebej problematično opravilo bo za večjega otroka verjetno dojenje, ko sta novorojenček in mamica še posebej povezana med sabo. Takrat lahko v »gnezdece« povabite tudi starejšega otroka. Skupaj prebirajta knjigice, klepetajta, bodita nežna drug do drugega. Če ima otrok (ne glede na spol) svojega dojenčka – igračko, pa ga opozorite, da je morda čas tudi za kakšno njegovo opravilo.
Sicer pa naj vas pred rojstvom novega družinskega člana spremlja misel: Ljubezen se ne deli, ljubezen se množi!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV