Bibaleze.si

Ali pri nas nosečnice in mlade mamice dobijo službo?

Petra Logar

Družina in odnosi

10
19. 01. 2010 13.00

Nosečnost, porodniški dopust, majhni otroci, bolniške in služba - gre vse to skupaj? Ali mora mlado mamico skrbeti, če jo bo delovno mesto počakalo? In kako naj si poišče novo?

Ali nosečnica lahko dobi službo?

Zaželene nosečnosti se razveselijo skoraj vsi. Nekoliko manj nekateri delodajalci, saj lahko nosečnost potegne za sabo določeno število bolniških ur, kasneje pa še porodniški dopust. Mlade mamice in nosečnice so zaščitene z zakonom, a je v praksi res tako? Le kateri delodajalec je iz srca in iskreno vesel, ko izve, da je njegova uslužbenka tretjič noseča, a je že sedaj pogosto na bolniški zaradi majhnih otrok?

Veselje nosečnic in mladih mamic zaradi otroka ima dandanes pogosto nekoliko grenak priokus. Veselijo se novega družinskega člana, hkrati pa vedo, da bodo morale dati vse od sebe, če bodo želele obdržati službo. Ni lahko biti mama in blesteti v službi. Kdo bo zaposlil nosečnico, kdo bo pogledal skozi prste mamici, ki že tretjič v mesecu prosi za bolniško?

Ali nosečnica lahko dobi službo?
Ali nosečnica lahko dobi službo?FOTO: iStockphoto

Na taka in podobna vprašanja nam je odgovarjala Tanja Podobnik Zec z Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje.

Kaj lahko stori mlada ženska, ki zaradi nosečnosti izgubi službo? Kam se lahko obrne po pomoč? Bo v takem primeru imela porodniško?

V primeru sklenitve pogodbe o zaposlitvi za določen čas nosečnica ni posebej zaščitena, zato se lahko po prenehanju delovnega razmerja prijavi pri Zavodu RS za zaposlovanje. Lahko pa v primeru izbire druge kandidatke (ali drugega kandidata) vloži tožbo zaradi diskriminacije pri zaposlitvi oz. zahteva razveljavitev izpodbojne pogodbe o zaposlitve (če sta, npr., imela oba delavca sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas, pa je delodajalec pogodbo podaljšal osebi, ki ni bila noseča, čeprav nosečnica delo bolje opravlja). Če je oseba upravičena do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, bo ob nastopu starševskega dopusta upravičena do starševskega nadomestila po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, v nasprotnem pa je oseba upravičena do starševskega dodatka (58. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih).

Kaj naj stori mlada mamica, ko se porodniška konča, delodajalec pa ji ne podaljša pogodbe o zaposlitvi? Torej ostane z dojenčkom brez službe. Kam naj se obrne po pomoč za novo?

Po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obsega pravica do starševskega nadomestila: porodniško nadomestilo, očetovsko nadomestilo, nadomestilo za nego in varstvo otroka, posvojiteljsko nadomestilo. Pravico do starševskega nadomestila imajo tiste osebe, ki imajo pravico do starševskega dopusta in so bile zavarovane po navedenem zakonu pred dnevom nastopa posamezne vrste starševskega dopusta. Pravico do starševskega nadomestila imajo tudi osebe, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, če so bile zavarovane po navedenem zakonu najmanj dvanajst mesecev v zadnjih treh letih pred uveljavljanjem pravice do starševskega nadomestila.

Tudi če se delovno razmerje zaključi med trajanjem porodniške, to ne vpliva na izplačevanje starševskega nadomestila, ki se skladno z izdanima odločbama pristojnega centra za socialno delo izplačuje do v njih določenih datumih. Osnova za posamezno vrsto starševskega nadomestila je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v skladu z 9. členom Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih v zadnjih 12 mesecih pred vložitvijo prve vloge za starševski dopust. Sicer vsebujeta bolj natančno opredelitev 41. in 42. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

Zaposlene mamice upajo, da otroci ne bodo prevečkrat bolni.
Zaposlene mamice upajo, da otroci ne bodo prevečkrat bolni.FOTO: iStockphoto

Po izteku starševskega dopusta se oseba lahko prijavi pri zavodu v roku osem dni od prenehanja starševskega dopusta (2. odstavek 31. člena Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti), kjer ji zavod nudi strokovno svetovanje pri iskanju nove zaposlitve. Če je delovno razmerje osebe pred nastopom porodniške trajalo vsaj 12 mesecev v zadnjih 18 mesecih (pri enem ali več delodajalcih) in izpolnjuje splošne pogoje po 17.a členu Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (da je oseba pred nastankom brezposelnosti zavarovana za primer brezposelnosti in da zanjo ni na voljo ustrezne zaposlitve), lahko oseba uveljavi tudi pravico do denarnega nadomestila.

Če mamica, ki ima majhne otroke, izgubi službo, kam se lahko obrne po pomoč? Zaradi bolniških odsotnosti z dela se delodajalci mladih mamic pogosto izogibajo ...

Pri tem je lahko v veliko pomoč Zavod za zaposlovanje, ki nudi vrsto storitev za brezposelne osebe (več informacij je na voljo na spletni strani Zavoda RS za zaposlovanje v rubriki Za brezposelne: http://www.ess.gov.si/slo/Dejavnost/ZaBrezposelne/ZaBrezposelne.htm, zelo pomembna pa je tudi vzpostavitev neformalne mreže poznanstev.

Kje naj mlada mamica išče službo?
Kje naj mlada mamica išče službo?FOTO: iStockphoto


Po izteku porodniške želi mamica v službo. Piše prošnje in čaka na odgovore. Ali mora delodajalec odgovoriti na vsako prošnjo, čeprav jo zavrne, in v kolikšnem času?

Po 28. členu Zakona o delovnih razmerjih mora delodajalec v osmih dneh po sklenitvi pogodbe o zaposlitvi pisno obvestiti neizbranega kandidata o tem, da ni bil izbran, neizbranemu kandidatu je tudi dolžan na njegovo zahtevo vrniti vse dokumente, ki mu jih je predložil kot dokaz za izpolnjevanje zahtevanih pogojev za opravljanje dela.

Mamica je vabljena na razgovor za delo. Kako naj se obleče? Kako naj se obnaša? Kaj mora vedeti, na kaj naj bo pozorna? Kaj ji lahko pomaga, da dobi službo?

Tudi o tem brezposelna oseba pridobi osnovne informacije na Zavodu za zaposlovanje - sicer pa je zelo pomembno samozaupanje in samozavest!
 

Svoje mnenje lahko zapišete tudi na forum.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863