Bibaleze.si

Malo delo - priložnost za brezposelne mamice

Bibaleze.si

Družina in odnosi

2
30. 03. 2011 13.13

Imate dovolj informacij o malem delu? Vas skrbi, kaj ureditev prinaša mladim mamicam oz. staršem? O tem smo se pogovarjali s strokovnjakom s področja davkov, financ in računovodstva, Petrom Gospodaričem.

Delo od doma

Delo od doma
Delo od domaFOTO: iStockphoto
Komu je malo delo namenjeno?

Najprej je potrebno izpostaviti, da malo delo ureja možnosti za dodaten zaslužek treh kategorij oseb: študentov oz. dijakov, iskalcev zaposlitve ter upokojencev. Vse tri kategorije imajo svoje temeljne socialne pravice zagotovljene že na podlagi svojega statusa. Nikakor pa malo delo ne more biti trajna rešitev za posameznikov socialni položaj, saj z omejitvami dela in zaslužka enostavno ne omogoča dostojnega preživetja.

Denar in stil: kakose obleči dobro in poceni-3
Denar in stil: kakose obleči dobro in poceni-3 FOTO: iStockphoto
Dobro ali slabo?

V kolikor malo delo razumemo kot možnost dodatnega zaslužka, lahko nanj gledamo pozitivno. Z malim delom bodo največ pridobili upokojenci, nekoliko manj brezposelni, medtem ko za študente, ureditev kot jo predvideva Zakon o malem delu, oži njihove dosedanje možnosti, jih za delodajalce draži ter jim dodaja konkurenco.

Ali lahko postane malo delo prevladujoča oblika zaposlitve?

Nemške izkušnje kažejo, da je zasuk v to smer mogoč, na drugi strani pa so izkušnje iz Avstrije precej bolj pozitivne. Kakšne bodo posledice v primeru uveljavitve zakona pri nas, je precej nehvaležno napovedovati, že sedaj pa je na dlani, da gredo lahko stvari brez učinkovitega nadzora zelo narobe. Sam zakon sicer predvideva dovolj učinkovitih oblik nadzora in precej visoke kazni za kršitelje, vendar se brez nadzora na terenu ne bo izšlo.

Če torej odmislimo slabo stran zlorab (fiktivnih napotnic, “prostovoljnega” podaljševanja delovnika itn.) in se omejimo na razmišljanje, ali bo delodajalec raje zaposlil nekoga kot malega delavca za teden in pol na mesec ali sklenil pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, je to povsem odvisno od potreb delovnega procesa, v katerega je vpeto konkretno delovno mesto v določenem podjetju.

Potrebno je razumeti, da se vodstva podjetij praviloma zelo nerada ukvarjajo s kadrovskimi zadevami, in da ko iščejo osebo, ki bo trajneje sodelovala v njihovem podjetju, težijo k dolgoročnejšim rešitvam. To še posebej velja, ko govorimo o zahtevnejših delovnih mestih, pri katerih pogosto menjavanje zaposlenih ni zaželeno. V zvezi s tem ni verjetno, da bi malo delo imelo kakršen koli vpliv.

Malo delo za delodajalce cenejše

Uvedba malega dela bo vsekakor imela vpliv na trg dela v Sloveniji, vendar menimo, da bo ta vpliv omejen predvsem na delovna mesta, kjer že danes prevladujejo študentsko delo, podjemne pogodbe, oz. različne oblike najemanja zunanjih storitev za podjetja ter na manj zahtevna delovna mesta.
Predvsem pri manj zahtevnih delovnih mestih bo v praksi povsem mogoče enega redno zaposlenega delavca nadomestiti s tremi delavci z napotnico za malo delo – in tu bodo delodajalci verjetno zelo hitro ugotovili, da je malo delo za njih cenejše in precej bolj fleksibilno. Zakonodajalec je to možnost predvidel in je v Zakonu o malem delu v 4. členu omejil število ur opravljenega malega dela glede na število redno zaposlenih oseb, kljub temu pa bo v praksi do takšnih primerov vseeno prihajalo.

družina
družinaFOTO: iStockphoto

Brezposelne mamice in malo delo

Uvedba malega dela ne bo poslabšala sedanjega položaja mladih mamic oz. žensk, kot družbene kategorije na sploh, temveč bo vplivala na politiko zaposlovanja z ozirom na stalnost, ki jo določeno delovno mesto zahteva.
Tistim, ki opravljate ali iščete zahtevnejša delovna mesta, delavci prek malega dela ne bodo konkurirali.
Iskalkam zaposlitve malo delo nudi dodatno obliko ponovnega vstopa na trg dela, neposredni stik z delodajalcem in priložnost, ki jo lahko izkoristite za pridobitev redne zaposlitve. Pri tem je pomembno to, da opravljanje malega dela, vašega statusa iskalke zaposlitve, ne odpravlja.

Kaj pa slabosti?

Položaj se lahko poslabša tistim, ki opravljate manj zahtevna dela oz. že sedaj nimate katere od oblik redne zaposlitve (študentsko delo, podjemne pogodbe oz. svoje delo opravljate prek različnih oblik zunanjih storitev za podjetja), saj se boste, v primeru udejanjanja zakona, soočile z dodatno konkurenco 200.000 mladih upokojencev in prek 100.000 brezposelnih. Ta segment trga dela lahko v primeru udejanjanja Zakona o malem delu 1. januarja 2012 doživi precej velike spremembe v zelo kratkem časovnem obdobju in v kolikor nadzor državnih inštitucij ne bo učinkovit in bo prišlo do masovnih zlorab, se lahko vaš položaj zelo hitro poslabša. Svetujemo vam, da spremljate dogodke na tem področju in se pripravite na spremembe.
 
 
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863