
Mar niso malčki pravo darilo, ki nam ga ponuja življenje? Punčka, fantek? Pravzaprav sploh ni pomembno, saj so tako nedolžni in ljubki, da pravzaprav ni nikakršne razlike med spoloma. Pa vseeno, nekateri malčki so bolj živahni, igrivi, spet drugi so tišji in mirnejši. Najsi bo punčka ali fantek, razliko lahko kaj hitro opazimo. Ste se kdaj vprašali, zakaj je Luka bolj energičen in živahen, Andrej pa bolj tih in miren? Sodobna psihologija je o tej temi povedala že veliko tega, o tem obstaja precej razlag, ki nam pomagajo pri iskanju odgovorov. Psiholog in avtor knjige The Birth Order Book dr. Kevin Leman različnost vedenja in lastnosti naših malčkov pripisuje temu, ali je otrok prvorojenec, drugorojenec ali edinec, saj se glede na to oblikuje tudi njegova osebnost.
Specialistka klinične psihologije Bojana Moškrič pa pravi "da, seveda je razlika ali je otrok edinec, ali pa se rodi v družino, kjer je že več otrok, vendar zgolj to ni odločilen podatek, da bi lahko sklepali v kakšni meri se bo to odražalo na njegovih osebnostnih značilnostih. Ne glede na to, kateri po vrsti je otrok, bo staršem pri vzgoji v pomoč predvsem razumevanje otrokovih razvojnih potreb in značilnosti vsakega otroka posebej".
Edinec potrebuje čas zase
Najbolj opazna lastnost oziroma vedenje vašega edinca je prav gotovo njegova želja po samoti. Izjemno rad je sam, kar mu ne predstavlja nikakršnega problema. Preprosto uživa v svoji družbi. Edinci so običajno zelo samostojni in zanesljivi tudi kasneje v življenju. Naj vas ne skrbi, če je včasih vaš edinec pravi samotni jezdec.
Kdor prvi pride, prvi melje
Med edincem in prvorojenim otrokom najdemo veliko podobnosti. Zakaj? Tudi prvorojeni je bil na začetku nekaj časa edini otrok, nato je “nepričakovano” v družino prišel še drugi otrok. Kaj hujšega zanj, saj si mora ponovno ustvariti svoje mesto v družini. Prvorojeni otroci so običajno resni. Njihovo vedenje spominja na vedenje odraslih. Lahko so pravi perfekcionisti, morda zelo kritični, a zanesljivi, velikokrat pa tudi ciljno usmerjeni, pravi psiholog dr. Kevin Leman. Ni
čudno torej, da je 52 odstotkov svetovnih voditeljev prvorojenih.
Drugi je pravo nasprotje prvega

Popolno nasprotje prvorojenca je njegov mlajši brat oziroma sestrica, saj ga v družini čaka izjemno težka naloga. V borbi s svojim starejšim si mora dobesedno priboriti prostor pod streho svoje družine. Če je proces neuspešen, se bo počuti izgubljenega, jeznega in izločenega, kasneje v življenju pa bo razvil veliko prijateljstev in vezi z ljudmi in skupinami izven družinskega kroga, ki mu bodo morda pomenile več kot primarna družina. Njihov osnovni občutek, ki jih spremlja skozi otroštvo,je zapostavljenost. Lahko so zelo molčeči ali pa glasni, ponižni ali uporniški. Kasneje razvijejo pogajalske spretnosti, ki jih v življenju lahko spretno izkoristijo.
Brezskrben očarljivec
Pravi očarljivci in šarmerji v družini so tretjerojeni otroci. So zabavni in veseli in zato izjemno priljubljeni v družbi. Njihova značilnost je tudi spontanost, a na drugi strani nezanesljivost, razvajenost in včasih nepotrpežljivost.
Kako ravnati, če je naš otrok …
Edinec? Dajte mu veliko časa in svobode. Bodite zmerni, ko vključujete edinca v skupinke aktivnosti in igre. Edinci si želijo družbe sovrstnikov, vendar želijo biti tudi sami, pa to ne pomeni, da so osamljeni.
Kaj pa najstarejši? Prvorojenčki so zelo občutljivi na kritiko, zato bodite nežni pri postavljanu pravil. Namesto “Pospravi svojo sobo!” mu recite “Prosim, pospravi igrače v omaro”. Vzemite si čas in ga preživite samo z njim, vendar pazite, da se njegov mlajši brat ali sestrica ob tem ne počuti zapostavljenega.
Zato je najbolj pomemben občutek, ki ga morate dati drugorojenčku, zavedanje, da ima tudi on pomemben prostor v družini. Preživite z njim prav posebne trenutke, veliko se pogovarjajte, pustite, da izraža svoje mnenje, naj veliko govori. Dajte mu vedeti, da upoštevate njegvo mnenje. Tretjerojenec je običajno neposlušen, samosvoj in brezskrben. Naučite ga odgovornosti. Pohvalite ga, ko si bo prvič sam zavezal čevlje ter ga vzpodbujajte k vztrajnosti in disciplini, saj mu ravno tega manjka.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV