K boljšemu krčenju maternice najbolje pripomore takojšnje dojenje novorojenčka. Pri tem se namreč sprošča hormon oksitocin, ki pospešuje tako izločanje mleka kot krčenje maternice.
Čišča
Po porodu je čišča zelo močna, iz dneva v dan pa se zmanjšuje. Traja lahko od štiri do šest tednov. Nikar se ne prestrašite, če bo čišča vsebovala koščke strjene krvi, pomembno je, da je brez vonja.
Odvajanje vode in blata
Najbrž vas ne bo takoj po porodu tiščalo na malo potrebo, saj se ženska med porodom precej izsuši. Po porodu pijte dosti tekočine, najboljša sta voda in nesladkan čaj. Mehur pa morate izprazniti najkasneje 12 ur po porodu.
Prebava se po porodu nekoliko poleni in nekatere mamice imajo težave z odvajanjem blata. Prvič boste začutili potrebo po odvajanju najverjetneje šele dan ali dva po porodu. Če pa boste imeli večje težave, vam bodo v porodnišnici dali odvajalo v obliki tabletke, ki vam bo zagotovo pomagalo.

Prvi ginekološki pregled
Ginekologi svetujejo, da jih prvič obiščete od šest do osem tednov po porodu. S sabo prinesite tudi materinsko knjižico.
Ginekolog bo pogledal, če so se morebitne poškodbe, ki so nastale pri porodu, zacelile in če se je maternica skrčila na velikost pred porodom. Izmerili vam bodo tudi krvni tlak in odvzeli bris materničnega vratu.
Prva menstruacija
Ta se običajno pojavi po prenehanju polnega dojenja, včasih pa – kljub dojenju – tudi že po dveh do treh mesecih po porodu. Četudi še nimate menstruacije, nikar ne računajte, da niste plodni! Zanosite lahko vseeno, saj prva ovulacija nastopi še pred prvo menstruacijo.
Spolni odnosi
Zaradi naglega prenehanja delovanja hormonov nožnična sluznica postane tanjša, ne proizvaja se dovolj nožnične sluzi, zato je bolj suha. Spolni odnosi niso priporočljivi od tri do osem tednov po porodu oziroma vse dokler se čišča ne ustavi.
Pripravite se na to, da bo prvi spolni odnos mogoče nekoliko neprijeten zaradi vseh sprememb, ki se dogajajo v telesu ženske po porodu. Še posebej če ženska doji, se njena želja po spolnosti lahko zmanjša.
Keglove vaje
To so vaje, s katerimi si okrepite mišice medeničnega dna. Med nosečnostjo so te mišice močno obremenjene, saj podpirajo vso težo maternice, med porodom pa se raztegnejo zaradi prehoda ploda. Z vajami pa bodo postale spet bolj prožne in močne.
Keglove vaje ali vaje za krepitev medeničnega dna izvajajte redno vsak dan. Zadostovalo bo od 30 do 100 ponovitev, ki pa vam ne bodo vzele veliko časa.
Osnovna vaja
Udobno se namestite, stisnite mišice medeničnega dna (kot da poskušate ustaviti uhajanje vetrov iz črevesja in hkrati curek urina), pri tem pa ne vlecite trebuha vase, ne zadržujte diha in ne stiskajte nog in zadnjice.
Mišice stisnite za 10 sekund, nato jih za 5 sekund sprostite. Vajo čim večkrat ponovite – vendar največ 100-krat.
Ko se jih boste naučili pravilno izvajati, jih boste lahko delali kjer koli in kadar koli. Pomembno je, da vztrajate.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV