Bibaleze.si

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš."

Špela Zupan

Družina in odnosi

0
17. 01. 2020 08.04

"Nikoli ni prepozno, da narediš v življenju tisto, kar si želiš," je zapisano na vratih sobe številka tri gorenjskega materinskega doma. V Sloveniji jih je osem, so večinoma polno zasedeni in potrebujejo vašo pomoč.

Presenečena ženska

V Sloveniji je osem materinskih domov s 15 enotami. Skupaj imajo 70 sob, v katerih je skupno 177 postelj, ki so večino časa polno zasedene. Povpraševanje je po navedbah ministrstva za delo, družino in socialne zadeve namreč stalno. Ženske so povečini v materinskih domovih približno leto dni, vendar lahko dlje ostanejo v izrednih primerih. Razlogi žensk, da zaprosijo za bivanje v njih, so številni, v prvi vrsti pa se zagotovo soočajo s finančno in bivanjsko stisko. Njihove težave se med seboj prepletajo, predvsem pa gre za ženske, ki izhajajo iz neurejenih družinskih razmer, kjer je velikokrat prisotno nasilje, so opozorili na ministrstvu.

Vsak materinski dom ima sicer svoje pogoje za vključitev uporabnice v program materinskega doma, vendar so si zelo podobni. Primeri pogojev za vključitev so pripravljenost in motivacija za vključitev v materinski dom, aktivna vključenost in sodelovanje v programu, sprejemanje pogojev bivanja (hišni red, pravilnik ...) in podobno. V njih pa se lahko vedno zatečejo mamice z otroki, nosečnice in tudi samske ženske, ki so se zaradi različnih okoliščin znašle v stiski (finančni, bivanjski, osebni, odnosni ...) ter potrebujejo namestitev in strokovno pomoč.

Materinske domove delno financira ministrstvo, financirajo se lahko tudi iz sredstev občin in iz zasebnih virov, pa tudi uporabnice lahko plačujejo bivanje v okviru svojih zmožnosti. Ministrstvo sofinancira strokovne delavce, ki nudijo strokovno podporo stanovalkam, da si čim prej uredijo samostojno življenje zunaj materinskega doma. "Skupaj aktivno rešujejo težave, oblikujejo in izvajajo individualni načrt. Z ženskami opravljajo individualne razgovore, pomagajo pri negi, vzgoji in oskrbi otrok, pri širjenju socialne mreže, sodelujejo z drugimi vladnimi in nevladnimi institucijami, učijo jih novih vedenjskih in komunikativnih spretnosti in veščin, krepijo samopodobo," so pojasnili na ministrstvu.

Dostopnost programov za preprečevanje nasilja: ministrstvo za delo, družine in socialne zadeve je v letu 2019 sofinanciralo osem materinskih domov s 15 enotami. Prav tako sofinancirajo 13 programov varnih hiš, zatočišč in kriznih centrov z 28 enotami.
Dostopnost programov za preprečevanje nasilja: ministrstvo za delo, družine in socialne zadeve je v letu 2019 sofinanciralo osem materinskih domov s 15 enotami. Prav tako sofinancirajo 13 programov varnih hiš, zatočišč in kriznih centrov z 28 enotami.FOTO: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Materinski domovi tudi najemajo oziroma dobijo v brezplačno uporabo prostore, ki morajo biti ustrezni za bivanje žensk in otrok ter imeti tudi prostore za strokovne delavce in razgovore. Ministrstvo sofinancira stroške dela v programu in 20-odstotni delež glede na stroške dela za posredne stroške. "Predvsem je naša želja, da so programi prepoznani tudi s strani občin, da jih podprejo in sofinancirajo bodisi v obliki finančnih sredstev ali pa brezplačnega oziroma subvencioniranega najema nepremičnim. Kakovost programa lahko prav tako zvišajo donacije," so poudarili.

Kako lahko pomagate?

In v vseh materinskih domovih vsaj nekaj potrebujejo. Po besedah direktorice Materinskega doma Celje, Suzi Kvas so vedno odprti za kakršno koli pomoč. "Ker delujemo že več kot 16 let ter smo ožji in širši okolici dobro poznani, nas ljudje dnevno kličejo in sprašujejo, če nam lahko prinesejo opremo za dojenčke, oblačila za otroke in mamice. Seveda pa nam glede na trenutni način financiranja – premalo sredstev z ministrstva za samo delovanje – največ pomeni finančna spodbuda, saj lahko tako otrokom in mamicam ponudimo, kar dejansko potrebujejo. Trenutno recimo potrebujemo plenice za dve leti stare otroke, kozmetiko, pralni prašek, čistila in hrano z daljšim rokom uporabe," je povedala.

Posamezniki lahko pomagajo materinskim domovom s finančnim prispevkom, tako da nakažejo sredstva na njihov bančni račun, in tudi materialno (hrana, oblačila, oprema ...). Za podrobnejše informacije se lahko obrnete na materinski dom, kateremu želite darovati. Nikoli pa ne zbirajo donacij od vrat do vrat.
Materinski dom Maribor
Materinski dom MariborFOTO: Materinski dom Maribor

"Vedno so dobrodošle donacije hrane," je povedala vodja Materinskega doma Gorenjske, Barbara Vehovec. Po besedah vodje Materinskega doma Maribor Mirjane Drofenik so hvaležni za vsako donacijo. "Naše uporabnice in njihovi otroci so veseli vsake pozornosti. Sprejmemo tako finančne prispevke kot tudi donacije hrane z daljšim rokom trajanja, higienske pripomočke, oblačila in igrače," je razložila.

"Na nas se obračajo tudi fizične osebe v želji pomagati s svojimi finančnimi prispevki, storitvami ali oblačili tako za ženske kot otroke, igračami, gospodinjskimi pripomočki … Glede na "radodarni" december imamo trenutno dovolj igrač in oblačil, potrebovali pa bi nove rjuhe v velikosti 90x200 centimetrov, jedilni pribor, ročni mešalnik, posodo, lonce, ponve, kozarce, kakšno storitev za mame … Našteto je za uporabnike. Za potrebe doma pa bi bili neizmerno veseli, da bi nam kdo podaril beljenje bivalnih prostorov, najbolj od vsega pa bi potrebovali finančna sredstva. Zbiramo jih za obnovo stanovanja, ki ga imamo poleg hiše v uporabi za naše uporabnice. Prav tako nam bi bila dodatna finančna sredstva v pomoč v primeru pomoči mamam in otrokom, da bi jim po potrebi omogočili, plačali dodatne plačljive zdravstveno terapevtske storitve, za katere same nimajo sredstev. Za prispevke v finančni obliki sklenemo donatorsko pogodbo in porabo sredstev dokazujemo z računi," je pojasnila direktorica Centra za socialno delo Ljubljana, Anja Osojnik.

Materinski dom Ljubljana
Materinski dom LjubljanaFOTO: Materinski dom Ljubljana

Strokovna vodja Prvega pomurskega materinskega doma s svetovalnico, Vlasta Glavač, je povedala, da bi posamezniki najbolj pomagali s finančnimi sredstvi. "Navedeno utemeljujem z dejstvom, da smo tik pred odprtjem nove lokacije materinskega doma, ki bo predvidoma marca 2020 v Murski Soboti, zato potrebujemo še veliko denarja, da bomo prostore pripravili do mere, da bodo primerni in prijetni za sprejemanje mamic z otroki in žensk v stiski," je opozorila. Trenutno je pomurski dom sicer še v Svetem Juriju ob Ščavnici.

Po navedbah strokovne vodje Materinskega doma Mozirje-Žalec, Dragice Veček, bi v materinskih domovih, kjer imajo trenutno nameščenih devet mamic oziroma žensk in 11 otrok, potrebovali: oblačila številk 38, 40 in XXXL, obutev številk 39 in 40, otroška oblačila velikosti od dojenčka do 16 let tako za punčke kot tudi za fantke, otroško obutev od najmanjše številke do fantovske 43, posteljnino in brisače, kuhinjske krpe, sredstva za osebno higieno. Nujno pa potrebujejo in iščejo devet jogi vzmetnic dimenzij 140x200, je dodala.

Materinski dom Mozirje-Žalec
Materinski dom Mozirje-ŽalecFOTO: Materinski dom Mozirje-Žalec

Seznam materinskih domov s kontakti:

Društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske

Materinski dom Gorenjske

vh.gorenjska@siol.net

(031 688 805)

Nadškofijska Karitas Maribor

Materinski dom Mozirje-Žalec

info@karitasmb.si

(03 583 1530)

Javni zavod SOCIO

Materinski dom Celje

socio@siol.net

(03 492, 034 921 014)

Center za socialno delo Maribor

Materinski dom Maribor

gp-csd.marib@gov.si

(02 623 2288, 051 260 159)

Zavod Karitas Samarijan

Materinski dom Solkan in Šempeter

karitas.samarijan@siol.net

(041 331 639)

Center za socialno delo Ljubljana

Materinski dom Ljubljana

gp-csd.ljubl@gov.si

(051 422 024)

Zavod Pelikan - Karitas

Materinski dom

pelikan@karitas.si

(051 339 715)

Škofijska Karitas Murska Sobota

Prvi pomurski materinski dom s svetovalnico

materinski.dom@ms.karitas.si, md.svetovalnica@gmail.com

(031 522 685)

Pomagajte, če le lahko. Po svojih močeh, po svojih zmožnostih. Žal ni pravično razporejeno – eni imajo preveč, drugi dovolj, tretji malo, četrti pa nimajo ničesar. Če ste med srečneži, ki imajo preveč ali dovolj, pomagajte. Morda vam bo darovanje pomoči potrebnim napolnilo srce. Pa srečno vsem mamicam in ženskam, ki so danes na dnu. Naj se hitro poberejo in znova zaživijo. Naj bo njihovo življenje lepše!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855