Bibaleze.si

Materinski domovi v prazničnih dneh

Natalija Rus

Družina in odnosi

0
16. 12. 2009 14.18

V Sloveniji je več materinskih domov za ženske z otroki do 14. leta starosti, ki so se znašle v stiski. Žal bodo ti domovi polni tudi v prazničnih dneh in prav je, da se na njihove stanovalce spomnimo tudi mi.

V materinskem domu lahko mamica ostane do enega leta.
Tudi otroci v materinskem domu bodo dobili skromna darila.
Tudi otroci v materinskem domu bodo dobili skromna darila.FOTO: iStockphoto

Kako v materinskem domu v Ljubljani poteka vsakdanje življenje in kako poskrbijo, da tudi matere, ki so v stiski, začutijo praznično vzdušje, nam je povedala strokovna delavka Milena Peršin.

Kot pravi, v prazničnih dneh v materinskem domu poskrbijo, da tudi njihove uporabnice začutijo toplo vzdušje. Tako skupaj  okrasijo dom, postavijo jelko ... S pomočjo donatorjev se vsako leto potrudijo, da najmlajše obišče Miklavž in jih obdari s simboličnimi darilci.

Komu je materinski dom namenjen in zakaj?

K nam, v naš materinski dom, se zatečejo matere z mladoletnimi otroki do 14. leta starosti, ki so se v danem trenutku znašle v veliki osebni stiski. Običajno gre za matere pred, v ali po razveznem postopku, matere z nižjimi dohodki, matere brez stanovanja in z zmanjšano socialno mrežo. Vsem pa je skupna izkušnja nasilja v preteklosti (čustvenega, psihičnega, verbalnega pa tudi fizičnega in spolnega).

Materinski dom v Ljubljani deluje na dveh lokacijah. Hiša se nahaja v Trnovem in lahko sprejme sedem mamic z otroki, v Šiški pa imamo še dvosobno stanovanje za dve mamici z otroki.

Se mamica ali nosečnica sama oglasi in prosi za sprejem v dom ali to stori socialna služba?

Ker je naš materinski dom edini tovrstni v Ljubljani, smo ves čas polno zasedeni. K nam pridejo mamice po ustnem priporočilu, večina nas najde na spletni strani, nekatere pa  napotijo k nam centri za socialno delo. Za sprejem je potrebno, da uporabnica sama na nas naslovi prošnjo s kratkim življenjepisom, iz katerega je razvidno, da potrebuje našo pomoč. Uporabnico kasneje povabimo na informativni razgovor, kjer ji tudi predstavimo delovanje doma. V kolikor izpolnjuje vse pogoje za sprejem, vlogo prosilke posredujemo strokovni komisiji, ki o njej odloči.

V materinskem domu lahko mamica ostane do enega leta.
V materinskem domu lahko mamica ostane do enega leta.FOTO: iStockphoto

Koliko časa lahko ostane v materinskem domu?

V materinskem domu lahko uporabnica ostane do enega leta z možnostjo podaljšanja za tri mesece v primeru, da je dobila neprofitno stanovanje pri Mestni občini Ljubljana oziroma čaka nujne bivalne prostore, s katerimi bo rešila stanovanjski problem.

Kaj materam, poleg strehe nad glavo, še nudite?

Nudimo jim namestitev oziroma bivanje, pomoč pri aktivnem reševanju eksistenčnih vprašanj (denarna socialna pomoč, otroški dodatek, preživnina, nujni bivalni prostori, razpisi za neprofitna stanovanja pri stanovanjskem skladu MOL ...). Pomagamo jim pri prepoznavanju težav in skupnem oblikovanju individualnega načrta, pri negi, oskrbi in vzgoji otrok. Uporabnice pa same poskrbijo za hrano, obleko in osebno higieno. Pri tem so nam v veliko pomoč donatorji in Ljubljanske mlekarne, ki nam tedensko dostavljajo mleko. Rdeči križ pa nam omogoča nekaj osnovne hrane za naše mamice.

Naš program vključuje tudi individualna tedenska srečanja ter obravnavo pri specialistki zakonske in družinske terapije, kjer lahko uporabnica dobi globlji uvid v svojo problematiko (ozaveščanje in opuščanje starih vedenjskih vzorcev).

Lahko ženska v materinskem domu sprejema obiske?

Seveda, za naše uporabnice je zelo pomembno, da imajo dobro socialno mrežo in da še naprej ohranjajo stike s svojimi bližnjimi. Po pravilniku hišnega reda materinskega doma, ki se ga uporabnice morajo držati, so obiski dovoljeni vsak dan od 9. do 20. ure.

Kolikšen je prispevek uporabnic za bivanje?

Uporabnica plačuje prispevek za bivanje v materinskem domu glede na velikost sobe in čas bivanja. Tu imamo manjše sobe za uporabnice z enim otrokom in večje sobe za uporabnice, ki imajo več otrok. Prispevek za bivanje v domu je od 60 € do 100 €.

Mamam in njihovim otrokom omogočijo najboljšo pripravo na samostojno življenje zunaj doma.
Mamam in njihovim otrokom omogočijo najboljšo pripravo na samostojno življenje zunaj doma.FOTO: iStockphoto

Kako poteka življenje v materinskem domu?

Življenje pri nas je zelo razgibano. Mamice si same organizirajo dan. Večina hodi v službo, otroci v vrtce, šolo. Ob večerih pa se skupaj zberejo v bivalnem prostoru, popijejo kavico in klepetajo. Ob toplem vremenu se pogosto zadržujejo v velikem atriju, ki ga imamo pred hišo. V materinskem domu je vedno polno otroškega smeha. Trudimo se, da mamam in njihovim otrokom omogočimo najboljšo pripravo na samostojno življenje zunaj doma in tako od nas odhajajo veliko bolj samozavestne in osebnostno "opremljene" ter s tem stopajo na pot drugačnega, kvalitetnejšega in samostojnejšega življenja.

Smo v mesecu, polnem želja in novih načrtov. Kaj bi v materinskem domu naročili dobrim možem ali ljudem?

Financiramo se iz sredstev, pridobljenih na javnih razpisih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, MOL in iz donacij, ki jih sami pridobivamo. Najbolj smo veseli finančne donacije, ki jo preko leta porabimo za nemoteno izvajanje našega programa. Za to se vsem iz srca zahvaljujemo!

Številka TRR: 01100-6030303793, s pripisom  ZA MATERINSKI DOM.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863