Herman in Candelaria Zapp sta v 11 letih v svojem starinskem avtomobilu po štirih celinah prevozila že skoraj neverjetnih 230.000 kilometrov. Na poti so se jima rodili štirje otroci, vendar ju to ni ustavilo. Njuni trije sinovi Pampa, Tehue in Wallaby so stari osem, pet in eno leto, njuna edina hči Paloma pa tri leta. Po rojstvu prvega otroka bi se sicer zakonca lahko vrnila domov in si kupila hišo, vendar sta se odločila, da nadaljujeta svojo pot in si z družino še naprej ogledujeta svetovne znamenitosti.

Dedku na pomoč
Nekdanji strokovnjak informacijske tehnologije Herman se je rodil v San Franciscu in se že v otroštvu preselil v Argentino, kjer je svojemu dedku pomagal na živinorejskem ranču. Tam je kot desetletni deček spoznal svojo otroško ljubezen Candelario, ko je bilo njej komaj osem let in od takrat sta neločljiva. Poročila sta se leta 1996, štiri leta pred začetkom svoje svetovne pustolovščine. Sedaj 42-letni Herman se je z ženo Candelaria leta 2000 odpravil iz Argentine in začela sta potovati preko Južne in Severne Amerike, nadaljevala pot po Avstraliji in Novi Zelandiji, zdaj pa sta s svojimi malčki v Aziji.
Na prvem potovanju jima je denar zelo hitro pošel, zato sta se odločila, da se bosta zanašala na prijaznost drugih, ki jima z veseljem ponudijo prenočišče, hrano in gorivo. “Bila sva srečna. Imela sva vse, kar bi si mlad par lahko želel, vendar sva čutila, da morava na pot,“ se spominja Herman, ki je z družino trenutno na Filipinih. “Dedek je vedel, da želiva potovati in se nikoli ne želiva ustaliti, zato mi je dal stari avto Graham-Paige, ki ga je uporabljal na svojem ranču, in nekaj koristnih nasvetov. Povedal mi je, da morava iti počasi, če želiva priti daleč, zato je starinski avto za najino potovanje res najbolj primeren.“
Edino pravilo, ki ga morata zakonca upoštevati, je, da se držita hitrostne omejitve 64 kilometrov na uro, kolikor lahko največ zmore njun 83-letni avtomobil. Zappovi so vedno v gibanju, ustavljajo se le na kratko. Ko sta leta 2000 začela svojo pot okoli sveta, sta se najprej iz Patagonije odpravila na Aljasko. Štiri leta kasneje sta se nato vrnila v Argentino, se za nekaj tednov ustalila, nato pa ugotovila, da preveč pogrešata potovanje in se zopet podala na pot.
Od takrat stalno potujeta. Med letoma 2005 in 2007 sta potovala po Južni Ameriki, nato srednji, Združenih državah Amerike in Kanadi leta 2009. Avto so z ladjo poslali v Avstralijo, na Novo Zelandijo, Japonsko in v Južno Korejo, ko so potovali po teh državah, zdaj pa so na potovanju po jugovzhodni Aziji na Filipinih. Največ časa, kar so ga preživeli na enem mestu, je bilo 13 mesecev, ki so jih preživeli na potovanju po Združenih državah Amerike med letoma 2008 in 2009.
Otroci imajo različna državljanstva
Vsak njun otrok ima drugačno državljanstvo. Pampa je na svet prijokal v Greensboru v Severni Karolini, Tehue v Argentini, Paloma na otoku Vancouver Island v Kanadi, Wallaby pa več kot očitno v Avstraliji. Vsako noč vseh šest spi v šotoru, ki ga postavijo v bližini svojega avtomobila, še pogosteje pa jih pod svojo streho za eno noč sprejme kakšen prijazen krajevni prebivalec.
“To ni le junaška pot moje žene in najine mlade družine,“ pravi Herman. “V teh 11 letih nam je pomagalo že 12.000 ljudi. Skoraj 90 odstotkov časa spimo v domu kakšnega prijaznega človeka. Enkrat smo bili na Filipinih v domu družine, ki je imel le en prostor. Dali so nam svoj edini košček mesa in ko smo odhajali so se nam opravičili, ker nam niso mogli dati več.“
Šolanje preko spleta
Vsi otroci se šolajo doma, pod vedrim nebom, starša urnik dobivata na neki spletni strani, ki je posvečena prav spletnemu šolanju. Vsakič, ko se ustavijo in so blizu računalnika, si natisneta zadnjo učno snov in jo z otroki predelata. “Moji otroci se lahko najbolje izobrazijo tako, da vidijo svet,“ pravi Herman. “Vidijo kenguruja skakati in grizlija rjoveti v njunem naravnem okolju. Videli so že vzlet vesoljskega plovila in se naučili različnih besed v različnih jezikih ter spoznali toliko različnih kultur.“
Med prvim potovanjem na Aljasko sta zakonca natisnila prvo knjigo "Dream Chaser," ki je bila najbolje prodajana knjiga Mednarodnega knjižnega sejma na Kostariki. Zakonca sta prodala 12.000 izvodov, njuna druga knjiga "Spark Your Dream" pa je, odkar je izšla leta 2005, najbolje prodajana knjiga v Argentini.
Se nameravajo kdaj ustaviti? “Prevozili smo skoraj polno razdaljo od Lune do Zemlje in našega potovanja še ni konec,“ pojasnjuje pustolovski očka.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV