
Ni prometnega kaosa, mobinga v službi, ni stalne grožnje pred odpuščanjem, nesramnih sodelavk in sodelavcev, tečnega šefa ... pa še vedno ves ta stres, ki ga nekateri ljudje v službah doživljamo ni primerljiv s tistim, ki ga doživljajo mame, ki so "v službi" doma in skrbijo za dom in otroke.
Nedavna raziskava je namreč pokazala, da so matere, ki ne hodijo v službo, petkrat bolj pod stresom kot tiste, ki delajo na stresnih delovnih mestih, učiteljice, medicinske sestre ...
V raziskavi so sodelovali ljudje različnih poklicev, pod drobnogled so vzeli voznike taksija, učitelje, medicinske sestre, borzne posrednike in matere, ki so v službi „doma.“
Presenetljivo so prvo mesto med najbolj stresnimi poklici zasedle matere, drugo medicinske sestre, sledijo jim borzni posredniki, najmanj stresno delo pa naj bi imeli taksisti.
Kaj tako vznemirja matere – gospodinje?
Ljudje, ki ostanejo doma, imajo zelo malo ali celo nič prostega časa. Pogosto so tudi nehote izolirani od drugih, vse to pa povzroča stres. Kot pravi psihologinja Jenni Trent Huges, je najpomembnejši način za zmanjšanje stresa, da si mame – gospodinje vzamejo čas zase. Tudi če se sliši še tako sebično, ga nujno potrebujejo!
„Če ne bodo poskrbele same zase, kako bodo potem za druge?!“ meni psihologinja.

Kaj pravijo naše mame?
Mojca je mati treh sinov, zaposlena je kot prodajalka, njen delovni čas pa je od šestih zjutraj do dveh popoldan. Otroke v vrtec in šolo pospremi mož, Mojca pa jih iz šole in vrtca odpelje domov. Doma začne najprej kuhati, vmes pospravi stanovanje in vsak dan enkrat ali dvakrat opere perilo v pralnem stroju. Po kosilu pospravi ter že sesa in pomiva. Če je dovolj hitra, ji celo ostane čas, da perilo še zlika in zloži v omaro. Otrokom in možu pripravi oblačila za naslednji dan, večjima dvema pregleda naloge in jih pospremi spat. Ob devetih zvečer pade v posteljo. Mojca pravi, da ni pod stresom, a verjame, da zelo dolgo takšnega tempa ne bo zdržala. Veliko raje bi ostala doma in bi vse tisto, kar naredi popoldan, po službi, opravila dopoldan ter si vzela še kaj časa zase.
Sanja, mamica štirih otrok, je doma. Delala je kot vzgojiteljica, a je po tretjem otroku ostala doma. Čeprav mož ne zasluži veliko, sta preračunala, da se jim bolj splača, da Sanja ne hodi v službo. Njen dan se začne okrog sedme ure zjutraj. Ko se zbudi, si skuha kavo in prelista časopis. Pol ure kasneje zbudi otroke in jih pripravi za šolo in vrtec. Okrog pol devetih začne pripravljati kosilo in če je hitra, ima vse skuhano do 12. ure, ko pride prvi otrok iz šole. Vmes še opere in obesi perilo ter najnujnejše pospravi. Od 12. do 17. ure streže kosilo, ker otroci in mož počasi kapljajo domov. Preostanek popoldneva se posveti otrokom, okrog osmih jih "preda" možu, Sanja pa se odpravi na aerobiko, naslednji večer na odbojko, tretji na jogo, v petek pa gresta po navadi z možem skupaj na pijačo, pico ali v kino. Sanja pravi, da ni niti malo pod stresom in se ima veliko bolje kot prej, ko je še hodila v službo.
Očitno smo slovenske matere ali bolj trdne ali bolj organizirane od britanskih. Seveda pa tudi ne gre vseh metati v isti koš.
Kaj menite? Zaupajte nam svoj delovni dan na forumu.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV