
Glava družine Ferme je oče Gotard, po domače Goti, ki je članom žirije Slovenija ima talent ponosno predstavil družinsko glasbeno zasedbo in z navdušenjem pripovedoval o miniaturni harmoniki, izdelani posebej za nastop v ljubljanski Drami. Vesela druščina je gledalce navdušila z narodnozabavno glasbo, na kar so, kot pravijo, zelo ponosni.

Monika Ferme nam je zaupala, kako se je družina začela ukvarjati z glasbo, kako so se naučili izdelovanja harmonike ter kako pomembno vlogo ima tako v družini kot pri glasbi njihova mama.
Kako se spominjate prvih glasbenih korakov?
Naši prvi glasbeni koraki segajo v otroštvo. Kristijan je začel že pri sedmih letih pihati v bariton, midva z Anžetom pa sva približno pri desetih letih začela igrati harmoniko. Kmalu nama je sledil tudi Kristijan. Igranja smo se učili drug za drugim, tako da je imel učitelj z nami veliko dela. Oče Goti je začel igrati harmoniko, medtem ko je bil v vojski, skupaj pa igramo približno šest let, saj smo ugotovili, da je takšna družinska zasedba zelo zanimiva.
Ste obiskovali glasbeno šolo ali vas je učil oče?
Vsi trije smo obiskovali glasbeno šolo, nato pa smo učenje nadaljevali pri zasebnem učitelju. Kristijan je naredil tudi glasbeno šolo za bariton. Oče pa je samouk.

Normalno je, da se med odraščanjem zgodi marsikaj. Jaz sem imela hudo krizo, vendar me je družba potegnila nazaj, tako da sem začela vaditi še bolj kot prej. Sicer pa je bilo težko predvsem zaradi vrstnikov, saj veliko mladih ne mara narodnozabavne glasbe. Kljub temu danes menim, da je med ljudmi lepo sprejeta in ji zelo radi prisluhnejo.
Ali poleg igranja na harmoniko igrate še kakšen drug inštrument? Ali pojete vsi ali samo brat in oče?
Vsi štirje igramo harmoniko, jaz sem se naučila tudi igrati na bas, Anže pa na kitaro. Oče igra samo harmoniko, Kristijan pa igra kar osem inštrumentov, med njimi bariton, bas, kitaro, klavijature, trobento ... Pojemo vsi štirje, mami pa nam dirigira.
Kdo je očeta naučil izdelave harmonike?
Oče in brat Anže sta se skupaj naučila izdelave harmonike. Nekaj sta izvedela tu, nekaj tam in preprosto poizkusila. Z izdelavo harmonik smo začeli takrat, ko je Anže delal zaključni izpit na lesarski šoli. Za končni izdelek je naredil harmoniko in kolikor vemo, je edini v Sloveniji in verjetno tudi na svetu, ki jo je izdelal v ta namen.

Res je, mini harmoniko za nastop na šovu Slovenija ima talent smo izdelali samo v ta namen, narejena pa je bila približno v enem mesecu. Pri izdelovanju harmonike zna vsak izmed nas narediti nekaj, glavna izdelovalca pa sta seveda Anže in oče.
Si predstavljate življenje brez glasbe?
Življenje brez glasbe za nas ne obstaja, saj smo tako prepojeni s tem načinom življenja, da ni pravzaprav ni mogoče, da bi živeli brez nje.

Kaj pa mama? Ona najbrž poskrbi, da njeni glasbeniki nimajo suhega grla, namesto za harmoniko, pa poprime za kuhalnico, kajne?
Mami izdeluje mehe za naše harmonike. Drugače pa je naš angelček, ki poskrbi za vse, kar potrebujemo. Tako skrbi za oblačila, za naše želodčke, za naše probleme in tako dalje. Brez nje ne bi bili prava družina.
Se radi vračate v zavetje doma? Je v navadi, da ob nedeljah, ko pridete na kosilo, tudi zapojete in zaigrate na harmoniko?
Vsi radi pridemo domov, kadar imamo le čas, saj je doma najlepše. Včasih je nedelja kar kakšen drug dan, saj se zaradi različnih obveznosti težko uskladimo. Takrat uživamo drug z drugim, si zaupamo, kaj se je dogajalo, se veliko pogovarjamo in seveda tudi kakšno zapojemo in zaigramo.
Kdo izmed vas je dal pobudo, da nastopite na šovu Slovenija ima talent? Kakšni so vaši vtisi danes – ste veseli, da ste se predstavili Sloveniji?
Pobudo za nastop na šovu je dal oče. Zamislil si je, da bi poleg nas nastopili še očetov brat in bratranci. Vendar niso imeli dovolj poguma za sodelovanje, zato smo se pripravili kar sami. Zelo smo veseli in ponosni na to, da smo se uvrstili ter Sloveniji pokazali svoj talent in način življenja.
Poglejte si še video iz njihovega domačega okolja:
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV